Pierderile uzinei ar depasi deja 150 de milioane de euro, deoarece, in conditiile grevei, numai cateva zeci de vehicule sunt asamblate in fiecare zi, fata de 1.300 de masini, in mod obisnuit.
“In timp ce Renault si-a propus, pentru 2008, sa fabrice 320.000 de unitati Logan si Sandero (derivatul Logan cu cinci usi), conflictul de munca de la Dacia Pitesti a facut deja sa fie produse cu 15.000 bucati de Logan mai putin fata de grafic”, scrie site-ul specializat in industria auto, autoplus.fr.
Mai mult, cotidianul economic “Les Echos” comenteaza ca “actiunea sindicala de la Dacia ar putea ameninta vanzarile pe care Renault si le-a propus pentru 2008”.
Publicatia scria ca, pana pe 7 aprilie, Renault pierduse deja, din pricina grevei de la uzina din Pitesti, 13.000 de masini, dintr-un total prevazut in acest an de 360.000 de unitati.
Angajatii uzinei Dacia au intrat in greva generala pe timp nelimitat in data de 24 martie, dupa ce au respins oferta administratiei de majorare salariala cu 12%, pretentiile lor fiind mult mai mari.
Sindicatul Uzinei a intocmit o lista cu 14 revendicari, printre cele mai importante numarandu-se marirea salariala in suma fixa de 550 de lei, in doua transe, si prime de Paste si de Craciun, in valoare de 50% din salariul mediu brut total pe societate.
Greva de la Dacia ameninta vanzarile Renault pe 2008
<p>Greva generala de la Dacia Pitesti a determinat scaderea productiei modelului Logan cu 15.000 de unitati fata de numarul prevazut in grafic, ceea ce ar putea duce la neatingerea numarului propus de 320.000 de modele Logan si Sandero, produse in cursul acestui an, precum si la ratarea tintei grupului Renault, relateaza presa franceza.</p>
Trimite articolul
X
powered by
Surfing Waves
BIHON Ştirile judeţului Bihor
De Ziua Eroilor, marcată odată cu sărbătoarea Înălțării Domnului, emoția și recunoștința au adus împreună comunitățile din Aleșd și Beiuș, unde au avut loc ceremonii de comemorare dedicate militarilor bihoreni căzuți la datorie în Afganistan.
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Un tânăr orădean de 20 de ani a fost condamnat de Tribunalul Bihor la 2 ani și 6 luni de închisoare, cu executare, pentru trafic de droguri, după ce în vara lui 2025 a fost prins în flagrant delict în timp ce ridica, din Salonta, un troller în care se aflau peste 3 kilograme de canabis și 10 grame de cocaină.
Economic
Statul pregătește reguli mai stricte pentru etichetarea și vânzarea cărnii de porc în marile magazine.
Economic
Noua aplicație iBon, lansată recent de ANAF pentru verificarea bonurilor fiscale, începe să fie utilizată intens de către contribuabili.
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Bihon.ro îți prezintă evenimentele care vor avea loc în Oradea în perioada 22 - 24 mai.
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Începerea lucrărilor la cele două pasaje subterane din zona Gării și magazinului Crișul va schimba, temporar, modul în care se va face colectarea deșeurilor în centrul Oradiei.
Citiți principiile noastre de moderare aici!