“Suntem hotărâţi să rămânem în grevă generală până când acest patronat va înţelege să discute cu noi de la egal la egal şi să înţeleagă că trebuie să rezolve revendicările noastre şi nu să găsească tertipuri prin care să ne intimideze şi să ne provoace. Vom protesta şi vom face iar miting de protest pentru a ne cere drepturile noastre”, a declarat, luni, viceliderul sindicatului de la Dacia, Ion Iordache.
Totodată, conducerea sindicatului a anunţat că joi, între orele 10.00-14.00, angajaţii Dacia vor organiza un miting de protest în Piaţa Vasile Milea din Piteşti.
“Sindicatul Autoturisme Dacia, în numele membrilor pe care îi reprezintă, solicită reprezentanţilor partidului de guvernământ, în speţă Partidului Naţional Liberal, să se abţină să mai facă comentarii ostile referitoare la greva salariaţilor de la Automobile Dacia S.A.”, se arată într-un comunicat de presă transmis, luni, de Sindicatul Autoturisme Dacia, care consideră că declaraţiile politicienilor pot influenţa decizia în dosarul în care se judecă legalitatea grevei generale de la Dacia şi care are termen în 9 aprilie.
“Un verdict împotriva acestei greve poate avea consecinţe incomensurabile în plan internaţional referitoare la respectarea drepturilor omului în România”, se mai precizează în documentul citat.
Angajaţii Dacia Piteşti au intrat, luni, 24 martie, începând cu ora 7.00, în grevă generală pe timp nelimitat, după ce toate negocierile dintre patronatul şi sindicatul uzinei au eşuat.
De la declanşarea grevei, între sindicat şi patronat au avut loc mai multe runde de negocieri, toate eşuate. Angajaţii cer o majorare salarială de 550 de lei, în timp ce administraţia a oferit o creştere de 12 la sută a salariului mediu brut.
Greviştii de la Dacia Piteşti anunţă organizarea unui miting
Reactualizat la:
Angajaţii de la Automobile Dacia Piteşti au intrat, luni, în cea de-a treia săptămână de grevă generală şi anunţă că vor organiza, la jumătatea acestei săptămâni, un miting de protest de patru ore, în Piaţa Vasile Milea din Piteşti.
Trimite articolul
X
powered by
Surfing Waves
FC Bihor
Sezonul s-a încheiat pentru FC Bihor Oradea cu o clasare pe onorabilă pe locul 4. După antrenamentul de miercuri, fotbaliștii au intrat într-o vacanță de aproximativ o lună. În această perioadă conducerea și staff-ul tehnic lucrează la creionarea lotului cu care va fi abordat sezonul viitor.
BIHON Ştirile judeţului Bihor
De Ziua Eroilor, marcată odată cu sărbătoarea Înălțării Domnului, emoția și recunoștința au adus împreună comunitățile din Aleșd și Beiuș, unde au avut loc ceremonii de comemorare dedicate militarilor bihoreni căzuți la datorie în Afganistan.
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Un tânăr orădean de 20 de ani a fost condamnat de Tribunalul Bihor la 2 ani și 6 luni de închisoare, cu executare, pentru trafic de droguri, după ce în vara lui 2025 a fost prins în flagrant delict în timp ce ridica, din Salonta, un troller în care se aflau peste 3 kilograme de canabis și 10 grame de cocaină.
Economic
Statul pregătește reguli mai stricte pentru etichetarea și vânzarea cărnii de porc în marile magazine.
Economic
Noua aplicație iBon, lansată recent de ANAF pentru verificarea bonurilor fiscale, începe să fie utilizată intens de către contribuabili.
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Bihon.ro îți prezintă evenimentele care vor avea loc în Oradea în perioada 22 - 24 mai.
Citiți principiile noastre de moderare aici!