BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
România
Interzis la RAR cu mașina murdară: „Mergeți să spălați autovehiculul și revenițiׅ“

Interzis la RAR cu mașina murdară: „Mergeți să spălați autovehiculul și revenițiׅ“

De Ramona Pașcu
la 5 November 2024 19:12
8 Comentarii

Interzis la RAR cu mașina murdară: „Mergeți să spălați autovehiculul și revenițiׅ“

5 November 2024 19:12
Registrul Auto Român (RAR) lansează un apel către toți șoferii care s-au programat la o verificare.
Scris de Ramona Pașcu - Registrul Auto Român (RAR) lansează un apel către toți șoferii care s-au programat la o verificare.

Trimite articolul

X

Reprezentanții RAR au dat și un exemplu de „așa nu“ publicând câteva fotografii cu „dezastrul“ dintr-o mașină adusă la verificare. Prin această postare, șoferii sunt rugați ca, înainte să vină la RAR, să spele mașina și să scoată obiectele voluminoase care pot prelungi munca inspectorului, irosind timpul șoferilor aflați în așteptare.

FOTO: Facebook /Registrul Auto Român Oficial

„Facem constant eforturi pentru ca vizita voastră la RAR să se desfășoare în condiții cât mai bune și știm cât de important este timpul pe care trebuie să-l dedicați parcurgerii unei anumite proceduri. Vă solicităm să ne sprijiniți în acest demers și să vă reamintiți că autovehiculul cu care veniți la o reprezentanță RAR trebuie să fie spălat și curățat, să nu aibă depozitate în interior substanțe periculoase sau obiecte voluminoase care îngreunează accesul”, au scris reprezentanții registrului pe Facebook.

În caz contrar, reprezentanții RAR le poate cere șoferilor să se întoarcă doar după ce mașina este curată.

„Credem că această atitudine este o formă de respect față de colegii noștri care preiau mașina pentru verificări, dar nu este singurul argument. După cum știți, pentru anumite servicii este necesară verificarea stării tehnice a vehiculului, iar un grad ridicat de murdărie poate duce la scăderea vizibilității asupra unor elemente de caroserie corodate excesiv sau a unor componente ale articulațiilor roților, dar poate masca și un parbriz fisurat sau uzura în exces a anvelopelor etc. Astfel, colegii noștri vor pierde timp pentru curățarea respectivelor elemente pe care urmează să le inspecteze sau, în ultimă instanță, vă pot solicita să mergeți să spălați autovehiculul și să reveniți pentru continuarea procedurilor”, se mai arată în postarea RAR.

Trimite articolul

X
Taguri:
autovehicul ,
masina curata ,
masina murdara ,
rar ,
verificare
8 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

  1. Vasilică ceterașu says:
    November 6, 2024 at 7:40 am

    Rar este instituție care face ce vrea și umilește oamenii în diverse tipuri, sau făcându i să aștepte cu orele chiar dacă aveau programare la o oră exactă. Mergi astăzi la RAR pierzi cel puțin trei ore chiar dacă ai programare, chiar și pentru o simplă vizare a unui document și la sfârșit ți se spune să te întorci în altă zi după documente.RAR este stat în stat.

    Reply
    • Iorgu says:
      November 6, 2024 at 11:15 am

      Vasilica mai usor cu minciunile.
      Am fost in urma cu 1 an la RAR Oradea(ca nu pot sa vb de alte reprezentante din tara). Cei cu programare au banda lor si intra aprox cand trebuie, uneori mai repede alte ori putin mai tarziu. Cei fara programare au alta banda si ei asteapta in functie de cati sunt. Deci o organizare decenta si normala.

      Apoi apelul RAR mi se pare de bun simt, este lipsa totala de respect sa vii cu cazanul si este ca o pubela de gunoi in interior/exterior si sa ai pretentia ca cineva sa stea in mizeria ta.

      Reply
      • xxx says:
        November 7, 2024 at 5:38 am

        Ce miciuni spui acolo? Vb prostii , taci ma din gura, nu este banda de programare si alta nu. Confunzi cu biroul de inmatriculari

        Reply
  2. xxx says:
    November 6, 2024 at 8:39 am

    Da? Pai daca afara ploua si e ud e jos, spal masina in Aradului si in 2 km pana la voi la ce jeg e pe jos in oras, si mai trec 3 tiruri pe langa toata e murdara.

    Reply
    • Iorgu says:
      November 6, 2024 at 11:18 am

      Mda, xxx ai citit in diagonala se pare.
      RAR s-a plans de maisni care efectiv vin cu halce de nori pe ele nu doar praf sau stopi de apa.
      Apoi eu fac pariu cu tine pe ce vrei ca daca ploua si vii din Aradului pana la RAR, nu se va murdari masina in nici un mod semnificativ. Nu te supara dar de pe Aradului pana la RAR chiar este drum ca in palma, daca si aici te plangi este clar cat de corect esti.

      Reply
  3. xxx says:
    November 6, 2024 at 10:37 am

    Cand ai programare la o anumita ora , cand ajungi ai tot timpul cate 20 de masini in fsta ta..Msi bine ar respecta programarile, nu sa bage toti samsarii in fata

    Reply
  4. Anti-proști says:
    November 6, 2024 at 11:08 am

    Poți face sesizare la primărie că RER nu își face treaba corespunzător.

    Reply
  5. Cristian says:
    November 6, 2024 at 2:52 pm

    Nu știu despre ce samsari care se bagă n față discutați dar azi dacă îți faci programare la RAR,primul loc disponibil e pe început de decembrie. S a ajuns să se stea o lună la coada? Ireal așa ceva și nu se iau măsuri deloc. În Arad la RAR e la fel,la Cluj e la fel…Dacă tot suntem atâția care dorim să facem RAR ul,chiar nu se găsește nicio modalitate de a nu aștepta cu lunile să înscriem un autoturism?

    Reply
  6. powered by Surfing Waves

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Exproprieri în Bihor pentru Autostrada A3. Peste 120.000 mp trec la stat pentru construirea nodului rutier de la Spinuș
    Compania Națională de Investiții Rutiere a anunțat că a fost emisă decizia de expropriere pentru terenurile pe care se va construi viitorul nod rutier de la Spinuș, care va asigura legătura dintre DN1P și Autostrada A3.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Gala Umorului cu Divertis, Festivalul de lavandă și Târgul de Viniluri. Vezi ce poți face în acest weekend în Oradea
    Bihon.ro îți prezintă evenimentele care vor avea loc în Oradea în perioada 26-28 iunie.

    Economic

    Schimbare importantă la plata pensiilor în iulie 2026. Când intră banii
    Pensionarii care își primesc veniturile prin transfer bancar vor beneficia de o modificare a calendarului de plată în luna iulie 2026.

    BIHON CAO

    Întrerupere alimentare cu apă în Hidișelu de Sus, Drăgești, Ceica și Lăzăreni

    BIHON CAO

    Întrerupere alimentare cu apă - Zona Ogorului + comunele Sânmartin/Hidișelu de Sus/Drăgești/Ceica/Lăzăreni

    BIHON CAO

    Întreruperi și scăderi de presiune ale apei potabile din cauza lucrărilor la pasajul de pe Centura Oradea

    România

    Șoferii care uită permisul sau talonul acasă ar putea scăpa de amendă. Proiectul a trecut de Senat
    Senatul a adoptat un proiect de lege care prevede faptul că șoferii care nu pot prezenta permisul de conducere și talonul mașinii pot scăpa de amenzi.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Cu barca pe Crișul Repede. Autoritățile și asociațiile locale lansează un program integrat de agrement
    Consilierii locali orădeni au aprobat, în ședința ordinară din 25 iunie, hotărârea privind implementarea inițiativei „Sport, natură și comunitate pe Crișul Repede”, un program care urmărește transformarea râului într-un spațiu destinat activităților sportive, recreative și educative desfășurate în centrul orașului.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    De la lac uitat la barieră împotriva viiturilor: Primăria Oradea vrea să salveze acumularea de pe Valea Izvor
    Consiliul Local Oradea a aprobat, în ședința din 25 iunie, solicitarea de transfer a barajului și lacului de acumulare Izvor din domeniul public al statului în domeniul public al municipiului Oradea.
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X