Referitor la dotările noului iPhone, acesta permite transferul de date la viteze mai mari, are 3G şi GPS inclus, iar autonomia în convorbire este de 5 ore în reţeaua 3G şi 10 ore în reţeaua 2G. În cadrul demostraţiei făcute de Steve Jobs, director executiv al Apple, cu ocazia lansării, iPhone 3G a încărcat o pagină de internet complexă în 21 de secunde, comparativ cu 59 secunde, timpul în care s-a încărcat aceeaşi pagină via EDGE. Totodată, sistemul multitasking permite utilizatorului ca, în timp ce vorbeşte la telefon, să navigheze pe internet, să-şi verifice e-mail-ul sau să folosească GPS-ul. iPhone vine la pachet cu browser-ul Safari, considerat de cei de la Apple cel mai avansat browser existent pe un dispozitiv portabil, care se conectează automat la cea mai rapidă reţea wireless.
În plus, iPhone are o nouă versiune a softului şi beneficiază de serviciul MobileMe care oferă utilizatorului un email mult mai sofisticat şi alte funcţii disponibile atât pentru sistemele de operare Apple cât şi pentru Windows.
Unii operatori de telefonie mobilă ar putea vinde iPhone la un preţ mai mic decât cel de 199 dolari. Spre exemplu, O2, singurul operator care comercializează iPhone în Marea Britanie, ar putea oferi gratis noul model clienţilor care optează pentru cel mai scump abonament. Analiştii consideră că preţurile scăzute sunt menite să pună iPhone în concurenţă directă cu smartphone-urile Nokia şi Research in Motion, producătoul BlackBerry.
infoportal.ro
Trimite articolul
Xpe cand in romania?