BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
BIHON Sport local
„Mă simt nedreptăţit”

„Mă simt nedreptăţit”

la 22 October 2015 11:54
22 October 2015 11:54
În semn de protest, arbitrul Călin Ilea a hotărât să se retragă din activitate la doar 28 de ani.
Scris de erdei - În semn de protest, arbitrul Călin Ilea a hotărât să se retragă din activitate la doar 28 de ani.

Trimite articolul

X

Arbitrul Călin Ilea a decis să renunţe la carieră. Centralul orădean se consideră nedreptăţit pentru că a fost suspendat două etape de Comisia de Disciplină a Comisiei Judeţene de Arbitri Bihor (CJA) pe baza unui „raport de observare făcut neprofesionist”. „Am decis să renunţ la cariera de arbitru după 7 ani de activitate pentru să mă simt nedreptăţit. S-a făcut o nedreptate în cazul meu. Am fost delegat la meciul din Liga 5 dintre Unirea Livada şi Unirea Roşia, scor 2-2. Nu a fost un meci uşor, iar eu am acordat 14 cartonaşe galbene şi 3 roşii. Observatorul jocului, domnul Valer Durdeu mi-a acordat nota 7,5, ceea ce în termeni de observare înseamnă sub aşteptări, control slab, aspecte importante de îmbunătăţit. Însă în raport nu sunt punctate greşelile pentru care am fost depunctat, sunt doar generalităţi. Raportul nu conţine datele tehnice cu care suntem obişnuiţi. Am fost suspendat, dar nu ştiu ce am greşit. Era normal să fiu întrebat şi eu. Nu sunt deţinătorul adevărului absolut, e posibil să fi greşit dar vreau să ştiu ce”, reclamă Călin Ilea.

Centralul spune că nu mai e cale de întors. „Decizia este finală. Nu mă mai poate întoarce nimeni. Renunţ la ceea ce îmi place să fac, în speranţa că se va îmbunătăţi ceva, că şi arbitrii îşi vor putea spune părerea. Nu e bine ce se întâmplă”, a mai adăugat Ilea.

„Manieră personală”

În raportul de joc, observatorul Durdeu a făcut următoarele însemnări: „Strict legat de legile jocului se constată o preocupare în prima parte a partidei, după care totul a devenit un haos prin forma rigidă, aproximativă de arbitraj. Un arbitru cu o manieră personală de acţiune, în care nu foloseşte aceeaşi unitate de măsură pentru aceeaşi abatere sau face diferenţa între o echipă şi alta. Nu aplică legea avantajului când este cazul, o aplică când nu e cazul creând confuzie în rândul jucătorilor”.

Într-un meci cu 14 galbene şi 3 roşii i-a reproşat că „în situaţii limită acordă decizia tehnică, dar cea disciplinară este ignorată”!

Între altele Durdeu a mai menţionat că toate cartonaşele acordate au fost justificate, a apreciat condiţia fizică şi plasamentul arbitrului.

Trimite articolul

X
Taguri:
arbitru ,
calin ilea ,
cja bihor ,
unirea livada ,
unirea rosia
0 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    powered by Surfing Waves

    Cultură

    GALERIE FOTO/VIDEO
    Adrian Ordean şi-a prezentat cartea biografică, iar Compact şi-a întâlnit fanii orădeni în Parcul Muzeului Ţării Crişurilor
    După lansarea cărţii „După ani şi ani. Povestiri din spatele scenei”, membrii formaţiei Compact au susţinut un concert în cadrul Tipografiei de idei.

    Bihon CSM Oradea

    Cei 13 „lei roșii” pentru sezonul 2026-2027. CSM CSU Raiffeisen și-a definitivat lotul
    CSM Oradea a făcut cunoscut lotul cu care va aborda viitoarea ediție.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Bărbat din Diosig, căutat de polițiști după ce a plecat de acasă și nu a mai revenit
    Polițiștii bihoreni caută un bărbat în vârstă de 38 de ani, din localitatea Diosig, care a plecat voluntar de la domiciliu în urmă cu o săptămână și nu a mai revenit.

    BIHON CAO

    Anunț întrerupere furnizare apă potabilă în Ianoșda

    BIHON CAO

    Anunț întrerupere furnizare apă potabilă străzile Piața București, Săvineștilor, Berzei

    BIHON CAO

    Anunț întrerupere furnizare apă potabilă în Ceica, Lăzăreni, Drăgești și Hidișelu de Sus

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    „Consider că este un regulament corect pentru toți”
    Noul regulament al Federației Române de Baschet pentru ediția 2026-2027 a Ligii Naționale de Baschet Masculin prevede obligativitatea prezenței pe teren a unui singur jucător român pe întregul parcurs al meciurilor.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Asociația Dumbrava a contestat amenda de 1.000.000 de lei dată de ITM Bihor. Procesul-verbal de sancționare, semnat de șoferul ITM
    Judecătoria Beiuș a fost chemată să soluționeze o plângere contravențională care a fost formulată de Asociația Dumbrava – Dumnezeu Poartă de Grijă împotriva amenzii de 1.000.000 de lei, aplicată de Inspectoratul Teritorial de Muncă (ITM) Bihor.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    FOTO-VIDEO
    Apel umanitar: Salvați de vecini din calea flăcărilor, doi soți din Bihor au rămas fără tot ce au agonisit
    În doar câteva ore, munca și agoniseala de o viață s-au transformat în cenușă.
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X