BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
România
Monica Macovei, campion al reformelor

Monica Macovei, campion al reformelor

la 27 March 2007 10:16
1 Comentarii
27 March 2007 10:16
<p>Financial Times a publicat un amplu articol despre criza politică din România şi despre posibila restructurare a guvernului condus de Călin Popescu Tăriceanu. Prestigiosul cotidian american notează că printre cei vizaţi este şi Monica Macovei, ministrul Justiţiei.</p>
Scris de IM:REALITATEA.TV - <p>Financial Times a publicat un amplu articol despre criza politică din România şi despre posibila restructurare a guvernului condus de Călin Popescu Tăriceanu. Prestigiosul cotidian american notează că printre cei vizaţi este şi Monica Macovei, ministrul Justiţiei.</p>

Trimite articolul

X

Financial Times comentează că Monica Macovei este artizanul luptei împotriva corupţiei şi a procesului de reformare a justiţiei, lansate înainte de aderarea României la Uniunea Europeană.

Publicaţia scrie că ministrul român al Justiţiei, pe care îl numeşte unul dintre cei mai importanţi reformatori ai cabinetului, riscă să fie schimbat din funcţie, din cauza refuzului de a coopera cu restul guvernului.

Fiecare ministru trebuie să ţină cont de principiul de bază al solidarităţii guvernamentale, a declarat Călin Popescu Tăriceanu pentru Financial Times. Este valabil şi pentru doamna Macovei, nu putem face excepţii, a mai afirmat premierul.

Ziarul mai scrie că decizia de a o înlocui pe doamna Macovei va fi îndeaproape monitorizată de Uniunea Europeană, care apreciază drept remarcabile reformele promovate de ministrul Justiţiei.

Ziariştii de la Financial Times se întreabă dacă schimbarea este motivată de atacurile lansate de ministrul Justiţiei în lupta anticorupţie sau de refuzul de a face compromisuri. În articol se mai spune că Bruxelles-ul ar fi de acord cu plecarea doamnei Macovei, ministru independent din punct de vedere politic şi considerat, cităm, un erou al aderării României la UE, dacă a pierdut susţinerea premierului şi a preşedintelui.

Comisarul european pentru Justiţie şi Afaceri Interne, Franco Frattini, a declarat că problema nu trebuie pusă la nivel personal şi că reforma justiţiei şi lupta împotriva corupţiei trebuie să continue.

Trimite articolul

X
1 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

  1. Anonim says:
    March 28, 2007 at 12:40 am

    http://www.youtube.com/watch?v=gFbzN9n4iIU

    Reply
  2. powered by Surfing Waves

    BIHON Sport local

    FRF a anunțat cele 8 serii din Liga 3. Patru echipe bihorene se vor alinia la startul sezonului 2026/2027
    96 de echipe vor participa în noua ediție de campionat în Liga 3, câte 12 în fiecare din cele 8 serii.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Tânără din Oradea era să rămână fără o parte din buză după o injecție cu acid hialuronic. Procedura, făcută într-un salon de tatuaje
    În noaptea de vineri spre sâmbătă, 14 - 15 august echipa de la Chirurgie Plastică și Estetică de la Spitalul Clinic Județean de Urgență Bihor a intervenit în regim de urgență pentru o tânără care a suferit o ischemie acută a buzei în urma unei injectări cu acid hialuronic.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Fostul director al ABA Crișuri, Dorel Dume, și șeful Serviciului Financiar, trimiși în judecată de DNA pentru abuz în serviciu
    Procurorii DNA Oradea au anunțat trimiterea în judecată a fostului director general adjunct al Administrației Naționale Apele Române (ANAR) și ex-director al Administrației Bazinale de Apă (ABA) Crișuri, Dorel Dume, acuzat de abuz în serviciu dacă funcţionarul public a obţinut pentru sine ori pentru altul un folos necuvenit (112 acte materiale).

    BIHON CAO

    Întrerupere alimentare cu apă Oradea, zona Republicii, Piața București, Ștefan cel Mare

    BIHON CAO

    Se întrerupere alimentare cu apă în Oradea pentru zonele Piața București, Săvineștilor, Berzei și Ștefan cel Mare

    BIHON CAO

    De unde a venit apa fierbinte din Valea Nimăiești? Compania de Apă Oradea face publice primele constatări

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Deșeuri depozitate ilegal în comuna Suplacu de Barcău, incendiate de un consilier local
    Un incendiu izbucnit pe Dealul Viilor din satul Borumlaca, comuna Suplacu de Barcău, a ajuns în centrul unui scandal local legat de depozitarea și incendierea ilegală a deșeurilor.

    FC Bihor

    Viorel Domocoș: „Am mare încredere că băieții noștri vor face o surpriză în meciul cu Farul”
    FC Bihor primește miercuri, 19 august, vizita echipei Farul Constanța, în play off-ul Cupei României. 1

    Cultură

    Ediția aniversară a Carnavalului Florilor celebrează tradițiile și legăturile istorice dintre comunitățile din Oradea şi Debrecen
    Carnavalul Florilor a ajuns la cea de-a 60-a ediție. Debrecen va găzdui în perioada 18-23 august peste 350 de evenimente și activități culturale, recreative și artistice.
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X