BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
Economic
AJOFM Bihor: Oradea concentrează peste jumătate din locurile de muncă vacante din județ

AJOFM Bihor: Oradea concentrează peste jumătate din locurile de muncă vacante din județ

De Ramona Pașcu
la 15 April 2026 10:46

AJOFM Bihor: Oradea concentrează peste jumătate din locurile de muncă vacante din județ

15 April 2026 10:46
La data de 15 aprilie 2026, Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Bihor centralizează 749 de locuri de muncă vacante la nivelul județului, dintre care 423 sunt în municipiul Oradea.
Scris de Ramona Pașcu - La data de 15 aprilie 2026, Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Bihor centralizează 749 de locuri de muncă vacante la nivelul județului, dintre care 423 sunt în municipiul Oradea.

Trimite articolul

X

Datele indică o ofertă prezentă pe mai multe domenii economice, însă cu un volum relativ concentrat pe câteva sectoare dominante și pe anumite localități.

Un număr semnificativ de posturi este disponibil în transporturi rutiere și activități conexe, în special pentru șoferi de marfă și persoane, precum și pentru personal de depozit și manipulare. Ofertele sunt concentrate în Oradea, dar și în zone precum Borș și Aleșd.

În construcții și instalații apar mai multe posturi pentru muncitori necalificați, dulgheri, fierari-betoniști, faianțari, instalatori și operatori de utilaje. Aceste locuri sunt distribuite în principal în Oradea, dar și în localități precum Salonta sau în comune din jurul orașului.

Un alt segment vizibil este cel al serviciilor, în special în alimentație publică și turism. Sunt disponibile posturi pentru bucătari, ajutori de bucătar, ospătari, cameriste și personal auxiliar. Acestea sunt localizate atât în Oradea, cât și în zone turistice precum Băile Felix sau în localități mai mici precum Husasău de Criș și Lugașu de Jos.

Industria prelucrătoare rămâne prezentă în oferta AJOFM, însă cu cerere concentrată pe anumite tipuri de activități: operatori pe mașini, muncitori în confecții, electricieni, lăcătuși și tehnicieni. Cele mai multe locuri provin din zona Oradea și din perimetrul industrial Borș.

În retail sunt disponibile posturi pentru vânzători și lucrători comerciali, în special în Oradea, dar și în orașe precum Beiuș și Salonta. Numărul acestor posturi este relativ modest și legat de câteva rețele comerciale active local.

Există și o serie de locuri de muncă pentru personal calificat: funcționari, contabili, ingineri, specialiști HR sau IT. Acestea sunt concentrate aproape exclusiv în Oradea, în cadrul unor companii private și instituții.

Condițiile de angajare, valabilitatea ofertei și informațiile suplimentare despre fiecare loc de muncă în parte se pot obține la sediul Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Bihor, strada Transilvaniei nr. 14.

Lista locurilor de muncă disponibile în județul Bihor:

Trimite articolul

X
Taguri:
ajofm bihor ,
locuri de munca bihor ,
Oradea joburi ,
posturi vacante
0 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    powered by Surfing Waves

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Un salontan a ajuns la închisoare pentru că nu a plătit o amendă de 2.200 de lei, aplicată după ce și-a bătut soția
    Un bărbat de 47 de ani, din Salonta, a fost reținut de polițiștii din municipiul bihorean și predat Penitenciarului din Oradea, unde acesta va executa o pedeapsă de 220 de zile de închisoare pentru amenințare și violență în familie.

    Economic

    AJOFM Bihor: Oradea concentrează peste jumătate din locurile de muncă vacante din județ
    La data de 15 aprilie 2026, Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Bihor centralizează 749 de locuri de muncă vacante la nivelul județului, dintre care 423 sunt în municipiul Oradea.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Academia Titi Aur organizează la Oradea cursuri gratuite de conducere defensivă în cadrul campaniei „Viața e a ta”
    Campania națională de educație rutieră „Viața e a ta”, inițiată de Academia Titi Aur, va ajunge în această lună la Oradea, unde șoferii vor putea participa gratuit la cursuri de conducere defensivă, programate în perioada 18–19 aprilie 2026.

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă Oradea

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Anunț Compania de Apă

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă

    România

    Zeci de conturi ale Forțelor Aeriene Române, compromise de hackeri ruși. Cum a fost descoperită operațiunea
    Hackerii cu legături în Rusia au compromis sute de conturi de e-mail aparținând unor instituții militare și judiciare din Ucraina și din mai multe state europene, inclusiv România, într-o campanie de spionaj cibernetic desfășurată între 2024 și 2026, arată date analizate de Reuters și preluate de Hotnews.ro.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Greva continuă: zborul pe ruta Oradea - Munchen a fost anulată din nou
    Compania aeriană a fost fortață să anuleze și zborurile care urmau să fie efectuate în cursul zilelor de 15 și 16 aprilie.

    Economic

    Salariul mediu net depășește 5.500 lei, dar pierde teren în fața inflației
    Câștigul salarial mediu brut pe economie a ajuns în luna februarie 2026 la 9.272 de lei, în creștere cu 52 de lei (+0,6%) față de luna ianuarie, potrivit datelor publicate de Institutul Național de Statistică. La nivel net, salariul mediu a fost de 5.557 de lei, mai mare cu 39 de lei (+0,7%) comparativ cu luna precedentă.
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X