Astfel, sâmbătă spre duminică, în jurul orei 3:30, echipajele Staţiei de Pompieri Aleşd au intervenit cu două autospeciale de lucru cu apă şi spumă pentru localizarea şi lichidarea unui incendiu izbucnit la acoperişul unei locuinţe din localitatea Aştileu.
Evenimentul, a cărui cauză probabilă a constituit-o un scurtcircuit determinat de conductori electrici improvizaţi, s-a soldat cu arderea unei suprafeţe de aproximativ 20 metri pătraţi acoperiş. Pompierii militari au reuşit să împiedice propagarea flăcărilor la întreaga locuinţă, salvând astfel bunuri de o valoare considerabilă. Din fericire, nicio persoană nu a fost rănită.
În scopul preîntâmpinării unor situaţii similare, ce se pot solda cu mari pagube materiale şi chiar pierderi de vieţi omeneşti, Inspectoratul pentru Situaţii de Urgenţă „Crişana” recomandă cetăţenilor respectarea următoarelor măsuri de apărare împotriva incendiilor: Nu utilizaţi instalaţii şi aparate electrice uzate, defecte sau improvizate, cu conductori neizolaţi, prize sau întrerupătoare cu defecţiuni, siguranţe necalibrate, doze sau derivaţii fără capace de protecţie. Pentru remedierea defecţiunilor la instalaţii şi aparate electrice şi pentru verificarea periodică a instalaţiilor electrice apelaţi numai la personal autorizat. Nu suprasolicitaţi instalaţiile electrice: nu se alimentează mai mulţi consumatori electrici (radiatoare, plite electrice, aeroterme, boilere, aparate de aer condiţionat şi altele asemenea) din acelaşi prelungitor (sau din aceeaşi priză), în acelaşi timp. „Totodată, nu utilizaţi aparatele electrice cu mâinile ude şi nu trageţi de cablu pentru debranşarea lor” completează locotenent Camelia Roşca, ofiţerul de relaţii publice al Inspectoratului pentru Situaţii de Urgenţă Crişana.
Incendiu la acoperiş
Pompierii din Aleşd au stins cu operativitate un incendiu izbucnit sâmbătă noaptea la un acoperiş.
Trimite articolul
X
powered by
Surfing Waves
România
Românii aflați în afara țării nu pot solicita, deocamdată, emiterea cărții electronice de identitate (CEI) prin ambasade sau consulate, chiar dacă legislația permite acest lucru.
România
Guvernul a aprobat, în ședința de joi, o Hotărâre privind declararea de interes public și de importanță națională a competiției de fotbal UEFA Europa League, precum și a candidaturii României, pregătirii și desfășurării la București a Finalei UEFA Europa League din anul 2028 sau 2029.
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Bihon.ro îți prezintă evenimentele care vor avea loc în Oradea în perioada 17 - 19 iulie.
Educație
Pentru prima dată în România, profesorii vor avea la dispoziție repere naționale clare pentru aprecierea competențelor elevilor și pentru motivarea notelor acordate, fără ca actualul sistem de notare să fie modificat.
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Lucrările de modernizare și eficientizare energetică a Liceului Tehnologic „Constantin Brâncuși” din Oradea au ajuns într-un stadiu avansat.
FC Bihor
În cel de-al patrulea și totodată ultimul meci de pregătire din cadrul stagiului susținut la Rogla (Slovenia), FC Bihor s-a impus cu scorul de 2-0 (0-0) în fața formației NK Rudeš, nou promovată în prima ligă a Croației.
Citiți principiile noastre de moderare aici!