BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
România
S-a scumpit energia electrică

S-a scumpit energia electrică

la 1 April 2007 09:50
2 Comentarii
1 April 2007 09:50
<p>BUCUREŞTI - Începând de duminică, energia electrică se scumpeşte cu aproape 4 procente. Astfel, preţul electricităţii livrate consumatorilor captivi va creşte în medie cu 3,95%, din cauza reducerii producţiei de energie hidro şi a scumpirii combustibililor.</p>
Scris de IM:REALITATEA.TV - <p>BUCUREŞTI - Începând de duminică, energia electrică se scumpeşte cu aproape 4 procente. Astfel, preţul electricităţii livrate consumatorilor captivi va creşte în medie cu 3,95%, din cauza reducerii producţiei de energie hidro şi a scumpirii combustibililor.</p>

Trimite articolul

X

Conform Autorităţii Naţionale de Reglementare în domeniul Energiei (ANRE), de la 1 aprilie, factura la electricitate a populaţiei, care consumă lunar 100 KWh, va creşte cu aproximativ 1,2 – 1,5 lei.

Săptămâna trecută, Comitetul de Reglementare al ANRE a decis ajustarea preţului la energia electrică din mai multe cauze. Printre acestea se numără creşterea preţurilor la combustibili, cărbunele scumpindu-se în medie cu 8% şi creşterile probabile ale preţului gazului metan, destinat consumului industrial în 2007.

Regimurile hidrologice reduse, din ultimul trimestru al lui 2006 şi anticipate pentru întreg anul 2007 atât pe Dunăre, dar şi pe râurile interioare, cât şi introducerea mecanismului reglementat pentru plata capacităţilor de producţie sunt alte cauze ale creşterii tarifelor.

Potrivit ANRE, scumpirea a fost cauzată şi de creşterea costurilor cu transportul pe calea ferată şi a cheltuielilor de tratare a apei de răcire din termocentrale, precum şi de creşterea salariului minim pe economie, dar şi de compensarea efectelor pieţelor centralizate (piaţa pentru ziua următoare şi piaţa de echilibrare).

Din decembrie anul trecut şi până în februarie anul acesta, cărbunele s-a scumpit în medie cu 8 procente. Ultima majorare a preţului la energia electrică a fost de aproape 5 procente şi a avut loc anul trecut pe 1 decembrie.

Trimite articolul

X
2 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

  1. vkzs says:
    April 1, 2007 at 2:51 pm

    sigur la asta ne pricepem la scumpiri! pai ata singe nu aveti in voi domnilor ca daca ue va obliga ziceti voi sa scumpiti sa ziceti si nu?ca la afacerile de masini vechi puteti zice nu?mai bine umblam cu harburi de dacii din 80 decat cu un wv din 95 nu? mai asa de fraieri ca poporul nostru de mult nu am vazut da pana cand lasam sa bata joc niste handicapati ajunsi la putere de noi?? mai stati mult pe gandurI?? nu ne ajunge? pai sa plateasca diferenta de pret bastani ce ziceti? iar noi platim pretul vechi! s-au datine macar un salar minim de 800 de eu pe luna ! atunci cu preturile actuale ne mai descurcam cumva !

    Reply
  2. Emanuel says:
    April 1, 2007 at 4:50 pm

    A mintit dobitocul asta barbos ca nu se va scumpi energia electrica ,cand a fost facut ministru.
    nu se gandeste gunoiul asta ca aceasta scumpire va porni o reactie ,un val de scumpiri?
    sa-i f….a dracu si pe masa si gura lui ala mincinos ,dar cum zice VKZS la majorare de salarii nu se gandesc criminalii astia din guvern?
    Si gunoiul de Tariceanu numai la propriile interese se gandeste fu….ar pe masa si el cu taxele masi ,sa mai faca un accident si sa moara dracului o sa tinem o zi de doliu eventual cu mici si bere .

    Reply
  3. powered by Surfing Waves

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Tânără din Oradea era să rămână fără o parte din buză după o injecție cu acid hialuronic. Procedura, făcută într-un salon de tatuaje
    În noaptea de vineri spre sâmbătă, 14 - 15 august echipa de la Chirurgie Plastică și Estetică de la Spitalul Clinic Județean de Urgență Bihor a intervenit în regim de urgență pentru o tânără care a suferit o ischemie acută a buzei în urma unei injectări cu acid hialuronic.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Fostul director al ABA Crișuri, Dorel Dume, și șeful Serviciului Financiar, trimiși în judecată de DNA pentru abuz în serviciu
    Procurorii DNA Oradea au anunțat trimiterea în judecată a fostului director general adjunct al Administrației Naționale Apele Române (ANAR) și ex-director al Administrației Bazinale de Apă (ABA) Crișuri, Dorel Dume, acuzat de abuz în serviciu dacă funcţionarul public a obţinut pentru sine ori pentru altul un folos necuvenit (112 acte materiale).

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Deșeuri depozitate ilegal în comuna Suplacu de Barcău, incendiate de un consilier local
    Un incendiu izbucnit pe Dealul Viilor din satul Borumlaca, comuna Suplacu de Barcău, a ajuns în centrul unui scandal local legat de depozitarea și incendierea ilegală a deșeurilor.

    BIHON CAO

    Întrerupere alimentare cu apă Oradea, zona Republicii, Piața București, Ștefan cel Mare

    BIHON CAO

    Se întrerupere alimentare cu apă în Oradea pentru zonele Piața București, Săvineștilor, Berzei și Ștefan cel Mare

    BIHON CAO

    De unde a venit apa fierbinte din Valea Nimăiești? Compania de Apă Oradea face publice primele constatări

    FC Bihor

    Viorel Domocoș: „Am mare încredere că băieții noștri vor face o surpriză în meciul cu Farul”
    FC Bihor primește miercuri, 19 august, vizita echipei Farul Constanța, în play off-ul Cupei României.

    Cultură

    Ediția aniversară a Carnavalului Florilor celebrează tradițiile și legăturile istorice dintre comunitățile din Oradea şi Debrecen
    Carnavalul Florilor a ajuns la cea de-a 60-a ediție. Debrecen va găzdui în perioada 18-23 august peste 350 de evenimente și activități culturale, recreative și artistice.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Primăria Oradea a consultat locuitorii din Episcopia cu privire la proiectele de modernizare pentru șase străzi din cartier
    Ieri a continuat dialogul direct cu locuitorii din cartierul Episcopia, în cadrul unei serii de consultări organizate de Primăria Oradea privind modernizarea străzilor Pavilioanele CFR, Plantelor, Afinelor, Inului, Mărgelelor și Pelicanului.
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X