BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
Multimedia
Phishing-ul, o amenintare acuta

Phishing-ul, o amenintare acuta

la 15 May 2007 11:07
15 May 2007 11:07
<p>Furnizorii de servicii de securitate impreuna cu producatorii de browsere internet vin cu o solutie destinata institutiilor financiare, bancilor si procesatorilor de carduri, solutie menita sa creasca increderea clientilor in seviciile online.</p>
Scris de IM:ONLINE - <p>Furnizorii de servicii de securitate impreuna cu producatorii de browsere internet vin cu o solutie destinata institutiilor financiare, bancilor si procesatorilor de carduri, solutie menita sa creasca increderea clientilor in seviciile online.</p>

Trimite articolul

X

Furnizorii de servicii financiare se confrunta tot mai des cu problemele generate de phishing. Acesta reprezinta o metoda de fraudare prin internet ce consta in pacalirea utilizatorilor asupra identitatii reale a site-ului vizitat. In acest fel, utilizatorii sunt convinsi sa introduca date personale pe un site fantoma, similar ca aspect vizual cu site-ul furnizorului real. Problemele cauzate sunt atat sustragerea datelor confidentiale ale clientilor dar, si mai important, pierderea increderii utilizatorilor in serviciile online.

Solutia, propusa de furnizorii de servicii de securitate impreuna cu producatorii de browsere internet o reprezinta certificatele SSL cu validare extinsa. Site-urile web securizate cu acest nou tip de certificat SSL afiseaza in Internet Explorer 7 bara de adresa in verde impreuna cu informatii despre firma care gestioneaza site-ul si autoritatea de certificare.

Verificarea in detaliu a identitatii firmei de catre autoritatea de certificare precum si cele doua elemente de siguranta nou introduse fac imposibila utilizarea acestui certificat pentru site-uri neautorizate.

GeoTrust, una din firmele cu cea mai rapida dezvoltare in domeniul securitatii internet, a introdus toate aceste facilitati in noul certificat SSL ?True BusinessID with EV?. Destinat in special institutiilor financiare, bancilor si procesatorilor de carduri dar si tuturor comerciantilor care vor sa isi protejeze site-ul de atacurile de tip phising, noul certificat SSL este disponibil acum la un pret promotional: $799.

Detalii despre acest produs puteti afla accesand: https://www.geotrust.com/products/ssl_certificates/true_businessid_ev.asp
https://www.ename.ro/certificate-ssl.html

eName.ro, site operat de Webdev SRL, ofera de peste 3 ani servicii profesionale de gazduire site-uri Web si aplicatii Internet dinamice. Wevdev este partener RapidSSL si GeoTrust pentru comercializarea certificatelor SSL in Romania.

Trimite articolul

X
0 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    powered by Surfing Waves

    FC Bihor

    Schimbare în staff-ul lui Erik Lincar. A fost cooptat un preparator fizic care a lucrat 8 ani cu Dan Petrescu
    După permutări importante la nivelul lotului, FC Bihor operează modificări și la nivelul staff-ului. S-a renunțat la colaborarea cu bihoreanul Marius Bortiș, care mai avea contract cu clubul, dar s-a ajuns la un acord de reziliere.

    FC Bihor

    FC Bihor Oradea va disputa patru meciuri în cantonamentul din Slovenia
    Lotul FC Bihor se reunește miercuri 24 iunie, iar în perioada 6-17 iulie va pleca într-un stagiu centralizat la Rogla, o localitate montană din Slovenia situată la circa 1.500 de metri altitudine.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Adolescent de 16 ani, reținut pentru că a furat două mașini și le-a condus prin județ
    Polițiștii Serviciului de Investigații Criminale Bihor l-au reținut pentru 24 de ore pe un minor de 16 ani, anchetat pentru că ar fi sustras două autoturisme și le-ar fi condus fără permis pe drumuri din județ.

    BIHON CAO

    Întreruperi și scăderi de presiune ale apei potabile din cauza lucrărilor la pasajul de pe Centura Oradea

    BIHON CAO

    Anunț întrerupere furnizare apă potabilă în Sântandrei

    BIHON CAO

    Anunț întrerupere furnizare apă potabilă Cheriu, Felcheriu, Sărand și Alparea

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Accident cu trei autoturisme pe Calea Bihorului din Oradea. O persoană a ajuns la spital
    Incidentul s-a petrecut în cursul zilei de vineri, 19 iunie.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Arest prelungit cu 30 de zile pentru fostul director al școlii din Aușeu, acuzat de agresarea sexuală a unor minori
    Adrian Botici, fostul director al școlii gimnaziale din Aușeu, cercetat într-un dosar penal sub acuzația că ar fi agresat sexual trei minori, va mai sta în arest 30 de zile.

    Economic

    Amendă de 10.000 de euro pentru Altex după ce un client a avut acces la datele altei persoane
    Altex România a fost amendată cu mii de euro în urma unei investigații privind securitatea datelor personale ale clienților.
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X