BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
România
Ponta: „Au rezolvat principala problemă a țării - mi-au luat doctoratul!”

Ponta: „Au rezolvat principala problemă a țării - mi-au luat doctoratul!”

la 30 June 2016 13:50 Reactualizat la: 30 June 2016 14:18
30 June 2016 13:50 Reactualizat la: 30 June 2016 14:18
Consiliul Naţional de Atestare a Titlurilor, Diplomelor și Certificatelor Universitare (CNATDCU) a decis joi că Victor Ponta a plagiat în lucrarea de doctorat și solicită Ministerului Educației retragerea titlului de doctor.
Scris de Raul Simea - Consiliul Naţional de Atestare a Titlurilor, Diplomelor și Certificatelor Universitare (CNATDCU) a decis joi că Victor Ponta a plagiat în lucrarea de doctorat și solicită Ministerului Educației retragerea titlului de doctor.

Trimite articolul

X

O Comisie Tehnică din cadrul instituției CNATDCU formată din trei profesori universitari a analizat teza de doctorat a lui Victor Ponta, „Curtea Penală Internațională”, și a stabilit că „nu respectă standardele de etică și propune retragerea titlului de doctor” invocând articolul 170 din Legea Educației Naționale.

Raportul a fost finalizat și prezentat joi dimineața în fața Consiliul General al CNATDCU. Viorel Barbu, președintele CNATDCU a afirmat că din 35 de membrii prezenți în cvorum, 34 au votat pentru recomandarea retragerii titlului de doctor existând o singură abținere, din partea lui Horia Iovu.

Victor Ponta a reacționat în aceeași dimineață pe facebook: „Ok – tehnocrații au rezolvat principala problemă a țării – mi-au luat și ei doctoratul (ca Băsescu în 2012)! Înțeleg că acum (după această mare victorie) totul va fi bine – de azi încep să crească încasările la buget, să ieșim din deficit. De azi începem să primim banii europeni pe care nu i-am luat până acum. De azi plătim subvențiile în agricultură, mărim salariile și pensiile. De azi nu mai mor bebelușii în spitale și nici nu se mai dau subiecte grele la examenul de capacitate. Și de azi nu mai suntem «marfă» pe care o vând tehnocrații ca să primească o promovare când se întorc la Bruxelles! (…) Și de azi mă ocup să îmi fac o nouă teză de doctorat cu tema «Fabulosa Guvernare Tehnocrată și mărețele sale realizări pentru poporul român» – that will be fun!”

Victor Ponta are la dispoziție două săptămâni pentru a contesta decizia. În cazul retragerii titlului de doctor, acesta se poate obține din nou în minim 5 ani. Potrivit articolului 170, „redobândirea calităţii de conducător de doctorat se poate obţine după cel puţin 5 ani de la pierderea acestei calităţi, la propunerea IOSUD, pe baza unui raport de evaluare internă, ale cărui aprecieri sunt validate printr-o evaluare externă efectuată de CNATDCU.”

 

 

Trimite articolul

X
Taguri:
CNATDCU ,
doctorat ,
plagiat ,
victor ponta ,
Viorel Barbu
0 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    powered by Surfing Waves

    Bihon CSM Oradea

    CSM Oradea a câștigat primul meci cu Rapid. Campionii mai au nevoie de o victorie pentru calificarea în finala Superligii de polo
    Bazinul Olimpic „Ioan Alexandrescu” a găzduit sâmbătă seară primul meci al seriei dintre CSM Oradea și Rapid București, contând pentru semifinalele turneului play off al Superligii Naționale de polo.

    BIHON Sport local

    Prea multe greșeli! Crișul Sântandrei a încasat patru goluri pe teren propriu
    Crișul Sântandrei a suferit a doua înfrângere consecutivă în play-out-ul din Liga 3, Seria 8, în fața echipei Academiei de fotbal Viitorul Cluj, clasată pe locul 3 în 2025 top-ul academiilor autohtone întocmit anual de FRF.

    BIHON Sport local

    Lotus Băile Felix și-a continuat seria rezultatelor pozitive în play-out
    Echipa bihoreană rămâne neînvinsă și după runda a patra din play-out în care a remizat sâmbătă, scor 0-0, pe terenul echipei CSM Sighetu Marmației.

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă Oradea

    România

    Ilie Bolojan: Violarea, din nou, a spațiului aerian românesc de către Rusia, un act iresponsabil
    Premierul Ilie Bolojan a declarat, sâmbătă, că violarea, din nou, a spațiului aerian românesc de către Rusia este „un act iresponsabil” și o încălcare gravă a dreptului internațional și a cerul Rusiei să înceteze imediat astfel de acțiuni. 2

    România

    Ambulanță SMURD lovită de tren, în timp ce transporta un pacient. Patru persoane au ajuns la spital
    O ambulanță SMURD aflată în misiune, cu un pacient la bord, a fost lovită de un tren, în această seară, la o trecere de cale ferată din Urseni, patru persoane ajungând la spital în urma impactului. 1

    România

    O dronă ruseasca a căzut în curtea unei case din Galați. Aceasta avea încărcătură explozibilă
    Forțele ruse au reluat, în noaptea de vineri spre sâmbătă, atacurile cu drone asupra unor obiective din Ucraina, în proximitatea frontierei fluviale cu România, două aeronave Eurofighter Typhoon ale Forțelor Aeriene Britanice au fost ridicate în aer, cu autorizare de angajare a dronelor, iar în zona Bariera Traian din municipiul Galați au fost semnalate fragmente de dronă căzute, care au afectat o anexă de gospodărie, precum și un stâlp de electricitate, fără a fi înregistrate victime, informează Ministerul Apărării Naționale (MApN).
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X