BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
Multimedia
Mobilele devin portofele digitale

Mobilele devin portofele digitale

la 19 September 2007 07:43
19 September 2007 07:43
<p>Cele mai mari cinci firme de telefonie din Marea Britanie au trecut la un sistem de plata ce transforma handset-urile in portofele digitale.<BR /></p>
Scris de IM:ONLINE - <p>Cele mai mari cinci firme de telefonie din Marea Britanie au trecut la un sistem de plata ce transforma handset-urile in portofele digitale.<BR /></p>

Trimite articolul

X

Numit PayForIt, sistemul se adreseaza celor care cumpara bunuri si servicii cu o valoare de pana la 10 lire sterline.
Se spera ca sistemul va fi utilizat pentru cumpararea de ring tonuri, bilete de tren, taxe de parcare si, eventual, ca sistem de plata pe shop-uri web si site-uri.

Orice suma de bani cheltuita prin aceasta schema este adaugata automat facturii de telefonie a clientului.
Schema standardizeza modul in care telefoanele pot fi utilizat pentru a efectua plati, astfel procesul este acelasi indiferent de operatorul la care este abonat clientul sau de tipul telefonului.

PayForIt a fost dezvoltat ca o alternativa la alte sisteme precum SMS-uri cu tarife premium. Multe persoane au fost nemultumite de acel sistem de plata, datorita incertitudinii legate de cat au de plata si cui sa se adreseze daca au vreo problema.

Increderea in platile mobile va creste, deorece cumparatorii vor sti de la cine cumpara si cat anume cheltuie.
Companii precum I-play, Gameloft, EA, Multimap, SonyEricsson si Samsung sunt primele companii care s-au inscris si permit oamenilor sa plateasca utilizand sistemul PayForIt.

Trimite articolul

X
0 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    powered by Surfing Waves

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Parada atelajelor cu cai de rasă, în centrul Oradiei. Spectacol înaintea Campionatului European de la Oșorhei
    Centrul Oradiei va găzdui sâmbătă, 8 august, parada atelajelor cu cai campioni, evenimentul reprezentând preambulul Campionatului European de Atelaje Oșorhei U25, Copii și Juniori, programat în perioada 11–16 august 2026 la Baza Hipică Oșorhei.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    VIDEO
    Orădeanul prins de Justițiarul de Berceni când încerca să racoleze un minor în scopuri sexuale, pus sub control judiciar
    Parchetul de pe lângă Judecătoria Oradea a hotărât punerea în mișcare a acțiunii penale și luarea măsurii controlului judiciar pentru 60 de zile, din 3 august până pe 1 octombrie, în cazul lui Adrian Lingurar, orădeanul de 36 de ani acuzat că ar fi încercat să racoleze doi minori cu care voia să întrețină relații intime.

    Anunturi intreruperi energie electrica

    IEE 12.08.2026 - 14.08.2026 - PL Salonta + PL Stei

    BIHON CAO

    Locuitorii din Chișirid pot încheia contracte cu Compania de Apă Oradea

    BIHON CAO

    Întreruperea furnizării apei potabile în zona Magheru–Republicii

    BIHON CAO

    Întreruperea alimentării cu apă în localitățile Tileagd, Tilecuș, Șerghiș, Vârciorog și Fâșca

    Cultură

    Festivalul-Concurs al Viorii cu Goarnă „Dorel Codoban” revine la Roșia cu cea de-a XIII-a ediție
    La concurs vor participa tineri instrumentiști din Bihor, cu vârste între 12 și 24 de ani, selectați în urma unei preselecții.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Bihorul intră pe harta zonelor prioritare pentru biodiversitate. Milioane de euro pentru protejarea castorilor și a păsărilor rare
    Ministerul Mediului pregătește investiții de 10 milioane de euro pentru protejarea biodiversității din România, prin două proiecte finanțate din Programul Dezvoltare Durabilă 2021-2027.

    Cultură

    Copiii, invitați să descopere viața ascunsă din adâncuri în atelierul „Misterele întunericului: viețuitoarele din peșteri”
    Atelierul organizat de Muzeul Ţării Crişurilor este dedicat copiilor cu vârsta cuprinsă între 6 și 12 ani.
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X