BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Adeverinţe pentru fermieri

Adeverinţe pentru fermieri

la 29 September 2016 09:23
29 September 2016 09:23
Agenţia de Plăţi şi Intervenţie pentru Agricultură (APIA) eliberează adeverinţe pentru beneficiarii Măsurii 215 – Plăţi privind bunăstarea animalelor, care intenţionează să acceseze credite în vederea finanţării activităţilor curente, de la instituţiile bancare şi non-bancare care au încheiat convenţii cu APIA pentru anul de cerere 2016.
Scris de Raul Simea - Agenţia de Plăţi şi Intervenţie pentru Agricultură (APIA) eliberează adeverinţe pentru beneficiarii Măsurii 215 – Plăţi privind bunăstarea animalelor, care intenţionează să acceseze credite în vederea finanţării activităţilor curente, de la instituţiile bancare şi non-bancare care au încheiat convenţii cu APIA pentru anul de cerere 2016.

Trimite articolul

X

Astfel, potrivit convenţiilor, la solicitarea scrisă a fermierului, APIA eliberează o adeverinţă prin care confirmă că acesta a depus cerere de plată în perioada 1 iulie – 15 iulie 2016, aferentă anului de angajament 01.01.2016 – 31.12.2016, pentru Măsura 215 – Plăţi privind bunăstarea animalelor, pentru pachetul a) porcine sau pentru pachetul b) păsări.

De asemenea, prin adeverinţă se confirmă valoarea care reprezintă 70% din suma aferentă cererii de plată pentru anul de angajament 01.01.2016- 31.12.2016, minus valoarea adeverinţei/adeverințelor eliberate anterior acestei date.
Valoarea creditului va fi de până la 90% din suma înscrisă în adeverinţa cuvenită beneficiarului pentru plăţile privind bunăstarea animalelor. Fondul de Garantare a Creditului Rural IFN – SA (FGCR) şi Fondul Naţional de Garantare a Creditului pentru Întreprinderi Mici şi Mijlocii IFN – SA (FNGCIMM) garantează creditele acordate de bănci fermierilor.

În conformitate cu prevederile legale, banca trebuie să respecte nivelurile costurilor aferente acordării creditelor pentru beneficiarii plăţilor directe, astfel încât dobânda finală aplicată beneficiarului nu poate depăşi robor 6m + maxim 2, 5%, iar comisioanele aferente creditului să fie în limita de 1%. Toate convenţiile încheiate între APIA, instituţiile bancare şi non-bancare şi FGCR/FNGCIMM vor fi postate pe site-ul instituției la adresa: www.apia.org.ro, în secţiunea Convenţii, Acorduri, Protocoale.

Trimite articolul

X
Taguri:
adeverinta ,
apia ,
fonduri europene
0 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    powered by Surfing Waves

    Economic

    ANAF anunță bonificații pentru zeci de mii de români care și-au plătit impozitele anticipat
    Un număr semnificativ de români care și-au achitat din timp obligațiile fiscale au fost recompensați financiar, potrivit unui anunț făcut luni de Agenția Națională de Administrare Fiscală.

    Educație

    Elevii bihoreni, provocați să gândească financiar: competiția CECCAR ajunge la a IV-a ediție
    Ministerul Educației și Cercetării, în parteneriat cu Corpul Experților Contabili și Contabililor Autorizați din România (CECCAR), a organizat cea de-a IV-a ediție a Concursului de cultură și educație financiar-contabilă, un demers care își propune să apropie elevii de realitățile economice și de importanța gestionării responsabile a resurselor financiare.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    GALERIE FOTO/VIDEO
    Operațiunea Jupiter. Magazin clandestin cu produse contrafăcute, descoperit în Oradea, în urma a 3 percheziții
    Un magazin clandestin cu zeci de articole vestimentare și de încălțăminte, în valoare de peste 30.000 de lei, a fost descoperite cu ocazia a trei percheziții făcute, luni, în Oradea de polițiștii Serviciului de Investigare a Criminalității Economice (SICE) Bihor. 1

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă Oradea

    Cultură

    „Lumina ce o ducem mai departe”, expoziție itinerantă a fotografilor Emil Pușcașu şi Liviu Florin Cionca
    Expoziţia cuprinde o serie de peste 30 de fotografii vechi, reprezentând chipuri ale locuitorilor din Valea de Sus, comuna Câmpani.

    România

    Bătălia pentru 233: calcule tensionate și voturi decisive pentru căderea Guvernului Bolojan
    Criza din Parlament se intensifică după ce reprezentanții Partidului Social Democrat (PSD) și Alianța pentru Unirea Românilor (AUR) au anunțat în cursul zilei de luni, 27 aprilie au anunțat că vor depunde o moțiune de cenzură împotriva Guvernului Bolojan.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    GALERIE FOTO
    Lacul Vida, readus la viață după decolmatare: peste 300.000 m³ de aluviuni eliminate și noi investiții în zonă
    Conferința în care au fost prezentate rezultatele lucrărilor s-a desfășurat în cursul zilei de luni, 27 aprilie.
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X