BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
Cultură
Premiat în întreaga lume, artistul fotograf malaezian Harry Woo prezintă în Oradea imagini alb-negru cu ceainării vechi

Premiat în întreaga lume, artistul fotograf malaezian Harry Woo prezintă în Oradea imagini alb-negru cu ceainării vechi

De Camelia Buşu
la 18 March 2026 15:41 Reactualizat la: 18 March 2026 15:43

Premiat în întreaga lume, artistul fotograf malaezian Harry Woo prezintă în Oradea imagini alb-negru cu ceainării vechi

Foto: Harry Woo
18 March 2026 15:41 Reactualizat la: 18 March 2026 15:43
Epoziţia „Cufundate în timp - Ceainării vechi prin obiectivul lui Harry Woo” poate fi vizitată Varadinum Indoor Gallery.
Scris de Camelia Buşu - Epoziţia „Cufundate în timp - Ceainării vechi prin obiectivul lui Harry Woo” poate fi vizitată Varadinum Indoor Gallery.

Trimite articolul

X

Cultura tradițională chineză a ceaiului este o artă milenară bazată pe filozofia armoniei cu natura, pe rafinament şi ospitalitate. Folosit inițial în scopuri medicinale, a devenit treptat una dintre băuturile indispensabile în viața de zi cu zi. Tradiția ceaiului din Sichuan, „Țara Abundenței”, este o componentă esențială a culturii locale, fiind profund înrădăcinată în viața de zi cu zi și având o istorie bogată, strâns legată de originile ceaiului în China

Ceainăriile nu sunt doar locuri pentru a bea ceai, ci sunt şi centre sociale unde oamenii se întâlnesc pentru a discuta, a juca jocuri precum Mahjong, a citi sau pur și simplu pentru a se relaxa. Sichuan joacă un rol important în istoria ceaiului, zona fiind considerată una dintre primele regiuni din China unde ceaiul a fost cultivat.

„În 2025, am organizat o expoziție personală de fotografie la Centrul Cultural Wisma Kebudayaan Soka Gakkai Malaysia din Kuala Lumpur, prezentând 50 de lucrări alb-negru intitulate «Cufundate în timp – Ceainării vechi prin obiectivul lui Harry Woo». Expoziția surprinde căldura umană și urmele timpului găsite în ceainăriile tradiționale, folosind lumini și umbre nuanțate pentru a dezvălui ritmul liniștit al vieții de zi cu zi și frumusețea durabilă a moștenirii culturale”, spune artistul fotograf Harry Woo, care aduce frumoasa expoziţie şi la Oradea.

Expoziţia „Cufundate în timp – Ceainării vechi prin obiectivul lui Harry Woo”

Harry Woo este un fotograf premiat, pasionat de promovarea fotografiei ca formă de artă. De-a lungul deceniilor, contribuția sa în arta fotografică este recunoscută de mulți dintre colegii săi din cercul fotografic din întreaga lume.

Harry Woo s-a alăturat Societății Fotografice din Malaezia (PSM) în 1983 și, la scurt timp după aceea, și-a început drumul în slujba comunității fotografice în 1985, când a preluat rolul de Trezorier Onorific al PSM. Doi ani mai târziu, a ocupat funcția de Secretar Onorific al PSM până în anul 2000, ceea ce l-a transformat în Secretarul Onorific cu cea mai lungă vechime în funcție al PSM. Ocupă funcția de Președinte al PSM din 2001 până în prezent. Sub conducerea sa, a organizat 12 saloane internaționale de fotografie în Malaezia, bianuale, între 1994 și 2018, care au fost bine primite de fotografii din întreaga lume. În anul 2019, Harry Woo a participat la Tabăra Internaţională de Artă Fotografică „Discover Bihor”.

Expoziţia „Cufundate în timp – Ceainării vechi prin obiectivul lui Harry Woo” poate fi vizitată în perioada 19 martie – 1 aprilie în Varadinum Indoor Gallery din cadrul Filamonicii din Oradea.

Trimite articolul

X
Taguri:
ceainarii ,
expozitie ,
Filarmonica de Stat Oradea ,
Harry Woo ,
Varadinum Indoor Gallery
0 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    powered by Surfing Waves

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Mihai Sorin Dringo va concura luni în seriile probei de 400 metri la Campionatul European de atletism
    La Birmingham (Marea Britanie) se va desfășura, în perioada 10-16 august, ediția 2026 a Campionatului European de atletism în aer liber pentru seniori.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Nu scăpăm! ANM a emis un nou Cod galben de caniculă pentru județul Bihor
    Potrivit meteorologilor, vor fi caniculă şi temperaturi deosebit de ridicate, luni în vestul ţării, marţi în vest, nord-vest, în sud şi pe arii restrânse în rest, iar miercuri, local în sud-sud-vest.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    ADVERTORIAL
    Noul Audi Q9. Un nou standard în segmentul SUV premium
    Audi extinde gama SUV prin lansarea noului Audi Q9, cel mai mare model din portofoliul mărcii.

    BIHON CAO

    Anunț de întrerupere furnizare apă potabilă pe strada Uzinei din Tileagd

    BIHON CAO

    Locuitorii din Chișirid pot încheia contracte cu Compania de Apă Oradea

    BIHON CAO

    Întreruperea furnizării apei potabile în zona Magheru–Republicii

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Pervers la Silvaș. Un bărbat care se masturba în văzul celor veniți la locul de scăldat din Oradea, amendat de instanță
    Judecătoria Oradea a pronunțat în această săptămână sentința în cazul unui bărbat de 63 de ani, acuzat de ultraj contra bunelor moravuri, după ce s-a masturbat în apropierea zonei de agrement Silvaș, în văzul celor veniți la cunoscutul loc de scăldat și picnic din municipiu.

    Cultură

    13 concerte în spaţii neconvenţioanle, în cadrul programul estival INITIO 2026
    Stagiunea estivală scoate muzica din sala de concerte și transformă orașul într-o scenă a întâlnirilor.

    Ştiri sportive

    Reprezentativa de polo a României debutează luni la Campionatul European de polo U20 de ani
    La Varna (Bulgaria) se va desfășura în perioada 10-16 august Campionatul European de polo U20 de ani.
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X