BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
România
Atracţie infracţională pentru carduri europene

Atracţie infracţională pentru carduri europene

la 25 September 2008 10:14 Reactualizat la: 9 February 2011 19:11
3 Comentarii
25 September 2008 10:14 Reactualizat la: 9 February 2011 19:11
<EM>Cluj-Napoca</EM>. Peste două milioane de euro au reuşit să fure un grup de români de pe carduri. Pentru prinderea membrilor reţelei, anchetatorii români au colaborat cu cei din Germania.
Scris de IM:CLON - <EM>Cluj-Napoca</EM>. Peste două milioane de euro au reuşit să fure un grup de români de pe carduri. Pentru prinderea membrilor reţelei, anchetatorii români au colaborat cu cei din Germania.

Trimite articolul

X

Oamenii legii şi-au dat seama cât de ample sunt operaţiunile derulate după ce, în martie, Tribunalul Sălaj a arestat cinci membri ai unui grup infracţional, implicat în săvârşirea de infracţiuni informatice şi cu carduri bancare. Investigaţiile ulterioare au scos la iveală că gruparea depistată iniţial avea legături e cu o altă grupare infracţională, cu ramificaţii în judeţele Bihor, Satu-Mare, Galaţi, Bacău şi Constanţa. Oamenii legii au sflat că grupul infracţional acţiona din anul 2006, exclusiv în domeniul fraudei cu carduri, activitatea infracţională iniţiată având caracter transnaţional în relaţie cu teritoriul Germaniei şi Franţei.

Fiecare cu „job”-ul lui

În cadrul grupului depistat, membri erau speciliazaţi pe tipuri de activităţi, care concurau la realizarea scopului infracţional propus şi anume : unele persoane cu abilităţi şi cunoştinţe tehnice, confecţionau sau adaptau aparatura specifică, ce urma să fie folosită pentru activităţi de tip skimming pe teritoriul Germaniei (skimmingul constă în copierea datelor conţinute de banda magnetică a unui card bancar la introducerea acestuia în bancomat), persoane care identificau locaţiile şi plasau aparatura de tip skimming, cărăuşi, şoferi, persoane care realizau clone ale cardurilor copiate şi realizau extrageri frauduloase de numerar pe teritoriul României sau Franţei.

Cum acţionau?
Conform unui comunicat de presă, anchetatorii români au luat legătura cu autorităţile poliţieneşti şi judiciare din Germania (BKA- Institutul Federal de Criminalistică şi Procuratura din Nurnberg). Pe parcursul investigaţiei comune, s-a stabilit următorul mod de operare al grupării: aparatura pentru activităţile de skimming era obţinută din judeţele Bacău, Galaţi, Constanţa şi din municipiul Bucureşti. Câte două persoane din cadrul grupului erau însărcinate cu transportul aparaturii în Germania, unde după ce erau identificate bancomate vulnerabile, se acţiona tot în grupuri de câte două persoane, care montau dispozitivele (pentru copiat banda magnetică a cardului şi pentru vizualizarea şi memorarea Codului PIN). Datele astfel obţinute erau decriptate şi ulterior unii membri ai grupului se deplasau în Franţa, la Paris, unde realizau clone ale cardurilor autentice şi acestea erau împărţite pentru realizarea de extrageri frauduloase de numerar la bancomate de pe teritoriul Franţei sau din România.
Percheziţii în ţară şi în Germania
„În 6 septembrie, s-a declanşat simultan în Germania şi România o acţiune de amploare pentru prinderea celor mai importanţi membri ai grupării.
Astfel, în Germania au fost efectuate două percheziţii în oraşele Hamburg şi Berlin şi au fost prinşi şi arestaţi patru membri ai grupului, asupra cărora s-au depistat: 3 dispozitive tip fantă de bancomat (pisicute), minicamere video cu acumulatori, dispozitive bluetooth artizanale, 2 carduri blank.
În România, au fost efectuate 23 de descinderi şi percheziţii domiciliare în municipiile Oradea, Satu-Mare, Bacău, Contanţa şi Galaţi, fiind puse în executare 12 mandate de aducere şi reţinute de către procurorii DIICOT 6 persoane, care ulterior au fost arestate pentru 29 zile. Cu această ocazie a fost identificată şi ridicată o impresionantă cantitate de tehnică folosită exclusiv în activităţile infracţionale descrise mai sus (11 unităţi de calculator, 12 laptop-uri, 11 hard disk-uri externe, peste 500 de unităţi optice, dispozitive de criptare, dispozitive electronice artizanale şi 92 de carduri clone).
De asemenea, la domiciliile a doi dintre suspecţi, din municipiile Galaţi şi Oradea au fost depistate 53 grame respectiv, 0.5 grame cannabis”, se arată într-un comunicat de presă emis de BCCOA Cluj.


„Specializare” la locul de muncă
Inculpaţii au vârste cuprinse între 19 şi 34 de ani, majoritatea fără ocupaţie, studii medii şi complementare, fără studii de specialitate, iar trei dintre ei sunt recidivişti, în trecut fiind cercetaţi şi condamnaţi pentru sâvârşirea unor infracţiuni de furt, înşelăciune, tâlhărie, tâinuire, fals privind identitatea şi vătămare corporală gravă. Membrii grupului infracţional identificat sunt învinuiţi de constituire şi aderare la un grup infracţional organizat, în scopul comiterii de infracţiuni, falsificare de instrumente de plată electonică, deţinere de echipament în vederea falsificării instrumentelor de plată electronică, efectuare de operaţiuni financiare în mod fraudulos, acces fără drept la un sistem informatic. Toţi riscă să stea între 5 şi 20 de ani de închisoare.
Pedeapsa pe care legea o prevede pentru săvârşirea acestor infracţiuni este închisoarea de la 5 la 20 de ani.

Trimite articolul

X
3 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

  1. Anonim says:
    September 26, 2008 at 3:16 am

    Daca stie cine imi poate spune cine sunt acestia. Tin minte pe vremuri cand mergeam in SMO si erau full de hacker cu rooturi si chestii si as dori sa stiu daca aceia pe care ii stiam eu thx.

    Reply
  2. Anonim says:
    September 26, 2008 at 3:22 am

    stie cineva ce nickuri au acestii indivii pe mirc ?

    Reply
  3. Anonim says:
    September 26, 2008 at 3:22 am

    stie cineva ce nickuri au hackeri pe mirc

    Reply
  4. powered by Surfing Waves

    România

    Minor de 14 ani, în moarte cerebrală după ce a căzut cu o trotinetă electrică care poate atinge și 80 km/h
    Un băiat de 14 ani din comuna Dumbrăvița, în apropiere de Timișoara se află în comă la spital, după ce în cursul zilei de 15 mai a pierdut controlul asupra trotinetei electrice cu care circula.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Începe ediția 2026 a concursului internațional de atelaje de la Oșorhei. Trei zile de spectacol ecvestru
    Pășunea Berkes din Oșorhei se pregătește din nou pentru unul dintre cele mai importante spectacole ecvestre din România.

    Educație

    Telefoanele mobile ar putea fi interzise complet în școli. Elevii nu le-ar mai putea folosi nici în pauze
    Un proiect de lege depus la Camera Deputaților prevede interzicerea telefoanelor mobile pe întreaga perioadă a programului școlar, inclusiv în pauze sau în timpul activităților organizate în afara școlii. Dispozitivele ar urma să fie depozitate în spații speciale.

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă privind înlocuirea și extinderea rețelelor de apă din Cartierul Nufărul

    BIHON CAO

    Anunț de întrerupere a furnizării de apă potabilă Calea Aradului spre DN79 – Aeroportul Internațional Oradea

    BIHON CAO

    Anunț întrerupere furnizare apă potabilă în Zona Ogorului și comunele Sânmartin, Hidișelu de Sus, Drăgești, Ceica, Lăzăreni

    BIHON Sport local

    Adrian Anca: „Rămân doar amintirile frumoase și efortul de a consolida un proiect aflat la început de drum în Liga 3”
    Revenit în fotbal după 14 ani, exact în locul de unde a luat o pauză, fostul fotbalist bihorean Adrian Anca a încheiat la finalul sezonului colaborarea cu CS Bihorul Beiuș.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    GALERIE FOTO/VIDEO
    Peste 300 de copii au participat la activitățile organizate, în Piața Unirii din Oradea, de Ziua Poliției Locale
    Piața Unirii din Oradea s-a transformat într-un spațiu al jocului și al învățării, unde sute de copii au participat la activități dedicate siguranței rutiere și protejării mediului.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Lărgirea străzii Lăpușului din Oradea va elimina parcările din fața blocurilor. Primăria anunță peste 180 de locuri noi
    Deschiderea recentă a sensului giratoriu de deasupra pasajului Oneștilor și lărgirea străzii Lăpușului la patru benzi sunt privite de mulți orădeni ca investiții necesare pentru fluidizarea traficului din zonă.
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X