Evenimentul este primul de acest gen si anvergura ce se desfasoara in Romania dupa aderarea tarii noastre la Uniunea Europena.
Prin intermediul temelor abordate, precum si a personalitatilor invitate, se doreste o provocare a autoritatilor romanesti si regionale la o directa implicare in protectia mediului inconjurator.
Forumul Mediu – intre prezent si viitor va cuprinde patru seminarii, o sesiune plenara, o expozitie de servicii si produse specifice romanesti si din tarile UE, un Business Lounge, o serie de vizite de lucru la anumite locatii importante pe domeniu, o conferinta de presa cu participare regionala, o expozitie foto, precum si doua actiuni organizate de un ONG pentru sensibilizarea participantilor, a presei, precum si a locuitorilor din Bucuresti in privinta impactului global pe mediu.
Al Gore vine la Bucuresti
Reactualizat la:
Al Gore, fostul vicepresedinte al SUA, a fost invitat sa participe la Forumul Mediu - intre prezent si viitor , ce va avea loc in perioada 10-11 Iunie 2008 la Crowne Plaza Hotel, Bucuresti, informeaza AmosNews.
Trimite articolul
X
powered by
Surfing Waves
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Vicepremierul interimar Oana Gheorghiu a anunțat, într-o postare publicată pe pagina sa de socializare, că toate primăriile din România trebuie să fie înrolate în platforma Ghișeul.ro până la 25 august.
Cultură
Atelierul electricității statice cu Profu' Zăpăcit are loc în amfiteatrul din parcul Muzeului Ţării Crişurilor.
România
Criza din sectorul energetic ar putea să mai dureze între una și două săptămâni, iar sistemul s-ar putea confrunta cu dificultăți suplimentare în cazul în care grupul 2 al Centralei Nuclearoelectrice Cernavodă nu va mai putea funcționa sau dacă România nu va mai reuși să asigure importurile necesare în orele de seară.
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Seceta care afectează județul Bihor a ajuns într-o etapă critică, iar autoritățile avertizează că problemele legate de resursele de apă nu se vor încheia odată cu scăderea temperaturilor.
România
Un gest surprins pe Transfăgărășan a provocat numeroase reacții de revoltă în mediul online.
România
Planul de pregătire pentru riscuri în domeniul energiei electrice și programul de sprijin pentru românii din diaspora care doresc să își deschidă afaceri în România, „Diaspora Investește Acasă”, urmează să fie aprobate joi în ședința de guvern.
Citiți principiile noastre de moderare aici!