BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Șofer polonez, prins cu droguri în Vama Borș. A fost obligat să lucreze 60 de zile la Primăria Oradea sau la mănăstire

Șofer polonez, prins cu droguri în Vama Borș. A fost obligat să lucreze 60 de zile la Primăria Oradea sau la mănăstire

De Adrian Laboș
la 12 October 2023 18:00 Reactualizat la: 12 October 2023 11:21
4 Comentarii

Șofer polonez, prins cu droguri în Vama Borș. A fost obligat să lucreze 60 de zile la Primăria Oradea sau la mănăstire

12 October 2023 18:00 Reactualizat la: 12 October 2023 11:21
Un cetățean polonez, prins în punctul de trecere a frontierei Borș cu cannabis în cabina autocamionului, a fost condamnat de Tribunalul Bihor la doi ani și 20 de zile de închisoare cu suspendare pentru trafic internațional de droguri de risc și deținere de substanțe interzise pentru consum propriu.
Scris de Adrian Laboș - Un cetățean polonez, prins în punctul de trecere a frontierei Borș cu cannabis în cabina autocamionului, a fost condamnat de Tribunalul Bihor la doi ani și 20 de zile de închisoare cu suspendare pentru trafic internațional de droguri de risc și deținere de substanțe interzise pentru consum propriu.

Trimite articolul

X

Bărbatul a fost obligat să achite cheltuieli judiciare de 2.000 de lei și să muncească în folosul comunității timp de 60 de zile fie la Primăria Oradea, fie la Mănăstirea Sfintei Cruci. Sentința dată miercuri, la șase ani de la prinderea șoferului, nu este definitivă și poate fi atacată cu apel.

A uitat să lase drogurile acasă

Sreten N. a fost oprit în punctul de trecere a frontierei Borș pe 23 noiembrie 2017, când s-a prezentat la ieşirea din ţară, la volanul unui autocamion. Agentul care îi verifica actele a observa ceva în neregulă cu bărbatul.

„Cetățeanul polonez mi-a atras atenția printr-un comportament ciudat și (…) am hotărât să dirijez autocamionul înspre rampa de control în vederea efectuării unui control amănunțit asupra semiremorcii și asupra cabinei”, a explicat polițistul de frontieră în fața anchetatorilor.

Bănuielile agentului au fost confirmate după ce în cabină a descoperit un plic cu cannabis în borseta șoferului. Era vorba despre 1,37 grame de substanță vegetală, au constatat investigatorii, cărora camionagiul le-a explicat că drogul era pentru propriul consum.

„Consum cannabis de circa 10 ani și nu mă consider dependent, mă pot opri oricând. De fapt am avut circa un an când nu am fumat. Știu că nici în Polonia traficul și consumul de cannabis nu este legal, dar în țara mea multe persoane fac ceea ce fac eu”, a explicat bărbatul.

Șoferul transportase detergent de rufe din Polonia în Turcia, iar la întoarcere venea cu camionul încărcat cu piese de calculator şi imprimante. A recunoscut că, înainte de a pleca în cursă, a uitat să lase acasă punga cu cannabis.

[eadvert]

Polonezul a fost rejudecat de Tribunalul Bihor, după ce sentința inițială a fost dată în lipsa inculpatului, care se mutase între timp de la adresa unde a fost citat. De data aceasta, el a dat o declarație în care a recunoscut și a regretat ceea ce a făcut.

Neavând antecedente în România, el a fost condamnat cu suspendarea executării pedepsei pe un termen de încercare de doi ani.

Trimite articolul

X
Taguri:
cannabis ,
condamnare ,
droguri ,
intrare in tara ,
manastire ,
obligat sa lucreze in folosul comunitatii ,
sf cruce ,
sofer polonez ,
tir
4 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

  1. Sandu says:
    October 12, 2023 at 7:13 pm

    Ce captură…….!!!

    Reply
  2. soferul says:
    October 12, 2023 at 7:32 pm

    Pai doar atat in Polonia un strain lua puscarie era arestat pe loc asta sa fie clar justitie de rahat interdictie de a intra in Romania macar atat

    Reply
  3. alex says:
    October 13, 2023 at 7:30 am

    Cum adica ? Munca in folosul comunitatii in beserica ??? DE CE NU LA UPU ??? Acolo macar isi dadea seama la ce risc a expus ceilalti participanti la trafic conducand drogat ! Hai ca e prea de tot, acusi beserica devine si institutie de executara a pedepselor ??? Chiar nu mai puteti fara preot ? Ce urmeaza ? Prima noapte a miresei obligatoriu cu un preot !!! Mi e scarba de voi !

    Reply
  4. Edy says:
    October 13, 2023 at 9:04 am

    pe uitucii romanasi de alta nationalitate de ce nu-i condamna nimeni la o asemenea munca?!!!

    Reply
  5. powered by Surfing Waves

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Premieră în România la Sălacea: inteligența artificială va fi folosită pentru sprijinirea persoanelor vârstnice
    În comuna Sălacea a început implementarea unui proiect de dezvoltare a serviciilor sociale, în valoare de 4.779.438,60 lei. Proiectul este finanțat prin Programul Incluziune și Demnitate Socială 2021-2027, cu sprijin din Fondul Social European Plus.

    Economic

    Proprietarii de apartamente au dreptul să consulte documentele asociației de proprietari. Ce prevede legea
    Locatarii care dețin apartamente într-un condominiu pot solicita acces la documentele care privesc activitatea asociației de proprietari, conform legislației care reglementează administrarea blocurilor de locuințe.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Ratare... la pont. În loc de 50.000 de euro, un hoț din Bihor s-a ales cu 13 ani de pușcărie
    Înarmat cu o șurubelniță, a încercat să jefuiască o locuință în care era convins că va găsi 50.000 de euro. Pontul i-a fost dat de un bărbat pe care îl cunoscuse de câteva zile și care l-a și dus cu mașina până la locul faptei. Doar că, după ce a răvășit întreaga casă, s-a ales cu doar câteva bancnote, în schimbul cărora a lăsat în urmă amprente care le-au făcut mult mai ușoară munca polițiștilor.

    BIHON CAO

    Anunț întrerupere furnizare apă potabilă Cheriu, Felcheriu, Sărand și Alparea

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă întrerupere alimentare apă în Nojorid

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă întrerupere furnizare apă potabilă în zona Ogorului

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Un nou proiect pentru modernizarea Spitalului Municipal din Beiuș, în valoare de 20,3 milioane de lei
    Primăria Beiuș a semnat recent contractul de finanțare pentru un nou proiect important, de modernizare a serviciilor medicale din ambulatoriul Spitalului Municipal, investiție care marchează un pas semnificativ în dezvoltarea infrastructurii sanitare locale.

    România

    Un medic rezident aflat de gardă a murit în baia spitalului. Avea doar 32 de ani și a lăsat în urmă doi copii
    Este anchetă de amploare la Spitalul de Urgență Floreasca din București, după ce un medic rezident a fost găsit mort, sâmbătă, 6 iunie, în toaleta unității medicale.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Doliu în folclorul bihorean. Maria Haiduc sau „Doamna cântecului popular din Crișana” a murit
    Marcel Pușcaș, fost fotbalist la Steaua și Rapid, a anunțat în mediul online că mama sa, cunoscuta interpretă de muzică populară Maria Haiduc, a încetat din viață.
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X