BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
Local DISABLED
Decizie nedreaptă

Decizie nedreaptă

la 14 October 2008 14:28
4 Comentarii
14 October 2008 14:28
ORADEA - Zita Koncsek, şefa Direcţiei Generale de Asistenţă Socială şi Protecţia Copilului (DGASPC) Bihor, consideră nedreaptă sentinţa dată de Tribunalul Timiş. Verdicutul dat de justiţie obligă Direcţia să plătească celor 1.500 de angajaţi ai acesteia despăgubiri salariale în valoare de peste 14 milioane de lei.<BR />
Scris de IM:JURNAL_BIHOREAN - ORADEA - Zita Koncsek, şefa Direcţiei Generale de Asistenţă Socială şi Protecţia Copilului (DGASPC) Bihor, consideră nedreaptă sentinţa dată de Tribunalul Timiş. Verdicutul dat de justiţie obligă Direcţia să plătească celor 1.500 de angajaţi ai acesteia despăgubiri salariale în valoare de peste 14 milioane de lei.<BR />

Trimite articolul

X

„Verdictul este nedrept, iar magistraţii timişoreni care au judecat litigiul au comis abuzuri, încălcând normele elementare de procedură civilă şi ale Codului Muncii”, precizează şefa DGASPC Bihor într-un comunicat de presă trimis redacţiei. Aceasta acuză magistraţii de exagerare şi de încălcare a legii. „Tribunalul Timiş şi Curtea de Apel Timişoara au respins toate apărările noastre, umflând abuziv de cinci ori sumele la care putea fi obligată DGASPC. De altfel, trebuie precizat că la Tribunalul Timiş există un complet de judecată care respinge orice apărare a angajatorilor, încălcând grosolan legea”, susţine directorul DGASPC Bihor.

Sporuri de periclitate

Koncsek susţine că procesul intentat de Sindicatul Pro As este nejustificat, deoarece sporurile de periclitate s-au acordat, în urma unor selecţii, salariaţilor a căror sănătate a fost pusă în pericol.

Printr-o sentinţă dată de Curtea de Apel Timişoara, Direcţia este obligată să plătească drepturi salariale restante din 2005 celor 1.500 de angajaţi ai acesteia.

Potrivit Sindicatului Pro As, sporurile au fost aprobate prin contractul colectiv de muncă, avizat de Consiliul Judeţean Bihor şi a intrat în vigoare în octombrie 2005.

 

Sindicaliştii au dat Direcţia în judecată, iar în urma sentinţei rămase definitive, DGASPC Bihor este obligată să plătească, retroactiv, sporurile tuturor salariaţilor care nu au beneficiat de acestea.

 

Astfel, angajaţii ar urma să primească 300 de lei lunar brut pentru perioada 1 octombrie 2005 – 31 iulie 2007, 450 de lei lunar brut pentru perioada 1 august 2007 – 1 martie 2008 şi 523 de lei lunar brut din 1 martie şi până în prezent.
Crina Dobocan

Trimite articolul

X
Taguri:
judecata ,
magistraţi
4 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

  1. ano says:
    October 14, 2008 at 6:46 pm

    NU E RUSINE SCROAFA DRACULUI , ADICA TOATA CONDUCEREA AVEA SANATATEA PUSA IN PERICOL ,NU PERSONALUL IMPLICAT DIRECT IN MUNCA CU COPII. SAI FIE RUSINE CA NICI ACUM CAND JUSTITIA A DAT O SENTINTA DEFINITIVA NU VREA SA RECUNOSCA CA A CONDUS CUM A VRUT EA ACEASTA INSTITUTIE. ASA SE INTAMPLA ACOLO UNDE E VORBA DE BANI DE LA BUGET ,FACE FIECARE CUM VREA.

    Reply
  2. Anonim says:
    October 14, 2008 at 7:11 pm

    DACA E ASA , CE FACE DOMNUL PRESEDINTE TARLE?
    DE CE NU IA MASURI……?CE ASTEAPTA? SAU NU-I DA VOIE UDMR-UL…FACE-TI LUMINA DOMNILOR, SI CEI VINOVATI SA PLATEASCA.

    Reply
  3. macelarul69 says:
    October 14, 2008 at 7:35 pm

    AS VREA SA STIU DE CE MI-A FOST STERS COMENTARIUL IN LEGATURA CU MADAME KONCSEK-KISS?
    SI VOI IN JURNALUL BIHOREAN ATI PUBLICAT ARTICOLUL CA VADNAI-KONCSEK ZITA SI KISS SUNT DIRECT IMPLICATI IN RETROCEDAREA CASTELULUI DE LA CADEA CU TOATE CA STIAU CA VA FI RETROCEDAT PROPRIETARILOR DE DREPT KONCSEK CU COMPLICITATEA LUI KISS AU BAGAT APROAPE UN MILION DE EURO DIN BANII NOSTRI PENTRU RENOVAREA CASTELULUI DE UNDE A LUAT SPAGA,VAD CA ADEVARUL ESTE INTERZIS SA SPUI SAU SA SCRII ,BRAVO LINGATORILOR DE CUR A UDEMERISTILOR !

    Reply
  4. Anonim says:
    October 14, 2008 at 9:11 pm

    sa nu le de-a nici un ban ca au salarii destul de mari iar copii sunt neglijati de-a dreptul. Cat despre doamna Koncsek ar trebui sa-si ceara demisia singura impreuna cu ceilalti directori si cativa sefi de servicii care se cred PE MOSIIA LUI TAICASAU si fac lucrurile in DGASPC dupa bunul lor plac isi dau premii colosale licitatii aranjate, investitii prost executate, cursuri de pregatire pe litoral ETC. DOMNULE TARLE SCOATETI ODATA CORPUL DE CONTROL AL CJ SI IN ACEASTA INSTITUTIE.

    Reply
  5. powered by Surfing Waves

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    „Trenurile Soarelui” au pornit spre litoral. Ce legături directe au bihorenii cu stațiunile de la Marea Neagră
    Programul estival 'Trenurile Soarelui' 2026 a intrat în circulație vineri, asigurând până la începutul lunii septembrie legături directe între litoralul Mării Negre și principalele regiuni ale țării, a anunțat vineri CFR Călători.

    Economic

    Schimbare majoră în Rabla 2026: Statul va finanța doar mașini produse în Europa
    Programul Rabla ar putea finanța doar mașini produse în Europa și state partenere. Ministerul Mediului a lansat proiectul în dezbatere publică

    Cultură

    GALERIE FOTO/VIDEO
    Frumuseţea operetei vieneze a deschis festivalul Sounds of Oradea, sub bagheta dirijorului David Giménez Carreras
    Invitaţii serii au fost soprana croată Martina Zadro şi tenorul polonez Rafał Bartmiński.

    BIHON CAO

    Anunț întrerupere furnizare apă potabilă în Sântandrei

    BIHON CAO

    Anunț întrerupere furnizare apă potabilă Cheriu, Felcheriu, Sărand și Alparea

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă întrerupere alimentare apă în Nojorid

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    FOTO-VIDEO
    Elevii bucătari din Bihor au adus România în farfurie la o competiție unică: „Avem nevoie de astfel de competiții”
    Sub tema „O Românie în farfurie”, opt echipe formate din elevi ai liceelor și colegiilor cu profil culinar din județul Bihor au avut la dispoziție trei ore pentru a transforma ingrediente obligatorii în preparate inspirate din gastronomia românească.

    România

    Cât plătești dacă te prinde radarul în 2026? Amenzile pe care le riscă șoferii care depășesc viteza
    Depășirea limitei legale de viteză în localitate continuă să fie una dintre cele mai întâlnite abateri în trafic pe drumurile din România.

    Economic

    Două companii din Bihor primesc undă verde pentru angajări și majorări salariale aprobate de Guvern
    Guvernul a aprobat vineri angajări, ocuparea posturilor vacante și creșterea cheltuielilor salariale pentru 36 de operatori economici care furnizează servicii publice esențiale în 22 de județe. 1
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X