BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
Mapamond
Record de viteză pentru trenurile japoneze cu levitație magnetică

Record de viteză pentru trenurile japoneze cu levitație magnetică

la 21 April 2015 12:01 Reactualizat la: 21 April 2015 12:07
21 April 2015 12:01 Reactualizat la: 21 April 2015 12:07
În timp ce trenurile din România au întârzieri destul de mari, un tren cu levitație magnetică (maglev) din Japonia și-a depășit propriul record de viteză.
Scris de Carmen Ile - În timp ce trenurile din România au întârzieri destul de mari, un tren cu levitație magnetică (maglev) din Japonia și-a depășit propriul record de viteză.

Trimite articolul

X

Operatorul JR Central a anunțat că un tren, care utilizează câmpuri magnetice puternice pentru a-și asigura sustentația și pentru a avansa, a atins viteza de 603 kilometri pe oră, doborându-și recordul stabilit în 2003, de 581 km/h.

Trenul s-a deplasat aproximativ 2 kilometri cu o viteză de peste 600 km/h.

Pentru români, această viteză pe care o ating trenurile în Japonia pare ireală, ținând cont de faptul că un tren care pleacă de la Oradea spre București face chiar și 12 ore.

Serviciul de transport feroviar de mare viteză din Japonia este renumit în toată lumea pentru sutele de trenuri care circulă zilnic și care înregistrează întârzieri minime.

Trimite articolul

X
Taguri:
japonia ,
levitatie magnetica ,
maglev ,
record ,
transport feroviar
0 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    powered by Surfing Waves

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    ADVERTORIAL
    Papiloamele cutanate: mici leziuni ale pielii care pot crea disconfort și complicații! Detalii la Clinica Raze!
    Papiloamele cutanate sunt formațiuni mici, moi, de culoarea pielii sau ușor mai închise, care apar frecvent pe gât, față, pleoape, axile, sub sâni sau în alte zone unde pielea este supusă frecării.

    Bihon CSM Oradea

    CSM Oradea a câștigat primul meci cu Rapid. Campionii mai au nevoie de o victorie pentru calificarea în finala Superligii de polo
    Bazinul Olimpic „Ioan Alexandrescu” a găzduit sâmbătă seară primul meci al seriei dintre CSM Oradea și Rapid București, contând pentru semifinalele turneului play off al Superligii Naționale de polo.

    BIHON Sport local

    Prea multe greșeli! Crișul Sântandrei a încasat patru goluri pe teren propriu
    Crișul Sântandrei a suferit a doua înfrângere consecutivă în play-out-ul din Liga 3, Seria 8, în fața echipei Academiei de fotbal Viitorul Cluj, clasată pe locul 3 în 2025 top-ul academiilor autohtone întocmit anual de FRF.

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă Oradea

    BIHON Sport local

    Lotus Băile Felix și-a continuat seria rezultatelor pozitive în play-out
    Echipa bihoreană rămâne neînvinsă și după runda a patra din play-out în care a remizat sâmbătă, scor 0-0, pe terenul echipei CSM Sighetu Marmației.

    România

    Ilie Bolojan: Violarea, din nou, a spațiului aerian românesc de către Rusia, un act iresponsabil
    Premierul Ilie Bolojan a declarat, sâmbătă, că violarea, din nou, a spațiului aerian românesc de către Rusia este „un act iresponsabil” și o încălcare gravă a dreptului internațional și a cerul Rusiei să înceteze imediat astfel de acțiuni. 2

    România

    Ambulanță SMURD lovită de tren, în timp ce transporta un pacient. Patru persoane au ajuns la spital
    O ambulanță SMURD aflată în misiune, cu un pacient la bord, a fost lovită de un tren, în această seară, la o trecere de cale ferată din Urseni, patru persoane ajungând la spital în urma impactului. 1
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X