Manifestarea este autorizata intre orele 10.00-14.00 si a inceput cu Internationala Socialista. Liderii SAD apreciaza ca, in jurul orei 10.300, piata se stransesera peste 3.000 de oameni si li se vor alatura si alte mii de grevisti, dar si reprezentanti ai altor federatii sindicale din tara. Ca si la mitingul trecut din 28 martie, de la Mioveni, protestatarii sunt inarmati cu steaguri si pancarte cu lozinci. Este asteptat la Pitesti si liderul BNS, Dumitru Costin, care i-a sustinut pe sindicalistii de la Dacia inca de declansarea grevei in urma cu trei saptamani.
Tribunalul Arges a decis, miercuri, ca greva declansata de sindicalistii de la uzina Dacia Pitesti este legala, ceea ce i-a facut pe oameni sa creada si mai mult in reusita lor. Grevistii scandeaza Nu cedam Jos Tariceanu, jos guvernul , “Unitate”, “Vrem salarii decente”, “Jos Mafia. “Este un protest impotriva guvernantilor liberali care au inceput sa ne jupoaie. Tariceanu a avut curajul sa compare Uzina cu o vaca. Noi luptam pentru drepturile noastre”, a declarat, joi, viceliderul SAD, Ion Iordache.
Angajatii uzinei Dacia au intrat in greva generala pe timp nelimitat in data de 24 martie, dupa ce au respins oferta administratiei de majorare salariala cu 12%, pretentiile lor fiind mult mai mari. Sindicatul Uzinei a intocmit o lista cu 14 revendicari, printre cele mai importante numarandu-se marirea salariala in suma fixa de 550 de lei, in doua transe, si prime de Paste si de Craciun, in valoare de 50% din salariul mediu brut total pe societate.
Negocierile intre comisia patronat-sindicat au fost reluate, marti dupa-amiaza, cand administratia a venit cu o noua propunere de crestere salariala, iar Sindicatul Automobile Dacia a cerut timp de gandire pentru a putea prezenta oferta grevistilor.
Noua oferta a SC Automobile Dacia propune o crestere a salariului lunar brut cu 210 lei de la 1 ianuarie 2008 si cu inca 90 de lei de la 1 septembrie. La aceasta crestere se adauga o prima pentru rezultatul anului 2007 de 1.128 lei brut, care va fi acordata in transe lunare de 94 lei brut, incepind cu 1 ianuarie 2008. Personalul TESA va beneficia de o marire de 13% a salariului lunar de baza brut, formata dintr-o crestere generala si o crestere individuala. Personalul Tesa va beneficia si de prima pentru rezultatul anului 2007, in valoarea unui salariu individual, acordata intr-o singura transa.
Centrul Pitestiului s-a umplut de grevisti
Reactualizat la:
Cel putin 2000 de angajati de la Uzinele Dacia s-au strans, joi, in piata Vasile Milea din Pitesti, inca de la primele ore ale diminetii, pentru a participa la mitingul organizat de Sindicatul Automobile Dacia (SAD), transmite corespondentul NewsIn.
Trimite articolul
X
powered by
Surfing Waves
BIHON Ştirile judeţului Bihor
De Ziua Eroilor, marcată odată cu sărbătoarea Înălțării Domnului, emoția și recunoștința au adus împreună comunitățile din Aleșd și Beiuș, unde au avut loc ceremonii de comemorare dedicate militarilor bihoreni căzuți la datorie în Afganistan.
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Un tânăr orădean de 20 de ani a fost condamnat de Tribunalul Bihor la 2 ani și 6 luni de închisoare, cu executare, pentru trafic de droguri, după ce în vara lui 2025 a fost prins în flagrant delict în timp ce ridica, din Salonta, un troller în care se aflau peste 3 kilograme de canabis și 10 grame de cocaină.
Economic
Statul pregătește reguli mai stricte pentru etichetarea și vânzarea cărnii de porc în marile magazine.
Economic
Noua aplicație iBon, lansată recent de ANAF pentru verificarea bonurilor fiscale, începe să fie utilizată intens de către contribuabili.
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Bihon.ro îți prezintă evenimentele care vor avea loc în Oradea în perioada 22 - 24 mai.
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Începerea lucrărilor la cele două pasaje subterane din zona Gării și magazinului Crișul va schimba, temporar, modul în care se va face colectarea deșeurilor în centrul Oradiei.
Citiți principiile noastre de moderare aici!