Marcel Chirnoagă, în vârstă de 77 de ani, se afla internat la secţia de terapie intensivă.
Născut pe 17 august 1930, la Buşteni, Prahova, el a absolvit în 1952 Facultatea de Matematică şi Fizică din Bucureşti, studiind apoi, pe cont propriu, arta. Începând cu anul 1953, el a fost membru al Uniunii Artiştilor Plastici din România.
Au urmat, de-a lungul anilor, zeci de expoziţii de grup şi individuale, atât în ţară, cât şi peste hotare – Stuttgart, Florenţa, Sarajevo, New York, Gainesville, Bruxelles, Paris, Padova, Stockholm. Jivaskila. Berlin, Tokyo, Roma, Beijing, Ulan Bator, Moscova, Belgrad, Veneţia, Praga, Cairo, Budapesta, Buenos Aires, Geneva, Alexandria, Milano, Montevideo, Cracovia, Köln, Tel Aviv etc.
Marcel Chirnoagă este autorul celei mai importante opere româneşti de la sfârşitul secolului XX – ciclul de gravuri “Apocalipsa”. Artistul a realizat, de-a lungul vieţii sale, peste 3.000 de lucrări – gravuri, desene, picturi, sculpturi şi gravuri.
Printre distincţiile obţinute în cariera sa se află Premiul Tineretului al Uniunii Artiştilor Plastice (UAP) (1967), Premiul Käthe Kollwitz, Berlin (1967), Premiul al doilea la Bienala de la Cracovia (1968), Premiul pentru grafică al UAP (1970), Premiul Academiei Române (1975).
În prezent, lucrări de-ale sale se află expuse în colecţii şi muzee din marile capitale ale lumii. De asemenea, acestea sunt foarte bine cotate şi căutate de către colecţionari.
Artistul plastic Marcel Chirnoagă a încetat din viaţă
<p>Artistul plastic Marcel Chirnoagă a încetat din viaţă, joi dimineaţă, în urma unui stop cardio-respirator, pe fondul unei afecţiuni pulmonare mai vechi, a declarat pentru MEDIAFAX Bogdan Opriţa, purtătorul de cuvânt al Spitalului de Urgenţă Floreasca, din Bucureşti, unde artistul era internat.</p>
Trimite articolul
X
powered by
Surfing Waves
BIHON Sport local
După ce au eliminat pe CS Bihorul Beiuș, respectiv Unirea Tășnad, Lotus Băile Felix și Crișul Sântandrei s-au confruntat pentru un loc în turul III al Cupei României.
Bihon CSM Oradea
În conferința de presă de miercuri, președintele CSM Oradea, Șerban Sere, i-a prezentat pe team managerul echipei CSM CSU Raiffeisen - Titus Nicoară, pe antrenorul principal - Mikko Riipinen și pe antrenorul secund - Ciprian Enache. Cei trei au venit în această vară la formația „leilor roșii”.
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Problemele privind alimentarea cu apă continuă în satele din comuna Popești, pe fondul secetei și al secării pârâului Bistra. După ce un localnic a sesizat recent că în Popești, Voivozi, Cuzap, Bistra, Budoi și Vărviz apa este furnizată după un program redus, o nouă sesizare transmisă redacției bihon.ro arată că situația este, de fapt, mult mai gravă.
Bihon CSM Oradea
Conferința de presă susținută miercuri de președintele Clubului Sportiv Municipal Oradea, Șerban Sere, s-a referit la trei dintre secțiile acestuia: handbal, polo și baschet.
2
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Medicul chirurg Dănuț Dejeu a obținut acreditarea internațională „Master Surgeon in Breast Treatment”, acordată de Surgical Review Corporation (SRC), una dintre cele mai cunoscute organizații din lume care evaluează performanța chirurgilor și a centrelor medicale.
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Un orădean, angajat al unei firme locale de întreținere a drumurilor, a ajuns subiect al unui dosar penal după ce a consumat alcool cât timp a așteptat să se usuce marcajele rutiere pe care tocmai le trasase, iar apoi a provocat o tamponare pe drumul spre casă.
Citiți principiile noastre de moderare aici!