BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
România
Ministrul Atilla Cseke: Programul „Anghel Saligny” nu este un PNDL 3. Banii nu vor fi acordați pe criterii politice

Ministrul Atilla Cseke: Programul „Anghel Saligny” nu este un PNDL 3. Banii nu vor fi acordați pe criterii politice

la 12 August 2021 11:38

Ministrul Atilla Cseke: Programul „Anghel Saligny” nu este un PNDL 3. Banii nu vor fi acordați pe criterii politice

FOTO: Guvernul României
12 August 2021 11:38
Programul „Anghel Saligny” nu este un PNDL 3, iar banii nu vor fi acordați pe criterii politice, spune ministrul Dezvoltării, bihoreanul Cseke Attila.
Programul „Anghel Saligny” nu este un PNDL 3, iar banii nu vor fi acordați pe criterii politice, spune ministrul Dezvoltării, bihoreanul Cseke Attila.

Trimite articolul

X

„Discutăm de trei domenii esențiale de infrastructură locală, nu discutăm de chestii minore aici, discutăm de accesul la apă, discutăm de accesul la sistem de canalizare al cetățenilor, discutăm de acces la gaze naturale, racordarea localităților și gospodăriilor la gaze naturale și discutăm de infrastructură rutieră de drumuri (…). 29% din unitățile administrativ-teritoriale din România nu au acces la o rețea de apă, 57% din UAT-uri nu au acces astăzi la rețea de canalizare, 70% din UAT-urile din România nu au acces la rețelele de gaze naturale, 57% din drumurile județene nu sunt modernizate la standardele actuale în vigoare, iar la drumuri comunale procentul este de 80% drumuri nemodernizate”, spune la RFI Cseke Attila.

Întrebat ce garanții sunt că în programul „Anghel Saligny” banii nu vor fi acordați pe criterii politice, așa cum s-a întâmplat în programele anterioare de investiții pentru dezvoltarea locală, PNDL 1 și PNDL 2, ministrul Dezvoltării a răspuns: „În primul rând, acest program național de investiții ”Anghel Saligny” nu este un PNDL 3. PNDL-ul este un program național de dezvoltare locală pe 13-14 tipuri de intervenții, domenii de investiții, în care sunt cuprinse foarte multe posibilități de finanțare. Pot să vă spun că la Ministerul Dezvoltării, la orice rundă în care primim facturi în acest PNDL 1 și 2, sesizăm Inspectoratul de Stat în Construcții. Pot să vă spun că media neplății și returnării facturilor de la Ministerul Dezvoltării este de aproape 2%, deci aproape 2% din facturi, 1,84%, cel mai precis, returnăm și nu plătim, acolo unde nu se justifică factura, unde nu se regăsește în practică ceea ce s-a facturat sau sunt alte tipuri de probleme, dar pe de altă parte și în PNDL sunt investiții și domenii care sunt de bun augur. Dar în mod categoric, programul național de investiții „Anghel Saligny” nu este un PNDL 3”.

[eadvert]

Chestionat cu privire la diferența majoră dintre PNDL și programul „Anghel Saligny”, Cseke Attila a răspuns: „Diferența majoră este că privește numai aceste trei domenii, care sunt esențiale”.

„Noi nu putem spune că cetățeanul român nu are dreptul să aibă acces la apă sau la sistem de canalizare, nu putem spune că noi nu trebuie să avem acces la gaze naturale. Avem județe în care sistemul de acces la apă și canalizare este în jur de 10%. Deci marea majoritate a localităților nu dispune de acces la rețeaua de apă și apă menajeră, ceea ce chiar nu este în regulă, suntem în 2021. Având aceste situații și nedispersând programul de investiții pe foarte multe domenii, pe 13-14 domenii, cum a fost în PNDL 1 și PNDL 2, care au avut și părți bune, nedispersând, rămânând la aceste trei domenii esențiale, în care la apă și canalizare avem infringement împotriva României, adică pe lângă PNRR și ale programe operaționale, noi trebuie să găsim soluții de finanțare, să ieșim din acest infringement. Pe de altă parte, este o obligație a oricărei guvernări de a aduce această infrastructură fiecărui cetățean din fiecare județ al țării, să aibă acces la apă și canalizare. Deci noi știm aceste situații, știm exact pe UAT-uri, care sunt UAT-urile din fiecare județ care nu au acces la apă și sistem de canalizare, unde sunt probleme cu drumurile și pot să vă garantez că acest program național de investiții nu va fi un program de investiții pe criterii politice. Dacă vreți, ca să am o credibilitate în plus, chiar dacă PNRR-ul astăzi încă nu este aprobat, pot să vă spun că pe fondul pe care Ministerul Dezvoltării îl va gestiona, Fondul Local pentru Tranziție Verde, care înseamnă 2,1 miliarde de euro pentru localități, modalitatea de alocare a resurselor este stabilită în așa fel încât este exclusă orice intervenție politică, pentru că toate UAT-urile din România vor avea acces în sume egale, în limite egale, la finanțare. Deci și aici, la programul național de investiții ”Anghel Saligny”, în mod categoric nu va fi o alocare politică, pur și simplu e nevoie de aceste investiții, pentru a rezolva probleme de infrastructură majoră ale țării”, conchide ministrul Dezvoltării.​

(sursa: Mediafax)

Ministerul lui Cseke va primi doar jumătate din fondurile cerute la rectificare

Trimite articolul

X
Taguri:
Atilla Cseke ,
criterii politice ,
pndl3 ,
programul anghel saligny
0 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    powered by Surfing Waves

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Biserici deschise pentru orădenii afectați de caniculă. Vezi unde găsești apă și răcoare
    Mai multe biserici ortodoxe din Oradea vor rămâne deschise pe parcursul zilei, până în jurul orelor 18:00-19:00, pentru persoanele afectate de temperaturile ridicate. Măsura va fi aplicată până în 15 august, pe durata Postului Adormirii Maicii Domnului.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    FOTO
    Modernizare la standarde europene: Lucrările de la Școala Gimnazială nr. 16 au fost finalizate și recepționate
    Primăria Oradea a anunțat finalizarea și recepția lucrărilor de reabilitare și creștere a eficienței energetice la Școala Gimnazială Nr. 16, una dintre cele mai mari unități de învățământ din cartierul Rogerius. 1

    România

    Nicușor Dan a promulgat legea privind reducerea accizei la motorină și prelungirea TVA-ului redus la locuințe
    Preşedintele Nicuşor Dan a anunţat, marţi, 4 august, că a semnat decretele de promulgare a legilor privind declararea situaţiei de criză pe piaţa produselor petroliere şi privind prelungirea termenului pentru aplicarea cotei reduse de TVA la achiziţia de locuinţe. 2

    BIHON CAO

    Locuitorii din Chișirid pot încheia contracte cu Compania de Apă Oradea

    BIHON CAO

    Întreruperea furnizării apei potabile în zona Magheru–Republicii

    BIHON CAO

    Întreruperea alimentării cu apă în localitățile Tileagd, Tilecuș, Șerghiș, Vârciorog și Fâșca

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Încă un agent de poliție de frontieră din Borș a recunoscut că a luat mită. Între timp s-a pensionat
    Parchetul de pe lângă Tribunalul Bihor a anunțat încheierea unui acord de recunoaștere a vinovăției cu încă un agent de Poliție de Frontieră din Borș, acuzat de complicitate la luare de mită.

    Cultură

    FITO 2026: Oradea sărbătorește 50 de ani de teatru cu 28 de spectacole, între 11 și 20 septembrie
    Festivalul de Teatru pentru Copii Arcadia revine în program după o absenţă de opt ani.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    De ce sunt sancționați atât de puțini medici? Cum se analizează o acuzație de malpraxis în Bihor
    În 2025, Comisia de Disciplină a Colegiului Medicilor Bihor a soluționat 14 cazuri: 11 s-au încheiat fără sancțiuni, unul cu mustrare și unul cu avertisment, iar o sesizare a fost respinsă ca fiind tardiv introdusă. Medicul legist Gabriel Mihalache, președintele comisiei, explică de ce un rezultat nefavorabil al unui tratament nu înseamnă automat malpraxis și cum sunt analizate, în realitate, reclamațiile împotriva medicilor. 1
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X