BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Asigurarea obligatorie pentru locuințe, mai scumpă

Asigurarea obligatorie pentru locuințe, mai scumpă

De Ramona Pașcu
la 13 November 2023 09:26

Asigurarea obligatorie pentru locuințe, mai scumpă

13 November 2023 09:26
Noua lege a polițelor de asigurare aduce noi modificări și a intrat deja în vigoare de sâmbătă, 11 noiembrie.
Scris de Ramona Pașcu - Noua lege a polițelor de asigurare aduce noi modificări și a intrat deja în vigoare de sâmbătă, 11 noiembrie.

Trimite articolul

X

Scumpirea este cauzată de aplicarea noii legi care reglementează emiterea polițelor de asigurare împotriva dezastrelor naturale. În cazul locuințelor construite din materiale rezistente, cum ar fi beton sau cărămidă, asigurarea obligatorie costă 130 de lei, cu 30 de lei mai mult față de cum era până acum. Despăgubirea este de 100.000 de lei.

[eadvert]

În ceea ce privește locuințele care nu sunt construite din materiale rezistente, cum ar fi chirpici, asigurarea obligatorie rămâne 50 de lei pe an. Printre motivele acestor scumpiri, se numără inflația, dar și creșterea costurilor cu reasigurarea. Nu doar prețul este modificat prin această nouă legislație, de asemenea, cei care nu au o astfel de asigurare nu vor putea să facă modificări la cartea funciară, de exemplu, în cazul unei moșteniri. Pentru a crește accesibilitatea, asigurările pentru locuințe vor putea fi cumpărate și de la primării.

Potrivit motivării din cadrul proiectului de lege, scumpirea are în vedere:

  • creşterea costurilor cu reasigurarea pe fondul creşterii cererii globale de reasigurare în contextul actual al producerii dezastrelor naturale la nivel internaţional
  • presiunile inflaţioniste asupra costurilor materialelor de construcţie ce sunt avute în vedere la evaluarea despăgubirilor acordate în baza PAD
  • că de la emiterea legii (anul 2008) şi până la această dată primele nu au fost actualizate, iar societatea a absorbit o inflaţie de peste 55%

La începutul anului 2023, circa 7,8 milioane de locuinţe din cele 9,6 milioane nu erau protejate de o asigurare, potrivit unei analize de la Uniunea Naţională a Societăţilor de Asigurare şi Reasigurare din România (UNSAR).

Asigurarea prin polița PAD acoperă daunele produse asupra locuinței de inundații (din cauze naturale), cutremure sau alunecări de teren.

Trimite articolul

X
Taguri:
asigurare ,
locuinta ,
romania ,
scumpiri
0 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    powered by Surfing Waves

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    VIDEO
    Cinci incendii de vegetație în Bihor: pompierii au împiedicat extinderea flăcărilor către păduri
    În perioada 18–20 aprilie, pompierii bihoreni au intervenit în patru localități pentru stingerea a cinci incendii de vegetație uscată, ultimul dintre acestea izbucnind în noaptea de duminică spre luni.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Un suflet neajutorat la 12 metri înălțime: pisică blocată de două zile pe un stâlp a fost salvată de pompieri
    Sâmbătă, 18 aprilie, pompierii bihoreni au fost solicitați, printr-un apel la 112, să intervină în localitatea Săucani, comuna Răbăgani, pentru salvarea unei pisici rămase blocată pe un stâlp de electricitate, cu înălțimea de aproximativ 12 metri.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Primul an fără Bolojan. Aproximativ 1.500 de persoane, majoritatea elevi, prezente la manifestările festive dedicate zilei de 20 aprilie
    În organizarea primăriei Oradea și garnizoanei Oradea, în 20 aprilie au avut loc o serie de manifestări dedicate împlinirii a 107 ani de la intrarea trupelor române În Oradea, sub comanda generalului Traian Moșoiu, și instaurarea administrației românești. 3

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă Oradea

    Educație

    Din Oradea spre Olimpiada Internațională: parcursul impresionant al unui tânăr matematician
    Mihai Alexandru Ardelean, elev la Colegiul Național „Onisifor Ghibu”, a ajuns deja în topul celor mai buni tineri matematicieni din țară și are șanse reale să reprezinte România la Olimpiada Internațională de Matematică. Povestea lui vorbește despre pasiune, disciplină și un talent care începe să se confirme la cel mai înalt nivel.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Bărbat căutat de poliție după ce s-a plimbat cu ATV-ul pe DN 1 în Oșorhei, cu un copil mic în brațe
    Fotografii surprinse în care un bărbat conduce un ATV având un copil mic în brațe, au provocat un val de reacții pe rețelele sociale. 2

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    GALERIE FOTO
    Două incendii într-o singură zi în Oradea și Țețchea: flăcările au cuprins două locuințe
    Sâmbătă, 18 aprilie, pompierii militari bihoreni au intervenit pentru stingerea incendiilor izbucnite la două locuințe, situate în Oradea și Țețchea, ambele având drept cauză probabilă efectul termic al curentului electric.
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X