BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
România
Romania, vulnerabila la criza creditelor

Romania, vulnerabila la criza creditelor

la 24 April 2008 06:22 Reactualizat la: 11 February 2011 16:12
24 April 2008 06:22 Reactualizat la: 11 February 2011 16:12
Romania, Letonia, Turcia, Kazahstan, Ungaria, Bulgaria, Polonia si Lituania sunt tari extrem de vulnerabile la criza creditelor, potrivit unei analize efectuate de agentia de rating S&P si citata de Adevarul.
Scris de IM:ONLINE - Romania, Letonia, Turcia, Kazahstan, Ungaria, Bulgaria, Polonia si Lituania sunt tari extrem de vulnerabile la criza creditelor, potrivit unei analize efectuate de agentia de rating S&P si citata de Adevarul.

Trimite articolul

X

Pentru S&P exista o legatura intre criza de lichiditati si cantitatea de investitii straine directe si, deci, cresterea economica.

Tarile din Europa de Est sunt cele mai sensibile, in timp ce statele asiatice si latino-americane, cu excedentele lor comerciale si rezervele lor masive de valuta, sunt mai bine inzestrate pentru a face fata unei secatuiri a fluxului monetar, in cazul unei prabusiri economice globale.

Ceva mai optimista este perspectiva oferita de Coface, conform careia cresterea solida din Europa de Est va fi foarte putin influentata de situatia tensionata a economiei mondiale.

Patrunderea economiilor nationale pe pietele de desfacere ale Austriei este asteptata sa fie una usoara, in special evolutia pozitiva a exporturilor catre Rusia dand motive de incredere, arata Martina Dobringer, presedinte Coface.

Potrivit lui Joel Paillot, director al departamentului de control al creditelor la Coface Germania, la fiecare zece ani apare cate o criza, cea actuala, spre deosebire de cea din 2001, nefiind datorata unui excedent de investitii din partea companiilor, ci indatorarii excesive la nivel global a bugetelor de familie.

Cele mai mari riscuri in ce priveste incapacitatea de plata afecteaza domeniul textil, in timp ce situatia in industria otelului este in continuare stabila.

Trimite articolul

X
0 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    powered by Surfing Waves

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Noaptea Muzeelor, Zilele Muzeului Țării Crișurilor și Urban Playfield. Vezi ce poți face în acest weekend în Oradea
    Bihon.ro îți prezintă evenimentele care vor avea loc în Oradea în perioada 22 - 24 mai.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Trasee modificate pentru colectarea deșeurilor după începerea lucrărilor la pasajele subterane din zona Magheru-Republicii
    Începerea lucrărilor la cele două pasaje subterane din zona Gării și magazinului Crișul va schimba, temporar, modul în care se va face colectarea deșeurilor în centrul Oradiei.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Autostrada A3 prinde contur în Bihor: lucrările pe tronsonul Suplacu de Barcău – Chiribiș au ajuns la aproape 77%
    Pe șantierul lotului Suplacu de Barcău - Chiribiș sunt executate mai multe lucrări concomitent.

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă privind înlocuirea și extinderea rețelelor de apă din Cartierul Nufărul

    BIHON CAO

    Anunț de întrerupere a furnizării de apă potabilă Calea Aradului spre DN79 – Aeroportul Internațional Oradea

    BIHON CAO

    Anunț întrerupere furnizare apă potabilă în Zona Ogorului și comunele Sânmartin, Hidișelu de Sus, Drăgești, Ceica, Lăzăreni

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    VIDEO
    Pericol public! Un șofer a fost filmat în timp ce circula pe contrasens pe Centura Oradea
    Incidentul s-a petrecut în crsul zilei de joi, 21 mai.

    România

    Minor de 14 ani, în moarte cerebrală după ce a căzut cu o trotinetă electrică care poate atinge și 80 km/h
    Un băiat de 14 ani din comuna Dumbrăvița, în apropiere de Timișoara, se află în comă la spital, după ce în cursul zilei de 15 mai a pierdut controlul asupra trotinetei electrice cu care circula.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Începe ediția 2026 a concursului internațional de atelaje de la Oșorhei. Trei zile de spectacol ecvestru
    Pășunea Berkes din Oșorhei se pregătește din nou pentru unul dintre cele mai importante spectacole ecvestre din România.
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X