BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Expozitie: „Oradea vazuta de sus”

Expozitie: „Oradea vazuta de sus”

la 15 October 2010 06:55
15 October 2010 06:55
Expoziţia va rămâne la dispoziţia publicului vizitator până la data de 4 noiembrie.
Scris de IM:JURNAL_BIHOREAN - Expoziţia va rămâne la dispoziţia publicului vizitator până la data de 4 noiembrie.

Trimite articolul

X

Orădenii au posibilitatea să admire, timp de trei săptămâni, o expozitie inedită de artă fotografică, alcătuită din lucrările artistului fotograf orădean Ovi D. Pop. În cele 101 de fotografii color expuse, artistul a surprins Oradea, din avion şi din elicopter. În urmă cu câţiva ani, artistul a străbătut toate satele Bihorului pentru a strânge imagini pentru „Monografia judeţului Bihor”.
„Imaginile au fost realizate în perioada 2005-2009. Pe simezele Galeriei Euro Foto Art au fost expuse doar 101 din cele 3.000 de imagini dedicate Oradiei şi judeţului Bihor. Pregătesc o colecţie, intitulată «Bihorul din aer», care va fi expusă anul viitor”, a declarat artistul.

60.000 de imagini

„Ovidiu deţine o colecţie de peste 60.000 de imagini digitale din judeţul Bihor. Lucrări importante în care au apărut fotografiile sale au fost: «Monografia Judeţului Bihor» – ediţia I, II, III şi  a IV-a  (2005, 207,2009, 2010), «Ghid turistic Bihor» – 2006, 2007 şi 2009, «Oradea – Monumente de arhitectură» – 2010, «Judeţul Bihor – Monumente de arhitectură» – 2010, «Judeţul Bihor – Biserici de lemn» – 2010 şi «Judeţul Bihor – Atracţii turistice» – octombrie 2010. În anul 2010, Ovi Pop a devenit membru creator consacrat al Asociaţiei Artiştilor Fotografi din România (AAFR)”, a informat Ştefan Toth, preşedintele AAFR.

Vernisajul expoziţiei a avut loc joi, în prezenţa consilierului judeţean Szabo Odon, a directorului adjunct al Administraţiei Imobiliare Oradea, Tunde Benyvscky, a criticului de artă Ramona Novicov, dar şi în prezenţa prietenilor şi apropiaţilor artistului.

„Ovi Pop prezintă o altă faţă a oraşului, decât cea pe care o vedem noi din maşină. Cred că o bună parte din aceste imagini se vor regăsi în acele expoziţii care urmează să prezinte Oradea peste hotare şi în monografiile dedicate Oradiei şi judeţului nostru. Îl felicit pe Ovi Pop pentru perseverenţă, pentru felul lui de a fi şi de a comunica”, a spus Szabo Odon la vernisajul expoziţiei.

Expoziţia va putea fi vizitată gratuit, de luni până vineri, între orele 8:00 – 19:00.

C.D.

Trimite articolul

X
Taguri:
avion ,
expozitie ,
fotografie ,
oradea
0 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    powered by Surfing Waves

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    PNRR se încheie, însă lucrările pe calea ferată Cluj-Oradea sunt departe de final. Când ar putea reveni trenurile
    Programul Național de Redresare și Reziliență se încheie oficial luni, în ultima zi din august, însă marile proiecte feroviare finanțate prin PNRR sunt încă departe de finalizare.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Recidivist condamnat cu executare după ce a provocat un accident și a fugit pe câmp. A reclamat că mașina i-a dispărut
    Lipsa permisului de conducere și anii petrecuți după gratii, inclusiv din acest motiv, nu l-au făcut pe un bărbat de 51 de ani să renunțe la a se mai urca la volan. Mai mult, ultima dată când a făcut-o a provocat un accident, în urma căruia șoferul unui autoturism care circula regulamentar a fost rănit. Apoi a dat dovadă de lașitate și a luat-o la fugă pe câmp, iar a doua zi a anunțat că mașina i-ar fi dispărut din fața casei.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Razie pe șoselele din Bihor. Peste 1.900 de testări, aproape 300 de amenzi și 27 de permise reținute
    Polițiștii bihoreni au făcut peste 1.900 de testări în cadrul a două acțiuni desfășurate pe șoselele din județ. Aproape 300 de amenzi au fost aplicate, iar mai mulți șoferi au rămas fără permis.

    BIHON CAO

    Anunț întrerupere furnizare apă potabilă pe strada Libertății din Oradea

    BIHON CAO

    Anunț întrerupere furnizare apa potabilă în Paleu și Săldăbagiu de Munte

    BIHON CAO

    CAO anunță întrerupere alimentării cu apă pentru zona străzilor Gheorghe Doja, Teleki Mihaly, Kabos Endre, Cartier Podgoria

    FC Bihor

    GALERIE FOTO
    „Am întâlnit o echipă care s-a dovedit a fi mult mai bună ca noi”
    După două eșecuri cu 0-3 și 0-2, CSL Ștefănești a pierdut la un scor și mai mare a treia deplasare din acest sezon, scor 0-4 la FC Bihor Oradea.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Accident rutier pe Podul Decebal din Oradea. O mașină a intrat în parapetul metalic de protecție
    Un accident rutier s-a produs pe Podul Decebal din Oradea, în noaptea de sâmbătă, 29 august, spre duminică, 30 august. 4

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Bihorul intră din nou sub cod galben de caniculă. Temperaturile cresc până la 37 de grade
    Începând de luni, 31 august, între orele 10:00 și 21:00, temperaturile vor fi deosebit de ridicate în Crișana, Banat, Maramureș, vestul Transilvaniei, vestul și sudul Olteniei, precum și în sud-vestul Munteniei. Local, va fi caniculă. 1
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X