BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Arome de Toamnă la Şcoala Bălcescu

Arome de Toamnă la Şcoala Bălcescu

la 21 October 2018 18:03

Arome de Toamnă la Şcoala Bălcescu

21 October 2018 18:03
Toamna şi-a vărsat bucuriile peste elevii şi profesorii Şcolii Gimnaziale „Nicolae Bălcescu”.
Scris de farcas - Toamna şi-a vărsat bucuriile peste elevii şi profesorii Şcolii Gimnaziale „Nicolae Bălcescu”.

Trimite articolul

X

Arome de toamnă în sala de sport a Şcolii Gimnaziale „Nicolae Bălcescu” din Oradea. Încă de la intrare, invitaţii celei de-a XIX-a-a ediţii a „Eco Festivalului Toamnei”, au fost întâmpinaţi cu covoraşe groase de frunze arămii.

Festivalul toamnei a debutat la începutul lunii octombrie şi s-a încheiat, vinerea trecută, cu expoziţia de sculptură în legume şi fructe „Bucuriile Toamnei”.

Copiii şi-au umplut coşurile cu fructe aurii şi gustoase, le-au dat diferite forme, le-au transformat în personajele lor favorite şi le-au adus la şcoală pentru a arăta colegilor, profesorilor, părinţilor, dar şi tuturor celor invitaţi, că imaginaţia nu are graniţe.

Alături de expoziţia de sculpturi în legume şi fructe, a fost organizată şi o expoziţie de desene, o paradă a elevilor din clasele pregătitoare costumați în legume și fructe, un program artistic, alcătuit din dansuri și cântece, coordonat de instructorul de dans Florin Culda.

Activitatea în care au fost implicați peste 400 de elevi, a făcut parte dintr-un amplu proiect naţional, intitulat „Festivalul Toamnei”, care are ca scop dezvoltarea creativităţii la elevi şi implicarea familiilor în activităţile şcolii.

„Proiectul «Festivalul Toamnei» a fost iniţiat în şcoală noastră în toamna anului 2000, în urma unui schimb de experienţă cu Centrul Rezidenţial «Sfântul Nicolae» din Peciu Nou (Timiş). Prin acest proiect urmărim dezvoltarea creativităţii elevilor şi participarea lor la activităţi educative care vizează toate laturile educaţiei, precum şi protejarea mediului”, a declarat Stela Tăut, coordonatoarea acestui proiect.

Trimite articolul

X
Taguri:
Eco Festivalul Toamnei ,
oradea ,
scoala balcescu
0 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    powered by Surfing Waves

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Celebrarea hramului Sanctuarului Eparhial „Adormirea Maicii Domnului” din Oradea
    În Anul Jubiliar Franciscan, sărbătoarea hramului readuce în lumină legătura profundă dintre spiritualitatea franciscană și devoțiunea față de Preasfânta Fecioară Maria.

    Cultură

    „Ave Maria”, concert cu intrare liberă în Catedrala Romano-Catolică din Oradea
    Concertul va cuprinde, printre altele, lucrări de Bach, Beethoven, Dvořák sau Mozart.

    BIHON Sport local

    Debut victorios pentru România la Campionatul European de polo U20 de ani. Orădeanul Orsós Roland a marcat două goluri
    La Varna (Bulgaria) a început luni Campionatul European de polo U20 de ani.

    BIHON CAO

    Anunț întrerupere furnizare apă potabilă în zona străzii Doina

    BIHON CAO

    Întreruperea alimentării cu apă în Oradea – strada Tudor Vladimirescu

    BIHON CAO

    Anunț de întrerupere furnizare apă potabilă pe strada Uzinei din Tileagd

    BIHON Sport local

    Sprinterul bihorean Mihai Sorin Dringo s-a calificat în semifinalele probei de 400 metri la Campionatul European de atletism
    Mihai Sorin Dringo a concurat astăzi în seriile probei de 400 metri, în prima zi a Campionatului European de atletism în aer liber. Competiția are loc pe Stadionul Alexander din Birmingham (Marea Britanie).

    Cultură

    VIDEO
    „Carmina Burana” la Oradea: tenorul bihorean Ştefan von Korch revine acasă într-un concert eveniment
    Concertul face parte dintr-o serie prin care tenorul Ştefan von Korch propune publicului să descopere sau redescopere magistrala cantată a lui Carl Orff.

    Educație

    Urban contra rural, note umflate și sute de absenți la Bac. Ce arată de fapt examenele naționale din Bihor
    Rezultatele obținute de elevii bihoreni la Evaluarea Națională și la Bacalaureat arată că, dincolo de procentele de promovare, sistemul de învățământ se confruntă cu trei probleme majore: diferențele mari dintre mediul urban și cel rural, discrepanța dintre notele din timpul anului și cele obținute la examen în multe școli, dar și numărul ridicat al elevilor care nu mai ajung să susțină Bacalaureatul.
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X