BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
România
Judecătoarea Ancuța Popoviciu, originară din Bihor, se transferă la Judecătoria Constanța. Mutarea, de la 1 iunie

Judecătoarea Ancuța Popoviciu, originară din Bihor, se transferă la Judecătoria Constanța. Mutarea, de la 1 iunie

De Adrian Laboș
la 22 May 2024 09:47
1 Comentarii
22 May 2024 09:47
Secția pentru judecători a Consiliului Superior al Magistraturii (CSM) a admis, în ședința de marți, 21 mai, transferul judecătoarei Ioana Ancuța Popoviciu, originară din Bihor, de la Judecătoria Mangalia la instanța similară din Constanța.
Scris de Adrian Laboș - Secția pentru judecători a Consiliului Superior al Magistraturii (CSM) a admis, în ședința de marți, 21 mai, transferul judecătoarei Ioana Ancuța Popoviciu, originară din Bihor, de la Judecătoria Mangalia la instanța similară din Constanța.

Trimite articolul

X

 

[eadvert]

sursă: captură video G4Media

Mutarea efectivă se va face începând cu data de 1 iunie, se precizează pe pagina de internet a CSM, în condițiile în care majoritatea transferurilor aprobate pentru alți judecători se fac din 1 iulie.

În acest context, dosarul accidentului mortal provocat de Vlad Pascu, în 2023, în localitatea constănțeană 2 Mai, soldat cu decesul a doi studenți, va fi preluat de un alt magistrat. Deocamdată, procesul are programat următorul termen pe 23 mai.

aprobare mutare Ancuța Popoviciu Constanța

sursă: csm1909.ro

Atitudini și replici controversate

De când a preluat judecarea dosarului 2 Mai, Ancuța Popoviciu a avut o serie de atitudini și remarci controversate.

La primul termen, din februarie, al procesului programat la Judecătoria Mangalia, magistratul cu origini bihorene ar fi intrat în sală mestecând gumă și ar fi cerut buletinul unei victime despre care nu știa că a decedat.

La un alt termen a întrebat-o pe mama unei tinere ucise în accident dacă a fost la înmormântarea fiicei sale.

Deși părinții victimelor au cerut recuzarea sa, colegii judecătoarei le-au respins solicitarea.

La rândul său, Inspecția Judiciară a început o anchetă disciplinară față de Ioana Ancuța Popoviciu, dar CSM a respins propunerea inspectorilor de suspendare din funcţie a magistratului, până la finalizarea procedurilor disciplinare.

După ce a fost chemată la Consiliul Superior al Magistraturii, judecătoarea Popoviciu s-a oprit în fața jurnaliștilor și a stat un minut și 11 secunde fără să răspundă la vreo întrebare.

Jurnal bihorean și Bihon au descoperit că magistratul, absolvent al Facultății de Drept din Oradea, în 2006, a intrat la Institutul Național al Magistraturii cu al doilea cel mai mic punctaj la proba de raționament logic.

În 2017, la patru ani de la numirea sa la Judecătoria Ineu, a vrut să demisioneze, dar și-a retras cererea după câteva săptămâni. Din 2022 activează la Judecătoria Mangalia.

Analiză Jb&Bihon. Judecătoarea bihoreană din dosarul „2 Mai” – punctaj mic la raționament logic, o demisie retrasă și un avertisment

Trimite articolul

X
Taguri:
bihor ,
cazul 2 mai ,
Jucătoria Constanța ,
judecătoarea Ancuța Popoviciu ,
mutare
1 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

  1. X says:
    May 23, 2024 at 8:22 am

    Oooo ce bunaciunee

    Reply
  2. powered by Surfing Waves

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Primarul Florin Birta, despre noul stadion: „municipiul Oradea își va asuma cota de cofinanțare de 25%”
    După tumultoasele lupte politice din ultimele săptămâni, primarul Florin Birta a evidențiat pasul înainte făcut în perspectiva construirii noului stadion de 16.000 de locuri în Oradea. După zece luni de contestații, constructorul desemnat inițial își va putea duce planul. Lucrările ar urma să înceapă în primăvara anului 2027, dar până atunci trebuie mutată și Grădina Zoologică.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    VIDEO
    Tragedie în Bihor. Un adolescent a murit înecat după ce a ieșit la scăldat alături de un prieten
    Incidentul s-a petrecut în cursul zilei de miercuri, 24 iunie.

    FC Bihor

    Ioan Filip: „Vrem să obținem mai mult sezonul acesta, ca să se vadă o evoluție”
    Ioan Filip are 37 de ani și se pregătește pentru un nou sezon în Liga 2 cu FC Bihor. Revenit la Oradea în 2024, căpitanul echipei speră la un sezon și mai bun al „roș-albaștrilor”.

    BIHON CAO

    Întrerupere alimentare cu apă în Hidișelu de Sus, Drăgești, Ceica și Lăzăreni

    BIHON CAO

    Întrerupere alimentare cu apă - Zona Ogorului + comunele Sânmartin/Hidișelu de Sus/Drăgești/Ceica/Lăzăreni

    BIHON CAO

    Întreruperi și scăderi de presiune ale apei potabile din cauza lucrărilor la pasajul de pe Centura Oradea

    Cultură

    GALERIE FOTO/VIDEO
    Cu coroniţe şi bucheţele de sânziene, fete îmbrăcate în costume tradiţionale au marcat Ziua Internaţională a Iei, la Oradea
    Parada costumelor a fost organizată de Centrul de Cultură al Județului Bihor.

    FC Bihor

    GALERIE FOTO+VIDEO
    31 de jucători au fost prezenți la primul antrenament al FC Bihor. „Obiectivul este să încercăm să ajungem din nou în play-off ”
    Plecați în vacanță după antrenamentul din 20 mai, jucătorii de la FC Bihor au revenit miercuri pe iarbă, dornici să pregătească sezonul 2026/2027.

    Economic

    Oradea: un teren valoros cu potențial economic, ținut pe loc în mijlocul unei povești naționale de pierderi
    Declarațiile recente ale Oanei Gheorghiu au readus în atenție situația companiei de stat Active Conexe SA, o societate înființată în urma reorganizării activelor rezultate din privatizarea Automobile Craiova către Ford.
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X