BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Marossy, despre cazul din 1 Mai: „Muzeul nu s-a luptat”

Marossy, despre cazul din 1 Mai: „Muzeul nu s-a luptat”

la 2 December 2014 18:20 Reactualizat la: 24 March 2015 10:59
2 December 2014 18:20 Reactualizat la: 24 March 2015 10:59
Biologul crede că Muzeul Ţării Crişurilor, custode al rezervaţiei, putea face mai mult când a început să sece pârâul şi lacul termal.
Scris de erdei - Biologul crede că Muzeul Ţării Crişurilor, custode al rezervaţiei, putea face mai mult când a început să sece pârâul şi lacul termal.

Trimite articolul

X

Biologul Ana Marossy se alătură hidrogeologului bucureştean Florian Malancu şi critică atitudinea Muzeului Ţării Crişurilor în problema secării lacului termal din 1 Mai. Un lac termal – Ochiul Mare – ce face parte din Rezervaţia Naturală Pârâul Peţea.
Malancu face parte din echipa de hidrogeologi din Capitală care are în derulare un program ce se întinde pe durata a doi ani, pentru depistarea cauzelor care au dus la secarea lacului termal Ochiul Mare. Acesta se plângea, săptămâna trecută, de lipsa de colaborare a Muzeului Ţării Crişurilor, custodele rezervaţiei.

Acum, Ana Marossy reclamă, la rându-i, lipsa de reacţie a Muzeului la secarea pârâului Peţea şi, implicit, a lacului termal din Băile 1 Mai. „Nu ştiu ce fac cei de la Muzeu. Nu ei nu sunt de vină că nu este apă în Peţa, dar nu s-au luptat. Acolo sunt vreo 100 de pensiuni şi hoteluri şi nimeni nu mai ştie cine are apă termală cu licenţă şi cine nu. Din 2010 a început scăderea asta grosolană a nivelului apei. Şi totuşi, chiar şi de atunci încoace, s-au dat aprobări pentru foraje de apă termală”, spune Marossy, care vede vremuri tulburi:
„Dacă într-adevăr dispare această arie protejată, miliarde de euro o să plătească România către UE. Dar nu le pasă”, avertizează biologul, ajunsă acum la o vârstă venerabilă.

Nuferi la Hidişel

Ana Marossy speră că cercetarea întreprinsă de hidrogeologii Iancu Orăşeanu şi Florian Malancu va arăta cauzele exacte pentru secarea rezervaţiei. De asemenea, aceasta spune că s-au găsit nuferi pe Valea Hidişelului, acelaşi soi ca şi cei din Băile 1 Mai: „Am găsit tulpini de nufăr pe Valea Hidişelului. Am găsit şi fructul nufărului pe această vale. Nufărul poate fi salvat, am vorbit cu domnul director (al SC Turism Felix – n.r.) să-l punem într-unul din bazinele de la Băile Felix, că ar putea să supravieţuiască”.

Trimite articolul

X
Taguri:
ana marossy ,
baile 1 mai ,
lacul ochiul mare ,
muzeul tarii crisurilor
0 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    powered by Surfing Waves

    România

    VIDEO
    Nicușor Dan critică blocajul din negocierile pentru Guvernul Tomac: „Politicienii nu fac decât să calculeze alegeri viitoare”
    Președintele Nicușor Dan le-a cerut formațiunilor politice să dea dovadă de responsabilitate și să susțină prin vot cabinetul propus de Eugen Tomac.

    România

    Surse: Nicușor Dan ia în calcul consultări cu PSD, PNL, USR și UDMR dacă guvernul Tomac nu trece de Parlament
    Șeful statului ar viza pe un guvern alcătuit din miniștri din partidele care făceau parte din fosta coaliție, condus de un consilier prezidențial, cel mai probabil Radu Burnete.

    România

    Un gigant al retailului oprește importurile pentru mai multe fructe și legume. Va vinde exclusiv produse românești
    Carrefour România a anunțat că, în plin sezon al recoltelor locale, mai multe fructe și legume vândute în magazinele sale provin exclusiv de la fermieri români.

    BIHON CAO

    Anunț întrerupere furnizare apă potabilă în Sântandrei

    BIHON CAO

    Anunț întrerupere furnizare apă potabilă Cheriu, Felcheriu, Sărand și Alparea

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă întrerupere alimentare apă în Nojorid

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    GALERIE FOTO
    Lucrările la pasajul suprateran de pe Calea Aradului se apropie de final. A fost așternut ultimul strat de asfalt
    Astăzi, 10 iunie 2026, a fost așternut ultimul strat de asfalt, cel de-al treilea, pe pasajul suprateran care se construiește pe Calea Aradului, la ieșirea din Oradea spre Arad, pe DN 79, în zona centrului comercial ERA. Stadiul lucrărilor la pasaj a ajuns astfel la peste 90%.

    Anunturi intreruperi energie electrica

    IEE 15.06.2026 - 19.06.2026 - PL Sacueni + PL Alesd + PL Salonta + PL Oradea + PL Rural

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Tânăr anchetat pentru un „tun” de 226.000 de lei cu refugiați „fantomă” din Ucraina, declarați ca fiind cazați în Oradea
    Un tânăr de 26 de ani, din Baia Mare, este cercetat de Parchetul Bihor și polițiștii SICE pentru că ar fi declarat în fals că ar fi găzduit zeci de refugiați din zona de război din Ucraina, obținând astfel peste 226.000 de lei din fondurile alocate în acest scop din bugetul național.
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X