BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Un mort si doi raniti langa Ceica

Un mort si doi raniti langa Ceica

la 20 January 2011 08:20

Un mort si doi raniti langa Ceica

20 January 2011 08:20
<p>Un <strong>accident rutier</strong> petrecut joi dimineaţa pe D.N 76 ,în apropierea localitatii <strong>Ceica</strong>, s-a soldat cu moartea unei persoane şi rănirea altor două.</p>
Scris de IM:BIHOR_ONLINE - <p>Un <strong>accident rutier</strong> petrecut joi dimineaţa pe D.N 76 ,în apropierea localitatii <strong>Ceica</strong>, s-a soldat cu moartea unei persoane şi rănirea altor două.</p>

Trimite articolul

X

Viteza si condiţiile meteo nefavorabile, au dus la moartea unui orădean de 70 de ani şi rănirea gravă a altor doua persoane, intr-un accident rutier petrecut în afara localităţii Ceica.  Se pare ca şoferiţa unui autoturism, înmatriculat în Bihor, nu a adaptat viteza de deplasare la condiţiile de carosabil acoperit cu zăpadă şi a derapat. În urma derapajului, autoturismul a ajuns pe contrasens unde s-a izbit de o autoutilitară, care circula regulamentar.

Impactul i-a fost fatal lui Gheorghe David (70 ani), directorul Centrului Judeţean pentru Conservarea şi Promovarea Culturii (CJCCPC) Bihor, pasager în autoturism. Totodată, au suferit răni grave şoferiţa precum şi alt pasager, orădeanul D.C.H. (42 ani).  Urmează ca poliţiştii să stabilească cu exactitate cauzele producerii accidentului.

Gheorghe David a fost compozitor, muzicolog, dirijor, membru al Uniunii Compozitorilor şi Muzicologilor din România şi director al CJCPCT Bihor.

Gheorghe David s-a născut la 24 iunie 1941, în oraşul Abrud, judeţul Alba. A absolvit Academia de Muzică „Gheorghe Dima” din Cluj-Napoca. Tot aici şi-a luat doctoratul, în muzicologie.

A fost peste 17 ani dirijor şi director la „Teatrul de revistă” din Deva. S-a afirmat ca profesor la Şcoala de Arte „Francisc Hubic” din Oradea, apoi, la Liceul de Artă de aici. De asemenea, a predat la Facultatea de Muzică. Timp de 20 de ani a condus Centrul Judeţean pentru Conservarea şi Promovarea Culturii Tradiţionale Bihor. Şi-a dovedit dragostea pentru cultură, competenţele şi capacitatea managerială în toate domeniile în care a lucrat.
În calitate de compozitor, a atras atenţia prin cele peste 200 de creaţii personale ale sale (balete, uverturi, cuplete, piese de muzică uşoară, reviste muzicale).

Pentru calităţile sale deosebite a fost distins cu Meritul Cultural cl. I, Premiul I la Concursul Naţional desfăşurat între teatrele muzicale, Premiul I pentru muzică la „Revista la ora exactă” şi „Medalia Emanuil Gojdu”, pentru activitatea ca dirijor al formaţiei „Armonia” şi al unui cor de copii, ambele formaţii din Ungaria.

Trimite articolul

X
Taguri:
accident rutier ,
ceica
0 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    powered by Surfing Waves

    Cultură

    GALERIE FOTO/VIDEO
    Ilie Bolojan, personaj central în show-ul grupului Divertis, Gala Comediei, în parcul Muzeului Ţării Crişurilor
    Spectacolul a marcat debutul programului estival Tipografia de idei, în parcul Muzeului Ţării Crişurilor.

    România

    Ilie Bolojan, după acuzațiile șefului statului: „PNL nu a promis un cec în alb pentru Grindeanu, ci un acord politic”
    În cursul serii de vineri, 26 iunie, președintele Partidului Național Liberal a reacționat la acuzațiile aduse de șeful statului.

    România

    Nicușor Dan acuză PNL că a renunțat la susținerea unui guvern PSD: „PNL s-a angajat să voteze un guvern minoritar”
    Șeful statului a scris în seara zilei de vineri, 26 iunie pe rețelele de socializare că România a revenit la „blocajul politic” în ceea ce privește formarea unui nou Guvern.

    BIHON CAO

    Întrerupere alimentare cu apă în Oradea, str. Pelicanului

    BIHON CAO

    Întrerupere alimentare cu apă în Hidișelu de Sus, Drăgești, Ceica și Lăzăreni

    BIHON CAO

    Întrerupere alimentare cu apă - Zona Ogorului + comunele Sânmartin/Hidișelu de Sus/Drăgești/Ceica/Lăzăreni

    Educație

    Schimbare de conducere la Liceul de Arte din Oradea: Nicoleta Țâmpu o înlocuiește pe Mihaela Bondor
    Schimbare de management la Liceul de Arte din Oradea. Directoarea Mihaela Bondor își încheie mandatul iar conducerea școlii va fi preluată de profesoara Nicoleta Țâmpu.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    GALERIE FOTO
    Se deschide circulația pe drumul de legătură dintre Paleu și Centura Biharia
    Șoferii vor putea folosi noul drum care face legătura dintre comuna Paleu și centura Biharia începând de sâmbătă, 27 iunie, ora 9:00.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Judecați pentru homeschooling. Doi părinți din Bihor, acuzați că și-au retras ori nu și-au înscris cei 3 copii la școală
    Doi părinți din zona Beiușului au fost trimiși în judecată de Parchetul de pe lângă Curtea de Apel Oradea, fiind inculpați că și-ar fi împiedicat cei trei copii să urmeze cursurile învăţământului general obligatoriu, înscriindu-i, în schimb, într-un sistem homeschooling. 1
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X