BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
BIHON Sport local
„Vrem să câștigăm campionatul și faza județeană a Cupei României”

„Vrem să câștigăm campionatul și faza județeană a Cupei României”

la 8 February 2023 08:58

„Vrem să câștigăm campionatul și faza județeană a Cupei României”

8 February 2023 08:58

Trimite articolul

X

CS Diosig Bihardioszeg a câștigat detașat Seria Nord a campionatului regular din Liga 4 Bihor, iar ținta echipei antrenate de Gheorghe Silaghi este să câștige ambele trofee puse în joc pe plan județean. „Vrem să câștigăm campionatul și faza județeană a Cupei României. Acestea sunt obiectivele CS Bihordioszeg în acest sezon. Am adus patru jucători, mai suntem în tratative cu încă trei. Ce a fost până acum în prima parte putem considera un fel de antrenament cu public. Campionatul adevărat abia acum începe, iar cele 8 echipe din play-off pornesc cu șanse egale. Beneficiem de susținerea Primăriei Diosig și a unui sponsor puternic, firma SLC Construct, prin domnul Lukacs Sandor. Ne dorim să mergem până la capăt în acest sezon”, a declarat președintele Constantin Sabău, într-o conferință de presă premergătoare startului pregătirilor.

CS Diosig a avut ieri programat primul antrenament la sala de sport din Diosig, urmând ca în zilele următoare cele două ședințe de pregătire săptămânale să se desfășoare pe terenul sintetic din Paleu.

Patru transferuri

Până acum CS Diosig a rezolvat transferurile jucătorilor Sorin Ban, Raul Ember și Laviniu Dărăban de la Foresta Tileagd și al lui Cosmin Letan, liber de contract după despărțirea de CAO, toți jucători cu experiență acumulată și în eșaloanele superioare. Singurul care a plecat este Dănuț Moisi, ajuns la CS Bihorul Beiuș. Sâmbătă, 11 februarie, CS Diosig va susține și primul joc de pregătire în deplasare cu CSM Olimpia Salonta. Primarul Mados Attila se bucură că la Diosig s-a creat o adevărată priamidă și speră ca pe viitor tinerii din comună să calce pe urmele unor jucători precum Claudiu Micovschi, Alex Gondor sau Karandi Botond, jucători originari din Diosig, care au făcut pasul la loturile naționale și la echipe mai importante din România sau străinătate. „Ținem foarte mult la echipa de fotbal și vrem prim asta să transmitem un mesaj către tinerii din Diosig pentru a practica sportul. Avem 3 echipe de copii și juniori, începând cu cei mai mici născuți în 2013-2014 până la cei de 16-17 ani. De 12 ani ne ocupăm mai serios de fotbalul din Diosig, după vreo 20 de ani în care a cam lipsit. Nu îmi fac probleme că nu vom câștiga campionatul și Cupa. Avem o conducere, un staff tehnic, un lot de jucători și un sponsor important care sunt uniți de aceeași pasiune și ne dau speranțe în acest sens. Le mulțumim suporterilor care vin într-un număr foarte mare la meciurile de acasă. Sunt așa de atașați de echipă că merg și în deplasare să o susțină”, a spus primarul Diosigului. Venit recent în familia CS Diosig, Lukacs Sandor, patronul SLC Construct, a promis că pe lângă susținerea din actualul sezon va oferi 50% din bugetul necesar în cazul în care CS Diosig va câștiga barajul de promovare și va evolua în Liga 3. „Am venit lângă echipa din Diosig pentru că am văzut potențialul lotului și că este un club cu obiective de performanță. Am mulți prieteni la Diosig și îmi place atmosfera din tribună și ceea ce se întâmplă pe teren”, a afirmat Lukacs Sandor.

Lukacs Sandor, Mados Attila și Constantin Sabău FOTO: T.B.

Trimite articolul

X
0 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    powered by Surfing Waves

    Bihon CSM Oradea

    „Leii roșii” s-au calificat în semifinalele turneului play off. CSM CSU Raiffeisen a câștigat seria cu FC Argeș
    Echipa orădeană s-a impus cu scorul de 79-72  în meciul 3 al seriei cu FC Argeș Basketball, contând pentru sferturile de finală din cadrul turneului play off al Ligii Naționale de baschet masculin.

    FC Bihor

    GALERIE FOTO
    FC Bihor a pierdut în ultimele minute lupta din apă de la Voluntari. Finalul meciului a consemnat o accidentare horror
    Meciul a început pe o ploaie torențială, care nu a încetat până la final, iar terenul a fost îmbibat din belșug cu apă, pe alocuri existând băltoace.

    Cultură

    Festivalul Zilele Sfântul Ladislau nu se va organiza anul acesta. Ediţia cu numărul 14 se amână pe anul viitor
    Evenimentele culturale ale festivalului au întărit prin evenimentele culturale, la fiecare ediţie, spiritul de comunitate.

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă Oradea

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Val de susținere după ce Hadrian Borcea și-a anunțat intenția de a demisiona pentru că a fost prins băut la volan
    Dr. Hadrian Borcea a fost trimis în judecată, fiind cercetat pentru conducerea unui autovehicul sub influența băuturilor alcoolice. 6

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Consiliul Local Oradea aprobă bugetul pe 2026: 3,37 miliarde lei pentru dezvoltare și investiții majore
    Consiliul Local Oradea a aprobat, în ședința ordinară de astăzi, bugetul Municipiului Oradea pentru anul 2026, document care stabilește principalele direcții de funcționare și dezvoltare ale orașului în perioada următoare.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Teren de peste 11 hectare, vizat de o investiție în parcul Eurobusiness IV. Primarul Birta a primit mandat pentru negocieri
    Consilierii locali orădeni au aprobat, în ședința ordinară din 30 aprilie, hotărârea prin care primarul Florin Birta este mandatat să reprezinte Municipiul Oradea în demersurile de atragere a unui investitor în Parcul Industrial Eurobusiness IV. 1
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X