bihon.ro Web analytics

Eșec drastic pentru CAO. Orădenii mai pot spera doar la locul 2

De Teodor Biriș

Scris de Teodor Biriș - Echipa orădeană a pierdut cu 1-3 duelul cu CSM Satu Mare și mai poate spera doar la locul 2, promovabil în anumite condiții.
Cu cuțitul la os după remiza din meciul inaugural, sătmărenii au început extrem de motivați meciul cu CAO 1910 Oradea. După o fază fixă au reușit să deschidă scorul în minutul 6 : B. Nylvan a executat un corner și fundașul Vădan a punctat cu o lovitură de cap din 6 metri (0-1). Imediat a venit replica orădeană, însă Costea a șutat peste poartă din 14 metri (10).
Pe o contră, sătmărenii puteau să-și dubleze avantajul, dar Ghețe a salvat față în față cu Nylvan, scăpat singur (29). Ultimele zece minute ale primei părți au fost dominate de bihoreni, însă Iacob a luftat nepermis la 12 metri de poartă și a ratat șansa egalării (44).
Partea a doua a început tot cu sătmărenii în ofensivă, iar în minutul 53 aceștia au făcut 0-2 după ce fostul „luceafăr” Svarczkopf a transformat cu noroc un penalty.
Penalty neacordat
O fază care putea relansa jocul s-a petrecut în minutul 64, când orădenii au avut penalty la Hosu, dar arbitrul a decis că faultul a fost la 17 metri. Intrat la pauză, experimentatul Dobrescu și-a pierdut cumpătul și a fost eliminat pentru proteste sau injurii, iar lovitura executată de portarul Ghețe a rămas fără rezultat.
Cu un om în minus, CAO a mai fost surprinsă o dată și Nylvan care a dus scorul la un neverosimil 0-3! Golgheterul Hosu a avut o tresărire de orgoliu și a redus din diferență în minutul 78 (1-3), după care Ghețe a mai salvat o dată în fața lui Portik (80).
CAO a capotat nepermis la primul meci de baraj și și-a compromis șansele la promovarea directă. Mai rămâne în calcul locul 2, dar pentru asta e nevoie de o victorie în partida de duminică cu Someșul Dej și de alte calcule. FRF a precizat locurile vacante în Liga 3 (maximum 7 locuri) vor fi completate cu cel mai bine clasate echipe de pe locul 2 în mini-grupele din cadrul barajul de promovare în Liga 3.
CAO 1910 ORADEA – CSM SATU MARE 1-3
Stadion Municipal Zalău. Teren bun
Au marcat: M. Hosu 78 / C. Vădan 5, Svarczkopf 53 penalty, B. Nylvan 68
CAO: Ghețe – D, Jurcă, Letan. D. Stan. Panti, Haș, G. Tenche, A. Iacob, Lezeu, D, Costea, M. Hosu. Au mai jucat Dobrescu, Cherman, Ioviță, Copil. Antrenori Florin Farcaș și Dorin Mihuț
CSM: Curileac – Șimon, Ionescu, Țoca, C. Vădan, R, Ritli, Tincău, Svarczkopf, B. Nylvan, Chitaș, Portik. Au mai jucat: Cadar. Faur, Jakab. Antrenor: Zoltan Ritli
Arbitri: Mircea Ardelean – Casian Băla și Alina Mihoc (toți din Arad).
Observatori FRF: Cristian China și Traian Marchiș (ambii din Baia Mare).
MECIURI DE BARAJ
1 august, CSM Satu Mare – Someşul Dej 0-0 (3-5, după lovituri de departajare)
5 august, CAO 1910 Oradea – CSM Satu Mare 1-3
9 august, ora 17:30, Someșul Dej – CAO 1910 Oradea
CLASAMENT: 1. CSM Satu Mare 4 p (golaveraj 3-1), 2. Someșul Dej 1 p (0-0), 3. CAO 1910 Oradea 0 p (1-3).