BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Cenzura presei şi a publicaţiilor în România comunistă

Cenzura presei şi a publicaţiilor în România comunistă

la 30 May 2016 10:53

Cenzura presei şi a publicaţiilor în România comunistă

30 May 2016 10:53
Oradea a fost gazda unei inedite lansări de carte care abordează o tematică incitantă: cenzura presei în perioada comunistă.
Scris de farcas - Oradea a fost gazda unei inedite lansări de carte care abordează o tematică incitantă: cenzura presei în perioada comunistă.

Trimite articolul

X

Sala de conferințe din Cetatea Oradea s-a dovedit neîncăpătoare pentru numeroșii istorici, cercetători, dar și orădeni interesați de fenomenul mass-media și abuzurile la care aceasta a fost supusă în regimul comunist. Evenimentul organizat de către Muzeul Cetății și Orașului Oradea a fost prilejuit de lansarea cărții Cenzura presei şi a publicaţiilor în România comunistă: activitatea Direcţiei Tipărirea Presei Centrale din cadrul DGPT (1965-1977), autorul, doctor în istorie la Universitatea din Oradea Carmen Ungur-Brehoi. Fost jurnalist, actualmente profesor, autoarea a reușit să publice acest volum în cadrul unei burse doctorale Minerva, finanţate POSDRU. În deschidere a luat cuvântul dr. Cristina Liana Pușcaș, muzeograf al Muzeului Cetății și Orașului Oradea.

„Primele îngrădiri ale libertăţii presei au apărut chiar de la finele anului 1944. Un document, emis pe data de 10 ianurie 1944 de către Prefectura judeţului Bihor către redacţia şi administraţia unui ziar din Beiuş atrăgea atenţia conducerii faptul că «tolerarea apariţiei ziarului a fost interpretată de Comisia Aliată de Control pentru aplicarea Armistiţiului ca un act de sabotaj», prin simplul fapt că nu au fost expediate colecţiile de ziare de la 10 decembrie 1944. Apoi în iulie 1946 au fost interzise să mai apară zeci de reviste, ziare, autori, titluri de cărţi, circa 2.000 de titluri, ajungându-se, în primăvara lui 1948, la 8.000 de titluri şi de autori”, a declarat dr. Cristina Liana Pușcaș, muzeograf al Muzeului Orașului și Cetății Oradiei.

13312909_10201653806423298_4959686501509231841_n

Cel care a coordonat teza de doctorat a autoarei a fost prof.univ.dr. Ion Zainea care a apreciat eforturile fostei sale doctorande în documentarea acestei teme, nu ușor accesibile. „Instituția cenzurii este scutul puterii. Scopul Direcției Generale pentru Presă și Tipărituri este de a limita circulația informațiilor în sfera publică la cele convenabile Puterii, la adevărurile oficiale, activitatea ei vizează controlul tuturor formelor de exprimare și a tuturor produselor culturale”, a declarat prof.univ.dr. Ion Zainea.

De asemenea, a luat cuvântul și lectorul universitar Ioan Laza, de la la Departamentul de Ştiinţe Politice şi Ştiinţele Comunicării a sublinia că în 1977 trecerea s-a făcut, prin frică, de la cenzură la autocenzură. Vorbind despre munca pe care a desfășurată în redactarea tezei de doctorat, autoarea Carmen Ungur-Brehoi a subliniat dificultățile cu care s-a confruntat în toți acești ani petrecuți prin arhivele Direcţiei de Tipărituri, fondul cenzurii de la Arhivele Naţionale Istorice Centrale din Bucureşti.

„Nu am avut acces din prima la toate documentele, fiind secretizate pentru 30 de ani, nu am găsit dosarele de cadre”, a subliniat autoarea. Aceasta a realizat o trecere în revistă a cuprinsului volumului, subliniind atât rolul jucat de cenzor, care era denumit „lector” în apariția articolelor, dar și a gazetarului, care avea în perioada comunistă un statul privilegiat, prin remunerația deosebită, dar și numeroase alte avantaje, cum ar fi posibilitatea de a pleca peste granițe.

La eveniment a luat parte și prof.univ.dr. Lia Pop, dar și reprezentanții Centrului Cultural Italian de la Oradea.

Trimite articolul

X
Taguri:
Cenzura presei ,
lansare de carte ,
Muzeul Cetății și Orașului ,
oradea ,
perioada comunista
0 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    powered by Surfing Waves

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Ce facem astăzi, 24 iunie, în Oradea?
    Bihon.ro vă prezintă activitățile care au loc în Oradea, în data de 24 iunie.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Lucrările pe lotul Chiribiș – Biharia de pe Autostrada Transilvania au depășit pragul de execuție de 50%
    Lucrările la lotul 3C2 Chiribiș–Biharia al Autostrăzii A3 Transilvania au ajuns la un stadiu fizic de execuție de 51% la finalul lunii mai, potrivit datelor transmise de Compania Națională de Investiții Rutiere.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Atenționare nowcasting de vreme severă în Bihor: ANM anunță averse torențiale, descărcări electrice și grindină
    Avertizarea vizează o mare parte din județul Bihor, fiind valabilă între orele 20:30 și 22:00.

    BIHON CAO

    Întrerupere alimentare cu apă - Zona Ogorului + comunele Sânmartin/Hidișelu de Sus/Drăgești/Ceica/Lăzăreni

    BIHON CAO

    Întreruperi și scăderi de presiune ale apei potabile din cauza lucrărilor la pasajul de pe Centura Oradea

    BIHON CAO

    Anunț întrerupere furnizare apă potabilă în Sântandrei

    FC Bihor

    Dacian Nastai revine la FC Bihor. „Suntem convinși că experiența sa va contribui la dezvoltarea tinerilor noștri jucători”
    Președintele George Tătar a anunțat că antrenorul Dacian Nastai se alătură proiectului FC Bihor și va pregăti echipa U19.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Bărbat arestat pentru că i-a cerut unei fete de 15 ani imagini sexuale. A stocat peste 1.100 de poze și clipuri explicite cu minori
    Un bărbat de 33 de ani, din Piatra Neamț, a fost arestat pentru 30 de zile, de un judecător de drepturi și libertăți din cadrul Tribunalului Bihor, pentru acuzațiile de pornografie infantilă și coruperea sexuală a minorilor.

    Economic

    GALERIE FOTO
    Inspectorii Antifraudă din Oradea au descoperit o fermă ilegală de criptomonede cu sute de echipamente de minare
    Inspectorii Direcției Regionale Antifraudă Fiscală (DRAF) Oradea au identificat în municipiul Satu Mare o operațiune clandestină de minare a criptomonedelor, desfășurată într-o clădire dezafectată și nedeclarată autorităților fiscale.
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X