BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
România
Peste trei sferturi din companiile românești vor acorda angajaților prime și cadouri de Crăciun

Peste trei sferturi din companiile românești vor acorda angajaților prime și cadouri de Crăciun

De Ramona Pașcu
la 10 December 2024 12:44

Peste trei sferturi din companiile românești vor acorda angajaților prime și cadouri de Crăciun

10 December 2024 12:44
Într-un sondaj realizat de eJobs.ro și Up România, cei mai mulți dintre angajatorii intervievați au declarat că au pregătit beneficii de Crăciun pentru angajații lor.
Scris de Ramona Pașcu - Într-un sondaj realizat de eJobs.ro și Up România, cei mai mulți dintre angajatorii intervievați au declarat că au pregătit beneficii de Crăciun pentru angajații lor.

Trimite articolul

X

Ca în fiecare an, majoritatea companiilor vor aloca fondurile pentru beneficiile de sărbători sub formă de prime în bani, conform a 79% dintre respondenți. 40,7% dintre acestea vor organiza petreceri pentru echipă, 33,3% vor oferi tichete cadou, 28,4% vor distribui coșuri cu produse specifice sărbătorilor, 18,5% vor acorda zile libere suplimentare, iar 2,5% vor oferi tichete de vacanță, se mai arată în comunicatul transmis de eJobs.

Mai mulți bani pentru cadouri

„Beneficiile de Crăciun, poate mai mult decât cele de Paște, au devenit un obicei pe care angajatorii încearcă să îl păstreze chiar și în anii mai dificili din punct de vedere economic. Au întotdeauna un efect motivator asupra angajaților și marchează într-un mod pozitiv încheierea unui an de muncă. Ce vedem, în schimb, este o dinamică între tipurile de stimulente pe care le oferă. Cu toate că primele în bani rămân principalul beneficiu oferit, vedem, de la an la an, mișcări de poziții între celelalte. Spre exemplu, anul acesta sunt mai des menționate decât în anii trecuți petrecerile cu echipa, tichetele cadou sau zilele libere suplimentare”, spune Ana Călugăru, Head of Communications în cadrul eJobs.

Sondajul mai arată că putem observa o creștere a sumelor alocate pentru cadourile de Crăciun, comparativ cu anii precedenți. În ceea ce privește valoarea pachetului oferit, 28% dintre angajatorii participanți la sondaj au declarat că au la dispoziție un buget cuprins între 200 și 400 de lei. 22% între 400 și 600 de lei și tot la fel de mulți peste 1.000 de lei. Câte 7% dintre angajatori vor aloca sume cuprinse între 600 și 800 de lei, respectiv între 800 și 1.000 de lei și 6% au un buget cuprins între 100 și 200 de lei.

În ansamblu, 62% dintre angajatori au declarat că valoarea pachetelor de beneficii oferite anul acesta este similară cu cea de anul trecut. 26% au alocat bugete mai mari, iar 5% au redus fondurile destinate acestora. Detaliind mai mult, dintre cei care au înregistrat o creștere a valorii beneficiilor de sărbători, 40% au menționat o majorare între 10% și 20%, 30% – o creștere de peste 20%, iar restul de 30% au indicat o majorare de maximum 10%.

Ce își doresc angajații

În rândul angajaților, prima opțiune pentru beneficiile de Crăciun este reprezentată de primele în bani, menționate de 90% dintre respondenți. Pe următoarele locuri se află zilele libere suplimentare, tichetele cadou, tichetele de vacanță și coșurile cu produse de sezon. 59% dintre participanții la sondaj afirmă că au primit și anul trecut beneficii de Crăciun, majoritatea angajatorilor fiind atenți la dorințele lor.

Cei mai mulți au primit bonusuri în bani, tichete cadou, petreceri cu echipa, coșuri cu produse specifice sărbătorilor și tichete de vacanță. 9 din 10 angajați utilizează primele în bani și tichetele cadou în hypermarketuri și supermarketuri, 38,6% preferă magazinele online, 21,5% cumpără direct de la producători, iar 11% vizitează târguri cu tematică de Crăciun.

Trimite articolul

X
Taguri:
angajat ,
angajator ,
cadou ,
craciu ,
prime in bani
0 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    powered by Surfing Waves

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    VIDEO
    Alex, tânărul care a decedat în accidentul din Beiuș a fost condus pe ultimul drum de zeci de motocicliști
    Evenimentul s-a desfășurat în cursul zilei de miercuri, 17 iunie.

    FC Bihor

    Nici Albert Stahl nu mai continuă la FC Bihor Oradea. Va evolua în prima ligă!
    Unul dintre cei mai importanți jucători de la FC Bihor face pasul în Liga 1, anunță jurnalistul Emanuel Roșu. Albert Stahl va semna pe doi ani cu FK Csikszereda Miercurea Ciuc, iar în schimbul lui clubul orădean va primi în jur de 10-15.000 de euro.

    Bihon CSM Oradea

    Fostul căpitan al Stelei, Tudor Fulea, va juca la CSM Oradea
    Conform unor surse ale bihon.ro, internaționalul Tudor Fulea va fi noul jucător al vicecampioanei României la polo, CSM Oradea.

    BIHON CAO

    Întreruperi și scăderi de presiune ale apei potabile din cauza lucrărilor la pasajul de pe Centura Oradea

    BIHON CAO

    Anunț întrerupere furnizare apă potabilă în Sântandrei

    BIHON CAO

    Anunț întrerupere furnizare apă potabilă Cheriu, Felcheriu, Sărand și Alparea

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Percheziții în Bihor. Trei bărbați care au furat cazane de pălincă de aproape 200.000 de lei, din Sălaj, au fost reținuți
    Trei tineri cu vârste cuprinse între 26 și 31 de ani, din Bihor, au fost reținuți, miercuri, în urma unor percheziții efectuate la domiciliile acestora de către polițiștii Serviciului de Investigații Criminale Sălaj, împreună cu colegii lor de la Secția 4 Poliție Rurală Marghita și jandarmii bihoreni. 1

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Incident în Oradea. Un fulger a lovit un stâlp de electricitate din zona Pieței Decebal și a paralizat traficul tramvaielor
    În urma scurtei furtuni care s-a abătut peste Oradea, un fulger a lovit un stâlp de electricitate din apropierea Pieței Decebal. 1

    BIHON Sport local

    Bihoreanul Adrian Maxim luptă în Cetatea Sucevei pentru centura Colosseum Tournament
    Gala aniversară „Colosseum Tournament 50” este programată vineri 26 iunie în Cetatea de Scaun a Sucevei. Pe fight-cardul galei figurează și cunoscutul luptătorul bihorean Adrian Maxim.
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X