BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Atenție! S-au pus în funcțiune semafoarele în Centrul Civic

Atenție! S-au pus în funcțiune semafoarele în Centrul Civic

la 5 July 2016 13:42 Reactualizat la: 5 July 2016 14:55

Atenție! S-au pus în funcțiune semafoarele în Centrul Civic

5 July 2016 13:42 Reactualizat la: 5 July 2016 14:55
Una dintre cele mai periculoase treceri de pietoni din Oradea a fost semaforizată. 
Scris de Demian - Una dintre cele mai periculoase treceri de pietoni din Oradea a fost semaforizată. 

Trimite articolul

X

După zeci de accidente si după mai multe solicitări din partea șoferilor, Primăria Oradea prin Direcţia Tehnică a montat semafor cu buton la trecerea de pietoni din Centrul Civic. Semaforul a fost pus în funcțiune în prima zi a lunii Iulie.


[poll id=”209″]


Pietonii au la dispoziție 17 secunde să traverseze carosabilul de 28 de metri lungime. Între cele două sensuri s-a amenajat un mic refugiu unde pietonii  dispun de încă un buton pentru a opri circulația mașinilor.

Păreri împărțite

Decizia semaforizării nu este privită cu ochi buni de toată lumea. „Este foarte bine că s-a montat semafor. De când a fost pus în funcțiune nu se mai creează ambuteiaje în trafic, iar pietonii pot traversa în siguranță”, este de părere Dan N. , de profesie taximetrist.

Nu de aceeași părere este pietonul Liliana F., „17 secunde sunt prea puţine pentru traversarea străzii. Un tânăr sau o persoană sănătoasă ar putea să ajungă mai repede. Dar ce ne facem dacă avem un bătrân ori o persoană bolnavă? Cred că ar trebui luate măsuri care să avantajeze atât pietonii, cât şi şoferii.”
semafor centrul civic oradea

Trimite articolul

X
Taguri:
centrul civic ,
oradea ,
semafor
0 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    powered by Surfing Waves

    Economic

    Schimbare majoră la creditul Noua Casă: avans de doar 5% și pentru locuințe
    Un nou proiect legislativ aflat în dezbatere în Senatul României propune modificarea condițiilor de acces la Programul Noua Casă, cu accent pe facilitarea achiziției de locuințe pentru tinerii sub 35 de ani.

    Economic

    Schimbare importantă pentru utilizatorii de carduri: bancomatele ar putea permite retrageri cu sumă personalizată
    Utilizatorii de carduri bancare ar putea avea posibilitatea de a retrage exact suma dorită de la orice bancomat din România, indiferent de banca emitentă a cardului.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Primăria Oradea scoate la licitație zece locuințe. Chiriile pornesc de la 301 lei pe lună
    Consilierii locali orădeni au aprobat hotărârea privind închirierea prin licitație publică a zece locuințe libere aflate în fondul locativ al municipiului.

    BIHON CAO

    Seceta și canicula pun presiune pe rețea. Compania de Apă Oradea avertizează asupra consumului excesiv

    BIHON CAO

    Întrerupere alimentare cu apă în Oradea, str. Pelicanului

    BIHON CAO

    Întrerupere alimentare cu apă în Hidișelu de Sus, Drăgești, Ceica și Lăzăreni

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Poliția, obligată să achite despăgubiri unui bărbat lăsat fără permis, după ce a folosit apă de gură
    Dacă alcoolemia este sub 0,40 mg/l, polițiștii ar trebui să amâne întocmirea procesului-verbal până la primirea rezultatului analizei de sânge de la Medicina Legală.

    BIHON Sport local

    Orădeanca Teodora Lăzuran a fost desemnată jurat la Dance World Cup 2026
    România va  avea o reprezentată în juriul uneia dintre cele mai mari competiții din elita dansului sportiv - Dance World Cup 2026.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Peste 2500 de persoane la mitingul de susținere pentru Viorel Pașca, la Oradea. Alături de participanți a fost și avocatul Răzvan Doseanu
    Un nou miting pentru susținerea lui Viorel Pașca s-a desfășurat în seara zilei de duminică, 5 iulie.
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X