BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
România
PSD insistă pentru preluarea guvernării. Grindeanu: „După 15 august putem deveni mai optimişti”

PSD insistă pentru preluarea guvernării. Grindeanu: „După 15 august putem deveni mai optimişti”

De Alexandra Szabo
la 29 July 2026 08:00 Reactualizat la: 28 July 2026 20:00

PSD insistă pentru preluarea guvernării. Grindeanu: „După 15 august putem deveni mai optimişti”

foto: arhivă
29 July 2026 08:00 Reactualizat la: 28 July 2026 20:00
Negocierile pentru formarea unui nou Guvern sunt departe de a se încheia, însă liderul PSD, Sorin Grindeanu, spune că după jumătatea lunii august există șanse mai mari ca scena politică să se deblocheze.
Scris de Alexandra Szabo - Negocierile pentru formarea unui nou Guvern sunt departe de a se încheia, însă liderul PSD, Sorin Grindeanu, spune că după jumătatea lunii august există șanse mai mari ca scena politică să se deblocheze.

Trimite articolul

X

Până atunci, social-democrații vor continua dialogul cu celelalte partide, primul pas fiind o întâlnire programată în această săptămână cu președintele UDMR, Kelemen Hunor.

Întrebat, marți, la Parlament, când crede că România ar putea avea un Executiv cu puteri depline, Grindeanu a răspuns: „Am spus că până în 15 august e dificil să avem un guvern cu puteri depline, după data de 15 august cred că putem deveni mai optimişti în a avea acest guvern”, a declarat preşedintele PSD, citat de Digi24.

În același timp, liderul social-democrat a transmis că PSD nu renunță la ideea de a conduce viitorul Executiv și că își va susține în continuare propria propunere de premier. Întrebat cum vede reluarea negocierilor și dacă acestea vor începe doar cu UDMR, Grindeanu a răspuns:

„Cum ar zice un clasic în viaţă, pas cu pas. Partidul Social Democrat a mers la ultimele consultări şi la primele, după demiterea guvernului Bolojan, cu propunere cât se poate de clară, că ne asumăm guvernarea, că avem propunere de prim-ministru în persoana mea şi că nu avem niciun fel de ezitare din acest punct de vedere. Acelaşi lucru îl vom spune şi când vom fi chemaţi iarăşi, la următoarele consultări.”

Deocamdată, PSD nu are însă garanția că va găsi sprijinul necesar. UDMR nu și-a exprimat disponibilitatea de a susține un guvern minoritar social-democrat, iar la rundele anterioare de negocieri, alături de PNL și USR, l-a susținut pe europarlamentarul Siegfried Mureșan pentru funcția de premier.

Grindeanu a fost întrebat și despre posibilitatea unei formule de guvernare alături de AUR. Liderul PSD a exclus, în acest moment, o astfel de variantă și a invocat diferențele de viziune dintre cele două partide.

„În acest moment, există lucruri care ne despart, legate de anumite derapaje ale unor lideri AUR şi sunt lucruri importante din punctul nostru de vedere, sunt lucruri care ţin de valori europene şi valori transatlantice şi de asemenea există o lipsă de încredere (..) în o parte din liderii AUR”, a subliniat social-democratul.

Declarațiile vin în contextul în care negocierile pentru formarea unui nou Executiv continuă, fără ca partidele parlamentare să fi ajuns, până acum, la un acord privind viitoarea majoritate și numele premierului.

Trimite articolul

X
Taguri:
guvernare ,
PSD ,
romania
0 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    powered by Surfing Waves

    România

    Noi propuneri pentru salarizarea din Sănătate: sporuri mai mari pentru gărzile de urgență și plată în funcție de performanță
    În timp ce proiectul de lege privind salarizarea pregătit de Guvern prevede modificări care ar putea reduce unele sporuri, Ministerul Sănătății vine cu propriile propuneri pentru angajații din sistem.

    România

    PSD insistă pentru preluarea guvernării. Grindeanu: „După 15 august putem deveni mai optimişti”
    Negocierile pentru formarea unui nou Guvern sunt departe de a se încheia, însă liderul PSD, Sorin Grindeanu, spune că după jumătatea lunii august există șanse mai mari ca scena politică să se deblocheze.

    Educație

    Cum se formează un artist în era imaginilor generate instant. Kante Meister: „Un artist nu se naște. Se formează”
    În câteva secunde, inteligența artificială poate genera un tablou, o ilustrație sau un afiș. În aceste condiții, mai are sens să urmezi o facultate de arte? Pentru lectorul universitar Kante Meister, răspunsul nu ține de tehnologie, ci de educație. Pentru că, spune el, un artist nu învață doar să producă imagini, ci să înțeleagă lumea și să îi dea sens prin ceea ce creează.

    BIHON CAO

    Întreruperea furnizării apei potabile în zona Magheru–Republicii

    BIHON CAO

    Întreruperea alimentării cu apă în localitățile Tileagd, Tilecuș, Șerghiș, Vârciorog și Fâșca

    BIHON CAO

    Anunț întrerupere furnizare apă potabilă în Ianoșda

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    GALERIE FOTO
    Atenție la noua înșelătorie prin SMS. Mai mulți orădeni au primit mesaje false despre amenzi de circulație
    Un nou tip de înșelătorie circulă în aceste zile prin SMS, iar mai mulți locuitori din Oradea spun că au primit mesaje prin care sunt informați, în mod fals, că au de achitat o amendă de circulație.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    ADVERTORIAL
    Ținutul Cailor, grădină zoologică în Bihor, peste 40 de specii de animale, de la cai sălbatici, pui de leu, maimuță etc
    Tot mai mulți oameni caută, în weekenduri, o alternativă la aglomerația orașelor și aleg experiențe în aer liber, în mijlocul naturii.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    ADVERTORIAL
    Start incendiar la ReBoxed Oradea: reduceri de 26% și produse care pleacă rapid spre orădeni
    6 ani de incredere. 6 zile de preturi incredibile. 26% reducere la TOT!
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X