
„Marți, aprilie, în jurul orei 16.00, pe D.N. 1, în afara localității Oșorhei, polițiștii rutieri din cadrul Serviciului Rutier Bihor – Biroul Drumuri Naționale și Europene au depistat în trafic un bărbat, de 42 de ani, din comuna Țețchea, județul Bihor, în timp ce conducea o autoutilitară, care avea aplicate, pe plăcuța din față cu numărul de înmatriculare, fâșii de bandă izolatoare albă, cu scopul evitării controlului automat al C.N.A.I.R. cu privire la achitarea taxei de drum (rovinieta)”, au transmis reprezentanții IPJ Bihor.
În urma controlului efectuat, polițiștii rutieri au constatat că vehiculul nu avea achitată taxa de drum (rovineta), iar conducătorul autoutilitarei nu utiliza cartela tahograf, conform prevederilor legale.
În consecință, pentru abaterile constatate, polițiștii au aplicat sancțiuni contravenționale cu amenzi în valoare totală de 18.665 de lei.
Totodată, vehiculul a fost imobilizat, până la îndeplinirea condițiilor legale pentru continuarea activității, iar certificatul de înmatriculare al autoutilitarei a fost reținut.
Trimite articolul
XCand esti prost de mic, cand ajungi sofer “profesionist” doar te joci. Parca asa era zicala… Cate taxe isi platea individul cu banii de amenda. Nimic nu se face daca nu se fura. Fac pariu ca si asta e un aurist care striga ca altii fura tara … el Nu.
#tendintiveatza
-
Vezi ca tu esti prostul satului, penele cu usere au marit taxele, omul dorea sa mai scape de taxele marite.
-
Ai citit “aurist” si te-ai activat. E mai bine cand furi si inseli, ai dreptate. Mai si semnalizezi prostia
-
inimaginabil cata prostie. Tu ca cetatean ce ai facut ca sa iti fie vocea auzita, cum ca nu esti de acord cu taxele marite? Bineinteles ca nimic. Ai stat si ai ragait bere si pufuleti in timp ce ai postat mesaje suveraniste pe facebook. Nici naiba nu te mai lecuieste de prostie, nici pe tine nici pe cei care comenteaza frecvent aici. Tot e bine ca ai reusit sa ai un enail, sa poti posta.
-
Pai la cate taxe au marit fermecatii de la pnl usr psd lumea cauta portite…
-
Si astea sunt portite? Mergi mai si munceste