Astfel, cel mai mare producator de film foto din lume a realizat un senzor cu sensibilitate mare la lumina ce poate capta mai multa informatie optica. Tehnologia va putea fi produsa de la anul, fiind probabila utilizarea ei mai intai pe telefoanele mobile.
Aproape toti senzorii din aparatele foto digitale se bazeaza pe sistemul Bayer Pattern al companiei Kodak, un aranjament de pixeli de culoare rosie, verde si albastra.
In acest sistem, jumatate din pixelii senzorului foto capteaza lumina verde, un sfert reactioneaza la lumina rosie, iar restul raspund la culoarea albastra. Camerele foto obisnuite au mecanismul software care combina pixelii de diferite culori, pentru reconstituirea imaginii.
Inovatia anuntata de Kodak consta in introducerea in senzorul foto a unui nou tip de pixel transparent, care capteaza o cantitate suplimentara de lumina.
Aparat foto digital fara blitz
Reactualizat la:
Compania Kodak a anuntat punerea la punct a unei tehnologii pentru camerele foto digitale, astfel incat sa se elimine flash-ului luminos in cazul fotografiilor realizate in conditii de iluminare redusa, a informat agentia Reuters.
Trimite articolul
X
powered by
Surfing Waves
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Judecătoria Oradea a hotărât, vineri, să ia față doi tineri – minori la data comiterii infracțiunii - implicați în jefuirea unui băiat de 13 ani, pe o stradă din Oradea, măsura educativă neprivativă de libertate a asistării zilnice pe o durată de 6 luni.
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Prins în flagrant delict în timp ce încerca să vândă peste trei tone de grâu din combina pe care lucra, angajatul unei societăți agricole din Bihor a oferit o explicație inedită pentru gestul său.
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Lucrările de la Grădinița 42 au ajuns la un stadiu fizic de 90%. Investiția a fost posibilă prin Planul Național de Redresare și Reziliență (PNRR), Componenta 5 – Valul Renovării.
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Pacienții care suferă de boli cronice au dreptul, o dată pe an, cu bilet „Monitor” de la specialist, la o investigație imagistică decontată de stat.
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Lucrările la cele 24 de locuințe nZEB+ destinate tinerilor din grupuri vulnerabile din municipiul Beiuș au fost finalizate, urmând ca în perioada următoare să fie făcută recepția investiției.
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Lucrările pentru introducerea rețelei de alimentare cu gaze naturale în comuna Hidișelu de Sus au început după emiterea ordinului de începere.
Citiți principiile noastre de moderare aici!