BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
România
Boli pe liste de aşteptare

Boli pe liste de aşteptare

la 27 March 2007 09:12
27 March 2007 09:12
<p>Aproape 900 de hunedoreni stau la rând de luni de zile pentru o proteză care să le facă viaţa mai uşoară.</p>
Scris de IM:REALITATEA.TV - <p>Aproape 900 de hunedoreni stau la rând de luni de zile pentru o proteză care să le facă viaţa mai uşoară.</p>

Trimite articolul

X

Lista de aşteptare este întocmită de Casa Judeţeană de Asigurări de Sănătate, care le şi decontează bolnavilor dispozitivele pentru care aceştia plătesc de la câteva zeci până la câteva mii de lei.

Cele mai solicitate sunt protezele auditive, dar prioritatea, spun medicii, rămân dispozitivele de care au nevoie sutele de bolnavi de cancer de colon din judeţul Hunedoara.

Reprezentanţii casei de asigurări de sănătate Hunedoara spun că numărul solicitărilor creşte zilnic cu 2-3 noi cereri. O treime dintre acestea vizează protezele auditive, dar sunt şi sute de solicitări pentru cristalinuri artificiale sau proteze pentru copii.

“Avem solicitări şi de anul trecut, din martie 2006, care încă nu au putut fi rezolvate, tot pe sfera protezelor auditive în principal”, a declarat Ovidiu Bândea, purtător de cuvânt CJAS Hunedoara.

Firmele care importă asemenea dispozitive spun că bolnavii sunt descurajaţi de perioada lungă de aşteptare dintre momentul cererii pentru decontarea unei proteze şi primirea banilor de la casa de asigurări de sănătate.

Hunedorenii care au nevoie de o proteză spun că şi legislaţia este o problemă.

“Persoanele accidentate în câmpul muncii, boli profesionale sau ale sportivilor nu beneficiază de decontarea protezelor prin CJAS”, a declarat Bogdan Octavian, preşedintele Asociaţiei Handicapaţilor Neuromotori Hunedoara.

În 2006, Casa Judeţeană de Asigurări de Sănătate Hunedoara a decontat, parţial sau total, aproape 3500 de proteze, dintre care 1900 pentru pungile de evacuare necesare bolnavilor de cancer de colon.

Trimite articolul

X
0 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    powered by Surfing Waves

    Bihon CSM Oradea

    Orădenii vor să câștige finala în meciul de duminică. „Să ne întoarcem acasă campioni!”
    CSM Oradea conduce cu 2-1 în seria cu CSA Steaua București, după primele trei meciuri din finala Superligii Naționale de polo.

    Cultură

    VIDEO
    Artur Sas transformă buteliile în instrumente muzicale și aduce spectacolul în stradă
    Artistul este o prezenţă constantă la festivalurile şi târgurile din ţară, atât cu instrumente muzicale, cât şi cu jonglerii.

    BIHON Sport local

    Liga 4 Bihor, play-off: CS Oșorhei a administrat liderului prima înfrângere din acest sezon
    După 1-1 în sezonul regular, 0-1 și 2-2 în play-off, CS Oșorhei a reușit să învingă pe Transilvania Sport Academy, echipă care nu mai pierduse niciun joc în actualul campionat.

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă privind înlocuirea și extinderea rețelelor de apă din Cartierul Nufărul

    BIHON CAO

    Anunț de întrerupere a furnizării de apă potabilă Calea Aradului spre DN79 – Aeroportul Internațional Oradea

    BIHON CAO

    Anunț întrerupere furnizare apă potabilă în Zona Ogorului și comunele Sânmartin, Hidișelu de Sus, Drăgești, Ceica, Lăzăreni

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Tată și fiu, obligați să-i plătească 10.000 de lei, daune morale, unui vecin pe care l-au bătut după ce au băut împreună
    Un scandal în care au fost implicați, după ce au consumat alcool o seară întreagă alături de un vecin, le-a adus unui bărbat din Apateu și fiului său minor o condamnare penală și obligația de a-i plăti consăteanului pe care l-au bătut daune morale de 10.000 de lei.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Derna își extinde sistemul de supraveghere: 77 de camere video noi vor fi montate în comună
    Comuna Derna va beneficia de un sistem extins de supraveghere video, printr-un proiect finanțat prin PNRR.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Mobilitate electrică în Bihor: Tileagd a deschis noile stații de încărcare finanțate din fonduri europene
    În comuna Tileagd a fost puse în funcțiune noile stații de încărcare pentru vehicule electrice, investiția fiind realizată cu fonduri europene.
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X