BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
România
Cosmote lider la mobil, iar Vodafone la fix

Cosmote lider la mobil, iar Vodafone la fix

la 7 January 2009 10:08
7 January 2009 10:08
<p>Cosmote a portat cele mai multe numere la telefonia mobilă, iar Vodafone la telefonia fixă. Aproape 25.000 de cereri de portare a numerelor au fost înregistrate în primele două luni de la lansarea portabilităţii, potrivit Autorităţii Naţionale de Reglementare în Comunicaţii şi Tehnologia Informaţiei (ANRCTI). Dintre acestea peste 21.000 de cereri au fost pentru numere de mobil şi 3.000 pentru numere de fix.</p>
Scris de IM:JURNAL_BIHOREAN - <p>Cosmote a portat cele mai multe numere la telefonia mobilă, iar Vodafone la telefonia fixă. Aproape 25.000 de cereri de portare a numerelor au fost înregistrate în primele două luni de la lansarea portabilităţii, potrivit Autorităţii Naţionale de Reglementare în Comunicaţii şi Tehnologia Informaţiei (ANRCTI). Dintre acestea peste 21.000 de cereri au fost pentru numere de mobil şi 3.000 pentru numere de fix.</p>

Trimite articolul

X

În ceea ce priveşte telefonia fixă, până în prezent au fost portate 1.694 de numere, către următorii operatori: Atlas Telecom – 1, Dial Telecom – 26, Euroweb – 5, GTS – 7, RCS&RDS – 403, Romtelecom – 210, Telemobil – 62, UPC – 425, Vodafone – 555. 

În cazul telefoniei mobile, au fost înregistrate aproximativ 14.000 de portări. Cosmote este campionul portărilor cu 5.960 de numere portate. Urmează Orange cu 4.167 de numere şi Vodafone cu 3.778 de numere. Telemobil a portat 41 de numere, iar RCS&RDS – 38.

 

300 pe zi  

„Aşa cum anticipam, cele mai multe portări se produc în zona telefoniei mobile. Numărul de cereri înregistrate, ca şi numărul de portări efectuate, corespunde estimărilor noastre. Până acum, numărul maxim de portări permise fiecărui operator pe zi era de 300. Începând de astăzi vom majora această limită progresiv,  atât cât va fi necesar, în funcţie de numărul de solicitări care vor fi înregistrate” ,a precizat preşedintele ANC Liviu Nistoran.

Portabilitatea numerelor este un serviciu destinat utilizatorilor de telefonie care permite abonaţilor să păstreze numărul de telefon atunci când schimbă furnizorul de servicii de telefonie. Se pot porta numerele de telefonie fixă, mobilă şi numere speciale precum cele din categoria 0800 sau 0900. Portarea se face doar în cadrul aceleaşi categorii (fix-fix, mobil-mobil). Serviciul este disponibil în România din 21 octombrie 2008.

 

Dan Birta

Trimite articolul

X
0 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    powered by Surfing Waves

    Cultură

    Joc şi voie bună la cea de a doua ediţie a evenimentului „Danț pe Valea Mâșchii” de la Borod
    Manifestarea aduce împreună peste 200 de membri ai ansamblurilor folclorice și ai grupurilor vocale din județul Bihor și din zonele apropiate

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Spărgător de mașini, devenit „loverboy”. Un recidivist din Oradea, arestat pentru că ar fi obligat două tinere să se prostitueze
    Șandor Ciarnău, un bărbat de 36 de ani, din Oradea, a fost arestat miercuri de Tribunalul Bihor într-un dosar instrumentat de DIICOT Oradea, sub acuzația de trafic de persoane.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Atenție la căpușe! DSP Bihor avertizează: căpușele pot transmite boli grave în perioada petrecută în aer liber
    Temperaturile ridicate și timpul petrecut tot mai des în aer liber cresc riscul contactului cu căpușele, avertizează Direcția de Sănătate Publică Bihor. Mușcăturile pot transmite boli grave, iar medicii recomandă măsuri de protecție și prezentarea rapidă la consultații dacă apar simptome.

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă privind înlocuirea și extinderea rețelelor de apă din Cartierul Nufărul

    BIHON CAO

    Anunț de întrerupere a furnizării de apă potabilă Calea Aradului spre DN79 – Aeroportul Internațional Oradea

    BIHON CAO

    Anunț întrerupere furnizare apă potabilă în Zona Ogorului și comunele Sânmartin, Hidișelu de Sus, Drăgești, Ceica, Lăzăreni

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Polițist din Aleșd, condamnat cu suspendare pentru că ar fi dat informații despre percheziții în cazuri de contrabandă
    Vlad Liviu Buz, care la data comiterii faptelor de care este acuzat, în iulie 2021, avea grad de agent șef adjunct în cadrul Poliției Aleșd, Biroul Rutier, a fost condamnat de Judecătoria Aleșd la 2 ani și 4 luni de închisoare, cu suspendarea executării pedepsei pe un termen de supraveghere de 2 ani și jumătate, într-un dosar în care a fost acuzat că a dat informații despre percheziții ce urmau să aibă loc la persoane suspectate de contrabandă cu țigări.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    After-school gratuit, vouchere de sport pentru copii și siguranță rutieră pentru pietoni, temele prezentate de Clotilde Armand la Oradea
    După mai bine de doi ani de absență, la sediul USR Bihor a fost organizată, în 21 mai, prima conferință de presă, cu ocazia vizitei la Oradea a vicepreședintei Uniunii Salvați România, Clotilde Armand, coordonator pe partea de administrație locală în Biroul Național al USR și fost primar al Sectorului 1 București.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Peste 700 de litri de motorină, furați din utilaje și camioane, lângă Oradea. Doi tineri și un minor au fost reținuți
    Doi tineri - unul de 28 de ani, din Ineu, și altul de 19 ani, din Tinăud – au fost reținuți de polițiștii Secției 5 de Poliție Rurală Oradea pentru implicarea în furturi de combustibil din camioane și utilaje, comise în luna aprilie în dauna aceleiași firme.
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X