BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Discutii cu Ponta, despre pasaje si CET II

Discutii cu Ponta, despre pasaje si CET II

la 24 July 2012 20:24 Reactualizat la: 25 July 2012 09:52
24 July 2012 20:24 Reactualizat la: 25 July 2012 09:52
Beniamin Rus şi Ilie Bolojan i-a prezentat premierului Ponta noile investiţii dorite pe Centură.
Scris de Călin Corpaş - Beniamin Rus şi Ilie Bolojan i-a prezentat premierului Ponta noile investiţii dorite pe Centură.

Trimite articolul

X

Sosit marti la Oradea pentru un miting USL, premierul Victor Ponta a zăbovit pentru câteva minute şi la intersecţia Căii Aradului cu Şoseaua de Centură, alături de ministrul Transporturilor, Ovidiu Silaghi. Aici, patronul Selina, Beniamin Rus le-a prezentat înalţilor oficiali la un panou situaţia lucrărilor de pe Centură, precum şi celelalte investiţiile care se doresc pentru şoseaua ocolitoare a oraşului. Banii pentru aceste investiţii sunt aşteptaţi de la Guvern. E vorba despre patru pasaje supraterane peste Centură: unul la intersecţia cu DN79 (Calea Aradului), unul la strada Nojoridului, unul la intersecţia cu DN76 Oradea – Deva şi un pasaj peste calea ferată în zona Metro-CET II, pentru a face legătura Centurii cu Calea Clujului, la ieşirea din oraş.

„Altă soluţie mai ieftină?”

Auzind despre pasajul de peste linia ferată de lângă CET II, prima reacţie a premierului a fost: „N-aveţi altă soluţie mai ieftină pentru pasaj?”. Primarul Ilie Bolojan i-a explicat lui Ponta că trebuie traversată calea ferată şi că tot tronsonul e de 1,7 kilometri, iar pasajul propriu-zis e de doar aproximativ 600 de metri. „O ştiu, că am luat-o de multe ori pe acolo”, a reacţionat Ponta, amintindu-şi de drumurile sale prin Oradea.

Discuţia a alunecat şi spre problema CET II, abandonat de ani de zile, pe care Primăria vrea să-l preia de la Ministerul Finanţelor şi să facă un parc industrial în acel loc. Ministerul Finanţelor încearcă de ani de zile să vândă CET-ul abandonat, pentru a recupera nişte creanţe istorice ale Termoelectrica. Ponta a marşat la această idee: „Vi-l dau cu mare drag. Ce face Ministerul Finanţelor cu el? Dacă ziceţi că ministerul i-a şters şi datoriile cu atât mai bine, nu?”. Cât despre pasaj, Ponta a pasat problema la ministrul Transporturilor, Ovidiu Silaghi (PNL). „Deci aici, (la pasaj – n.r.), discutaţi cu domnul Silaghi. Eu îi semnez tot ce-mi propune”, a spus Ponta, moment în care Bolojan a precizat că acest pasaj e cel mai important dintre cele prezentate.

Ponta a fost curios să afle în cât timp s-ar realiza pasajul peste calea ferată, o dată ce licitaţia ar fi încheiată. „Un şi şase luni e termenul de realizare a acestui pasaj, conform documentaţiei tehnice”, a răspuns primarul. Ministrul Silaghi a reacţionat: „Totuşi, nu-i prea mult?”, iar constructorul Beniamin Rus a ţinut să-l liniştească pe ministru, chiar dacă licitaţia n-a fost încă adjudecată. „Se poate grăbi”, a asigurat patronul Selina.

Concluzie pozitivă

După discuţia cu cei implicaţi, Ponta a făcut o scurtă declaraţie de presă, în care a pomenit şi despre Aeroport. „Să vedem cum putem face cu finanţarea pentru aeroport. Ministrul Transporturilor de aceea a fost cu mine. Pentru pasaj putem să dăm nişte bani pentru licitaţie. După aceea, în 2013 dăm finanţarea ca să-l termine”, a prefigurat premierul Ponta.

Trimite articolul

X
Taguri:
centura ,
cet II ,
oradea ,
victor ponta
0 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    powered by Surfing Waves

    FC Bihor

    Schimbare în staff-ul lui Erik Lincar. A fost cooptat un preparator fizic care a lucrat 8 ani cu Dan Petrescu
    După permutări importante la nivelul lotului, FC Bihor operează modificări și la nivelul staff-ului. S-a renunțat la colaborarea cu bihoreanul Marius Bortiș, care mai avea contract cu clubul, dar s-a ajuns la un acord de reziliere.

    FC Bihor

    FC Bihor Oradea va disputa patru meciuri în cantonamentul din Slovenia
    Lotul FC Bihor se reunește miercuri 24 iunie, iar în perioada 6-17 iulie va pleca într-un stagiu centralizat la Rogla, o localitate montană din Slovenia situată la circa 1.500 de metri altitudine.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Adolescent de 16 ani, reținut pentru că a furat două mașini și le-a condus prin județ
    Polițiștii Serviciului de Investigații Criminale Bihor l-au reținut pentru 24 de ore pe un minor de 16 ani, anchetat pentru că ar fi sustras două autoturisme și le-ar fi condus fără permis pe drumuri din județ.

    BIHON CAO

    Întreruperi și scăderi de presiune ale apei potabile din cauza lucrărilor la pasajul de pe Centura Oradea

    BIHON CAO

    Anunț întrerupere furnizare apă potabilă în Sântandrei

    BIHON CAO

    Anunț întrerupere furnizare apă potabilă Cheriu, Felcheriu, Sărand și Alparea

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Accident cu trei autoturisme pe Calea Bihorului din Oradea. O persoană a ajuns la spital
    Incidentul s-a petrecut în cursul zilei de vineri, 19 iunie.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Arest prelungit cu 30 de zile pentru fostul director al școlii din Aușeu, acuzat de agresarea sexuală a unor minori
    Adrian Botici, fostul director al școlii gimnaziale din Aușeu, cercetat într-un dosar penal sub acuzația că ar fi agresat sexual trei minori, va mai sta în arest 30 de zile.

    Economic

    Amendă de 10.000 de euro pentru Altex după ce un client a avut acces la datele altei persoane
    Altex România a fost amendată cu mii de euro în urma unei investigații privind securitatea datelor personale ale clienților.
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X