George Simion, candidatul AUR care a obținut 46,4% din voturi în turul al doilea, a fost vizitat de omul de afaceri Gigi Becali, un fost aliat și, mai recent, un critic al liderului AUR.
„Am venit să consolăm băiatu’. Eu acuma, la greu, vin ca să arăt ce înseamnă omenia și bărbăția”, a declarat Gigi Becali, surprins de jurnaliști pe holurile Parlamentului, în timp ce se îndrepta spre biroul lui Simion.
Deși cei doi s-au aflat în conflict în ultimele luni, în special din cauza apropierii lui Simion de Călin Georgescu, Becali a ales să consoleze pe fostul său șef de partid.
Cu toate acestea, omul de afaceri nu s-a ferit să-l critice pe George Simion: „Păi, îi zic să accepte cu bărbăție că a fost învins și cu asta basta. Ce să-i spun? Nu? Îți dai seama, când un om… când el se crede… îți dai seama 42%, cine mai credea? Gata, e pe cai sus și când cazi de sus de-acolo trebuie să-l… Nimeni nu se mai aștepta. Era ca și câștigător, pentru că el a greșit. El, dacă nu mai ieșea deloc, el trebuia să facă ca Georgescu. La dezbateri, păi dacă te bate Nicușor Dan, stai acasă!.”
Întrebat dacă Simion ar fi trebuit să participe la toate dezbaterile televizate, Becali a declarat: „Păi cum să meargă, că-l bătea, tu n-ai văzut că-l bătea? Pe aia cu 500.000 de (bugetari, n.r.) dați afară nu știam cum s-o rezolv, dar pe prima știam (cu casele?). Da, că voiam să-i spun: «Vino să vorbim». N-am mai vorbit… ma duc, gata, la revedere!” George Simion și-a recunoscut înfrângerea în fața contracandidatului Nicușor Dan, duminică noapte printr-un clip video postat pe Facebook. El a transmis un mesaj prin care le-a cerut susținătorilor să continue „lupta pentru dreptate, pentru adevăr, pentru familia naturală, credința creștină și libertate!”
George Simion și-a recunoscut înfrângerea într-un mesaj video postat duminică noapte pe Facebook, în care le-a cerut susținătorilor să continue „lupta pentru dreptate, pentru adevăr, pentru familia naturală, credința creștină și libertate”.
Nicușor Dan a fost declarat câștigător al alegerilor prezidențiale, cu 53,6% din voturi, potrivit rezultatelor oficiale centralizate de Autoritatea Electorală Permanentă.
Trimite articolul
XNu știu dacă Gigi poate chestia asta…cearcănele alea sunt de la o chestie cu care Becali nu e de acord în ruptul capului.
-
:))))))
-
Oui, oui. Āāā…Le chauffeur connaise la vèritè …āāā… gol goluţ.
O gasca de mafioti, a invins-o la alegeri pe cealalta gasca de mafioti.
Aplauze furtunoase.