BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
România
Tendinţe posibile la creditele pentru persoane fizice

Tendinţe posibile la creditele pentru persoane fizice

la 20 October 2008 06:27
20 October 2008 06:27
<p>Creditele noi pentru persoane fizice vor suferi modificări destul de importante, la majoritatea băncilor, după implementarea normelor BNR de limitare a riscului de credit.</p>
Scris de IM:JURNAL_BIHOREAN - <p>Creditele noi pentru persoane fizice vor suferi modificări destul de importante, la majoritatea băncilor, după implementarea normelor BNR de limitare a riscului de credit.</p>

Trimite articolul

X

Se pare ca, în urma implementării normelor BNR, băncile se vor reîmpărţi în două categorii mari, diferite ca politică de creditare, şi anume: bănci care nu dispun de reglementări proprii de creditare validate de BNR şi bănci care au întocmit reglementări proprii de creditare şi care au fost validate de BNR.

Băncile care nu dispun de norme proprii de creditare validate de BNR vor fi obligate să limiteze nivelul maxim al gradului de îndatorare la 35%. În plus, aceste bănci vor fi obligate să stabilească veniturile pentru clienţii noi pe baza fişelor fiscale emise de angajatori, dar şi să respecte alte reguli cu privire la analiza veniturilor şi la comunicarea cu clienţii.

În schimb, băncile care au întocmit reglementări proprii de creditare şi care au fost validate de BNR s-ar putea să păstreze în linii mari aceeaşi politică de creditare, cu modificări nesemnificative. Este posibil ca în continuare să existe câteva bănci care să permită un nivel maxim al gradului de îndatorare chiar şi de 60% pentru anumite categorii de clienţi.

Multă lume se întreabă probabil „Ce credit voi obţine cu acelaşi salariu după intrarea în vigoare a normelor BNR?”

O analiză făcută de Kiwi Finance, cel mai mare broker de credite din România, încearcă să răspundă şi la această întrebare. Conform acestui studiu, în cazul creditelor de nevoi personale fără ipotecă, un scenariu negativ arată că valoarea maximă a creditului obţinut cu aceleaşi venituri se va reduce, faţă de perioada de dinaintea implementării normelor, cu 30% pentru creditele în EUR şi cu 10% în cazul creditelor în RON. Scenariul pozitiv arată o reducere posibilă, aproape nesemnificativă, de 2% pentru creditele în EUR şi 4% pentru cele în RON. În cazul creditelor cu ipotecă, scenariul pesimist estimează o reducere a valorii maxime a creditului cu 24% pentru EUR şi cu 30% pentru CHF, iar scenariul pozitiv arată o reducere de 12% pentru EUR şi 10% pentru CHF. Mai mult, se estimează că, în continuare, suma cea mai mare ce poate fi accesată este în CHF.

Rămâne de văzut ce se va întâmpla în realitate…

Liviu Sav, administrator InfoCredit SRL, este membru al Asociaţiei Contabililor Certificaţi din Marea Britanie (ACCA)

Trimite articolul

X
Taguri:
banca ,
credite
0 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    powered by Surfing Waves

    FC Bihor

    FC Bihor Oradea a câștigat primul meci în Slovenia. Puștiul crescut de Hagi a fost decisiv!
    În primul meci din stagiul de pregătire de la Rogla, FC Bihor și-a măsurat forțele cu NK Pergola Misteral Jadran Dekani, formație clasată pe locul 10 în liga a doua slovenă în sezonul trecut.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Fost polițist, reținut pentru nerespectarea regimului armelor. Ar fi deținut fără drept o armă cu care a ucis un mistreț
    Un bărbat de 57 de ani, din Alparea, a fost reținut de polițiștii Serviciului Arme, Explozivi și Substanțe Periculoase Bihor într-un dosar în care este acuzat de nerespectarea regimului armelor și munițiilor și uz de armă fără drept, fapte care ar fi fost comise în urmă cu mai bine de un an.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Noua creșă de pe strada Aluminei din Oradea va fi inaugurată sâmbătă în prezența premierului Ilie Bolojan
    Noua creșă construită pe strada Aluminei din municipiul Oradea va fi inaugurată sâmbătă, 11 iulie, de la ora 09:00, în cadrul unui eveniment organizat de Ministerul Dezvoltării, Lucrărilor Publice și Administrației.

    BIHON CAO

    Seceta și canicula pun presiune pe rețea. Compania de Apă Oradea avertizează asupra consumului excesiv

    BIHON CAO

    Întrerupere alimentare cu apă în Oradea, str. Pelicanului

    BIHON CAO

    Întrerupere alimentare cu apă în Hidișelu de Sus, Drăgești, Ceica și Lăzăreni

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    FOTO/VIDEO
    O furtună supercelulară a lovit nordul județului Bihor. Grindină de până la 5,5 cm și mesaj RO-ALERT emis
    O furtună puternică, de tip supercelulă, a lovit miercuri după-amiază, 8 iulie, zona Marghita-Bogei-Popești, unde au fost semnalate cantități mari de grindină.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Un produs culinar din Bihor, analizat la Comisia Europeană pentru obținerea calității de Specialitate Tradițională Garantată
    Dosarul pentru înregistrarea produsului „Tocană de unghii de porc De Bihor - produs obținut potrivit tradiției din Bihor” se află în etapa de analiză la nivelul Comisiei Europene, în vederea obținerii sistemului de calitate Specialitate Tradițională Garantată (STG), informează, miercuri, Ministerul Agriculturii și Dezvoltării Rurale (MADR), pe pagina sa de Facebook.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Ministrul Muncii pune presiune pe autoritățile din Bihor: cere sancționarea conducerii DGASPC și AJPIS
    Ministrul Muncii, Dragoș Pîslaru, a anunțat miercuri o serie de măsuri administrative în urma scandalului generat de centrele gestionate de Viorel Pașca în județul Bihor. Prima decizie a fost revocarea din funcție a Alexandrei Zară, președinta Autorității Naționale pentru Protecția Drepturilor Persoanelor cu Dizabilități.
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X