bihon.ro Web analytics

Calificare ratată în „sferturi”. România a fost surclasată de Franța

De Teodor Biriș

Scris de Teodor Biriș - UPDATE! Ne-am făcut speranțe degeaba la o calificare în sferturile de finală ale turneului preolimpic de la Rotterdam. Vezi programul meciurilor de vineri!
Parcursul naționalei României antrenate de grecul Athanasios Kechagias s-a oprit în grupă, semn că revirimentul așteptat întârzie să se producă. Victoria dătătoare de speranțe din jocul cu Germania sau egalul cu Rusia au fost urmate joi seara de un eșec drastic în meciul decisiv cu Franța. Tricolorii au început bine și au avut 2-0, dar francezii s-au trezit rapid și au marcat gol după gol, diferența crescând cu trecerea reprizelor.
Finalmente, francezii ne-au surclasat cu 16-7 (5-2, 3-1, 5-1, 3-3), golurile României fiind marcate de Cosmin Radu (2), Vlad Dragomirescu (2), Levente Vancsik (1), Bogdan Remeș (1), Tudor Fulea (1). Principalul marcator al Franței a fost Mehdi Marzouki, autor a 4 goluri.

Locul 5 din 6!
Naționala tricoloră încheie Grupa B pe locul 5 cu 3 puncte, celelalte rezultate înregistrate la Rotterdam fiind: 6-16 cu Croația, 9-9 cu Rusia, 8-9 cu Olanda și 12-7 cu Germania.
În ultimele meciuri din Grupa B, desfășurate joi seara, Rusia – Olanda 11-10 și Croația – Germania 22-8. Astfel, Rusia, egala României, a câștigat surprinzător această grupă cu 9 puncte, urmată de Croația – 8 p, Franța 5 p, Olanda 5 p, România 3 p și Germania 0 p.
În Grupa A ordinea finală a fost: 1. Muntenegru – 8 p, 2. Grecia – 6 p, 3. Georgia – 4 p, 4. Canada – 2 p, 5. Brazilia – 0 p.
Cele opt naționale calificate în „sferturi” se vor lupta în continuare pentru locurile 1, 2 și 3, calificante la Jocurile Olimpice de la Tokio.
Ultima ediție la care naționala de polo a României a participat a fost Londra 2012, cea mai bună clasare fiind înregistrată la Montreal 1974 – locul 4!
Din lotul deplasat în Olanda, Marius Țic (Steaua București), Șerban Abrudan (Crișul Oradea), Bogdan Remeș și Ferenc Czenk (CSM), sunt orădeni, iar Alexandru Vătrai și Vlad Georgescu, legitimați la CSM Oradea.