BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
România
Ziua Unirii Principatelor Române a fost declarată zi liberă!

Ziua Unirii Principatelor Române a fost declarată zi liberă!

la 6 September 2016 14:31 Reactualizat la: 6 September 2016 14:32
6 September 2016 14:31 Reactualizat la: 6 September 2016 14:32
Din 2017 românii vor avea o nouă zi liberă, 24 ianuarie, Ziua Unirii Principatelor Române. 
Scris de Demian - Din 2017 românii vor avea o nouă zi liberă, 24 ianuarie, Ziua Unirii Principatelor Române. 

Trimite articolul

X

Camera Deputaţilor a adoptat, marţi, legea privind declararea zilei de 24 ianuarie – Ziua Unirii Principatelor Române ca zi liberă nelucrătoare, cu 209 voturi „pentru”, 4 „împotriva” şi 2 abţineri.

Proiectul de lege depus de mai mulţi parlamentari PSD modifică alineatul 1 al articolului 139 din Legea nr.53/2003 privind Codul Muncii.

Astfel, data de 24 ianuarie – Ziua Unirii Principatelor Române este declarată zi nelucrătoare adăugându-se celorlalte sărbători legale – 1 şi 2 ianuarie; prima şi a doua zi de Paşti; 1 mai; prima şi a doua zi de Rusalii; Adormirea Maicii Domnului; 30 noiembrie – Sfântul Apostol Andrei, cel Întâi chemat, Ocrotitorul României; 1 decembrie; prima şi a doua zi de Crăciun.

Codul Muncii mai prevede şi două zile libere pentru fiecare dintre cele 3 sărbători religioase anuale, declarate astfel de cultele religioase legale, altele decât cele creştine, pentru persoanele aparţinând acestora.

Trimite articolul

X
Taguri:
24 ianuarie ,
zi libera ,
Ziua Unirii Principatelor Romane
0 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    powered by Surfing Waves

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    ADVERTORIAL
    ERA Shopping Park adoptă măsuri pentru un consum responsabil de energie
    În contextul actual al sistemului energetic național, ERA Shopping Park implementează o serie de măsuri voluntare pentru reducerea consumului de energie electrică și utilizarea mai eficientă a resurselor.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Unul cu executare, altul cu suspendare. Pedepse diferite în cazul hoților care au comis 9 furturi în 6 luni, în Marghita
    Judecătoria Marghita a pronunțat sentința în cazul lui Valentin Balogh, zis „Buletin”, și Sandor Lakatos, cei doi tineri din comuna Petreu acuzați că au comis nu mai puțin de 9 furturi în decurs de 6 luni, din magazine, cafenele, mașini și blocuri din Marghita.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Incendiu de proporții la Tărcăița. Peste 60 de pompieri luptă pentru limitarea extinderii flăcărilor
    În perioada 8-9 august, pompierii militari bihoreni au intervenit în nouă localități, unde au desfășurat 10 misiuni pentru stingerea incendiilor de vegetație uscată și litieră, izbucnite la terenuri virane, pășuni și într-o pădure. În cazul incendiului la pădurea din localitatea Tărcăița, comuna Tărcaia, misiunea de stingere continuă și în cursul zilei de astăzi, 10 august.

    BIHON CAO

    Anunț de întrerupere furnizare apă potabilă pe strada Uzinei din Tileagd

    BIHON CAO

    Locuitorii din Chișirid pot încheia contracte cu Compania de Apă Oradea

    BIHON CAO

    Întreruperea furnizării apei potabile în zona Magheru–Republicii

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    FOTO
    Vitezomani trași pe dreapta de polițiști în Bihor. Patru șoferi au rămas fără permis după ce au fost prinși conducând cu viteză excesivă
    Patru șoferi au fost depistați de polițiștii rutieri din Bihor circulând cu viteze mult peste limitele legale, în timpul unor controale desfășurate pe DN 1 și DEx 16.

    Economic

    Recrutarea muncitorilor străini se mută online. Ce schimbări aduce noul sistem pentru firme
    România schimbă modul în care companiile pot recruta lucrători din afara Uniunii Europene.

    România

    Rovinieta dispare pentru vehiculele de marfă de peste 3,5 tone. De când începe taxarea la kilometru prin TollRo
    Vehiculele de marfă de peste 3,5 tone vor fi taxate, de la 1 octombrie, în funcție de distanța parcursă, odată cu introducerea sistemului TollRo, care va înlocui actuala rovinietă.
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X