BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Călin Puia este indezirabil în echipa lui Bolojan

Călin Puia este indezirabil în echipa lui Bolojan

la 22 July 2017 13:39 Reactualizat la: 23 July 2017 18:31
22 July 2017 13:39 Reactualizat la: 23 July 2017 18:31
Deşi în organigrama PNL Bihor sunt doi prim-vicepreşedinţi, din care doar unul activează, iată că cel care s-a clasat al treilea în alegerile din PNL Bihor, din aprilie, nu este şi nici nu va fi validat prim-vicepreşedinte al filialei.
Scris de farcas - Deşi în organigrama PNL Bihor sunt doi prim-vicepreşedinţi, din care doar unul activează, iată că cel care s-a clasat al treilea în alegerile din PNL Bihor, din aprilie, nu este şi nici nu va fi validat prim-vicepreşedinte al filialei.

Trimite articolul

X

Motivul – nu este omul preşedintelui Ilie Bolojan. Prin urmare, având în vedere stilul autoritar de conducere al primarului, Călin Puia va continua să fie marginalizat.

Medicul Gheorghe Carp şi deputatul Gavrilă Ghilea fuseseră aleşi prim-vicepreşedinţi, însă, conform statului PNL, medicul Carp nu poate cumula funcţia de prim-vice cu cea de manager al Spitalului Judeţean. Astfel încât a optat pentru spital.

Vor schimba Statutul

Acum, cel de-al treilea clasat în cursa din partid, directorul general al DGASPC Bihor, Călin Puia aşteaptă să fie validat prim-vicepreşedinte, în locul lui doctorului Carp. Doar că preşedintele Ilie Bolojan are alte planuri: să modifice Statutul PNL şi să-i permită, astfel, lui Carp să îşi exercite şi funcţia politică. De altfel, conform Statutului PNL, nici Bolojan însuşi nu poate cumula funcţia de prim-vicepreşedinte al PNL în plan naţional cu cea de preşedinte al filialei Bihor. Situaţie în care se află şi alţi lideri ai PNL. Semn că, deşi este nou, Statutul cu pricina nu a fost gândit aşa cum trebuie, până la capăt, de către liderii liberali.

Bolojan estimează că Statutul partidului va fi schimbat în toamnă. Între timp, Puia aşteaptă să fie validat prim-vicepreşedinte al filialei Bihor. Şi aşteaptă degeaba deoarece, nefiind în tabăra care a trebuit la alegeri, nu va fi cooptat în conducerea judeţeană. Chit că Puia a fost, în trecut, secretar general al filialei PNL Bihor, fiind un vechi liberal.

Trimite articolul

X
Taguri:
calin puia ,
gavrila ghilea ,
Gheorghe Carp ,
ilie bolojan ,
pnl bihor
0 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    powered by Surfing Waves

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    ADVERTORIAL
    Nu am griji. Am o Toyota. Yaris Cross începând de la 22.377 €
    Ai Toyota, nu ai griji! Consum mic, fiabilitate, siguranță și 10 ani garanție.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Primarul Florin Birta, despre noul stadion: „municipiul Oradea își va asuma cota de cofinanțare de 25%”
    După tumultoasele lupte politice din ultimele săptămâni, primarul Florin Birta a evidențiat pasul înainte făcut în perspectiva construirii noului stadion de 16.000 de locuri în Oradea. După zece luni de contestații, constructorul desemnat inițial își va putea duce planul. Lucrările ar urma să înceapă în primăvara anului 2027, dar până atunci trebuie mutată și Grădina Zoologică.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    VIDEO
    Tragedie în Bihor. Un adolescent a murit înecat după ce a ieșit la scăldat alături de un prieten
    Incidentul s-a petrecut în cursul zilei de miercuri, 24 iunie.

    BIHON CAO

    Întrerupere alimentare cu apă în Hidișelu de Sus, Drăgești, Ceica și Lăzăreni

    BIHON CAO

    Întrerupere alimentare cu apă - Zona Ogorului + comunele Sânmartin/Hidișelu de Sus/Drăgești/Ceica/Lăzăreni

    BIHON CAO

    Întreruperi și scăderi de presiune ale apei potabile din cauza lucrărilor la pasajul de pe Centura Oradea

    FC Bihor

    Ioan Filip: „Vrem să obținem mai mult sezonul acesta, ca să se vadă o evoluție”
    Ioan Filip are 37 de ani și se pregătește pentru un nou sezon în Liga 2 cu FC Bihor. Revenit la Oradea în 2024, căpitanul echipei speră la un sezon și mai bun al „roș-albaștrilor”.

    Cultură

    GALERIE FOTO/VIDEO
    Cu coroniţe şi bucheţele de sânziene, fete îmbrăcate în costume tradiţionale au marcat Ziua Internaţională a Iei, la Oradea
    Parada costumelor a fost organizată de Centrul de Cultură al Județului Bihor.

    FC Bihor

    GALERIE FOTO+VIDEO
    31 de jucători au fost prezenți la primul antrenament al FC Bihor. „Obiectivul este să încercăm să ajungem din nou în play-off ”
    Plecați în vacanță după antrenamentul din 20 mai, jucătorii de la FC Bihor au revenit miercuri pe iarbă, dornici să pregătească sezonul 2026/2027.
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X