BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
BIHON Ştirile judeţului Bihor
NU camerelor audio-video în școli! Sindicatele din învățământ se opun implementării acestora

NU camerelor audio-video în școli! Sindicatele din învățământ se opun implementării acestora

De Crina Dobocan
la 3 April 2024 09:27
6 Comentarii

NU camerelor audio-video în școli! Sindicatele din învățământ se opun implementării acestora

FOTO: botosaneanul.ro
3 April 2024 09:27
Sindicatele din Învățământ nu sunt de acord cu introducerea camerelor audio-video în sălile de clasă, fără acordul profesorilor, elevilor și al părinților.
Scris de Crina Dobocan - Sindicatele din Învățământ nu sunt de acord cu introducerea camerelor audio-video în sălile de clasă, fără acordul profesorilor, elevilor și al părinților.

Trimite articolul

X

Sindicatele din Învățământ se opun introducerii camerelor audio-video în sălile de clasă, fără acordul elevilor, părinților și al profesorilor. Reprezentanții Federației Sindicatelor Libere din Învățământ și cei ai Federației Sindicatelor din Educație „Spiru Haret” consideră că aplicarea unei astfel de măsuri, fără consimțământul persoanelor supravegheate, este un atac la drepturile fundamentale ale cetățenilor români.

„Suntem de acord cu montarea acestor camere, însă să fie instalate cu acordul părinților, elevilor și profesorilor. Altfel, ne pun pe toți în aceeași oală. Nu suntem toți infractori. Nici medicul nu are cameră de supraveghere în sala de operație, nici judecătorul nu este supravegheat în timpul muncii. Să instaleze camere de supraveghere audio-video în inspectoratele școlare, în minister, peste tot. În Legea Educației este precizat că pot fi instalate, dar cu acordul părinților, dascălilor și al elevilor. Așa este normal.

[eadvert]

Mă întreb dacă școlile sunt pregătite să facă față instalării acestor camere de supraveghere, în sensul că ne punem întrebarea unde vor ajunge informațiile stocate? Hackerii au atacat sistemul de date al NASA și al altor instituții importante foarte securizate. În ce măsură suntem deci siguri că informațiile vor fi folosite pentru a combate violența în școli și nu în altă parte?

Se prea poate, de asemenea, ca unii directori să privească filmările și să comită abuzuri asupra unor cadre didactice, ceea ce, din nou, nu este normal. Eu sunt de părere că problemele sunt mai mari, iar o cameră de filmat nu rezolvă situația. Noi, dascălii, nu avem un statut al cadrului didactic, ca să fim protejați. În foarte multe situații, elevii au fost foarte violenți cu profesorii, sau în școli au intrat persoane necunoscute și au creat probleme.

Pe de altă parte, noi suntem puși să facem serviciu pe școală, însă noi nu putem fi peste tot pentru a preveni situații neplăcute. Cred că ar trebui angajate firme de pază, specializate pe așa ceva. Nu avem suficienți consilieri în școli. Problemele sunt cu totul altele și mult mai mari”, a spus Flaviu Zancu, liderul Sindicatului Liber de Învățământ Bihor.

Părinte – elev – profesor

Potrivit acestuia, cel mai important pas ar fi cel prin care relaţia părinte-profesor-elev va fi una reală, deschisă, la curent cu tot ceea ce se întâmplă în viaţa copilului.

Creşterea numărului de psihologi şcolari, care să depisteze la timp comportamentele problematice în rândul cadrelor didactice şi al elevilor, este absolut obligatorie, este de părere Zancu.

„Dezvoltarea unor programe speciale de combatere a actelor de agresiune/abuz/bullying, care să fie puse în aplicare, nu bifate la orele de dirigenţie, ar ajuta în această luptă. Reabilitarea copiilor care au astfel de derapaje nu are loc, pentru că instituţiile statului fie nu se implică, fie nu au resurse suficiente pentru a veni în sprijin. Nu există o continuitate a măsurilor prin care victimele să primească suportul de care au nevoie, iar agresorii să înţeleagă consecinţele faptelor lor şi mai apoi să fie «reabilitați»”, a mai adăugat Zancu.

Săptămâna trecută, ministrul Educației a anunțat că pot fi instalate camere audio-video în sălile de clasă, fără să fie necesar acordul părinților și al profesorilor.

„Considerăm că aplicarea unei astfel de măsuri, fără consimţământul persoanelor supravegheate, reprezintă un atac la drepturile fundamentale ale cetăţenilor români. În acest sens s-au pronunțat și reprezentanți aiAutorității Naţionale de Supraveghere a Prelucrării Datelor cu Caracter Personal”, susțin reprezentanții FSLI Bihor.

Liderii celor două sindicate apreciază că „o astfel de măsură poate fi aplicată acolo unde există un istoric al cazurilor de violenţă, doar după ce atât personalul angajat în unitatea de învăţământ respectivă, cât şi părinţii şi-au exprimat acordul scris pentru montarea camerelor de supraveghere”.

„Creşterea numărului de paznici şcolari cu siguranţă va descuraja astfel de fapte, iar un regulament mult mai strict privind sancţionarea celor care greşesc ar avea mult mai mult impact asupra agresorilor. În niciun caz şcoala nu trebuie să ascundă astfel de situaţii, ci din contră, să ceară intervenţia instituţiilor abilitate cu aplicarea măsurilor legale”, conform reprezentanților FSLI.

Pentru camere

Pe de altă parte, Federația Națională a Părinților susține instalarea sistemelor de supraveghere audio-video în unitățile de învățământ preuniversitar.

„Școala trebuie să rămână un spațiu destinat învățării, un mediu sigur pentru toți participanții la actul educațional, elevi și profesori deopotrivă”, susține Federația Națională a Părinților.

Accesul la imaginile filmate trebuie permis doar autorităților abilitate, „în vederea cercetării sesizărilor privind producerea unor acte de violență sau distrugeri de bunuri”. Cine va încălca dispoziția privind accesarea înregistrărilor ar trebui sancționat drastic, sunt de părere cei de la Federatia Națională a Părinților.

Camerele de supraveghere sunt un instrument valoros, descurajând incidentele negative şi oferind probe audio-video pentru investigarea lor, afirmă și reprezentanţii Consiliului Naţional al Elevilor.

Consiliul Național al Elevilor susţine că elevii, profesorii şi părinţii trebuie să fie informaţi „clar” cu privire la amplasarea camerelor, tipul lor, durata stocării înregistrărilor şi procedurile de acces, aspecte care „trebuie să fie reglementate corespunzător”.

Trimite articolul

X
Taguri:
camere video audio ,
învatamânt ,
opunere ,
scoli ,
supraveghere
6 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

  1. bihoreanul says:
    April 3, 2024 at 9:47 am

    La judecatorie exista paza in sala, iar in sala de operatie nu intra 30 de persoane, asa ca nu stiu pe cine vrea sa convinga cu aceasta analogie. Se pare ca profesorii sunt defapt cei care nu vor camere, sa nu se vada cat de nepregatiti sunt majoritatea si cum ii abuzeaza psihic pe elevi.

    Reply
    • George says:
      April 3, 2024 at 10:15 am

      Ai pus punctul pe i excelent.
      In speta, profesoarele de matematica si alte materii cu exces de zel, care fac pressing si bullying cu elevii ca poate poate le pica vreunul la o meditatie, ca altfel nu trece.

      Iar o camera AUDIO le-ar strica jocul. Deocamdata sunt doar video, indreptate spre clasa, nu catedra. Asa ca isi pot vedea linistite de bullying.
      Cine nu crede, sa traiasca in continuare in bula lor, crezand ca toti profesorii le vor binele.

      Reply
  2. cryst says:
    April 3, 2024 at 11:37 am

    si ce sa faca un haker cu filmarile acelea?!?! doar la infractori le e frica sa nu fie filmati.. pe mine nu ma derajeaza sa-mi asculte telefonul ca doar imi dicteaza nevasta lista de cumparaturi si daca uit ceva ii intreb pe ei …

    Reply
  3. sandu2100 says:
    April 3, 2024 at 1:11 pm

    Pebanii aia facem pasaje si betoane

    Reply
    • betoing says:
      April 5, 2024 at 11:38 pm

      De ce nu faci băiță în beton proaspăt turnat?

      Reply
  4. sandu2100 says:
    April 3, 2024 at 5:56 pm

    E ceva corect. Nu vreti sa apara copii in pielea goala facand s…x in wc, sau cum se drgheaza sau se bat. Sa ii vada toti prostii. Scosla trebuie sa fie intima

    Reply
  5. powered by Surfing Waves

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Cod galben de instabilitate atmosferică în Bihor: rafale de 90 km/h și risc de grindină
    Avertizarea a fost emisă în cursul zilei de duminică, 14 iunie.

    Economic

    Voucherele de vacanță rămân la 800 de lei în 2026, dar numărul beneficiarilor va scădea
    Angajații din sectorul public vor putea beneficia și în 2026 de vouchere de vacanță în valoare de 800 de lei, potrivit prevederilor incluse în legislația privind reforma fiscal-bugetară adoptată anul trecut.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Șofer agresiv, obligat să achite asigurătorului 75.000 de lei, după ce a lovit intenționat o mașină
    Un bărbat din Săcueni a fost obligat de Judecătoria Marghita să îi plătească societății de asigurări la care avea încheiată polița RCA pentru autoturismul propriu peste 75.000 de lei, plus dobândă, după ce a lovit intenționat un alt autovehicul.

    BIHON CAO

    Anunț întrerupere furnizare apă potabilă în Sântandrei

    BIHON CAO

    Anunț întrerupere furnizare apă potabilă Cheriu, Felcheriu, Sărand și Alparea

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă întrerupere alimentare apă în Nojorid

    Economic

    Pragurile pentru insolvența personală cresc de la 1 iulie 2026. Cine mai poate beneficia de procedură
    Persoanele fizice care nu mai reușesc să își achite obligațiile financiare pot solicita intrarea în insolvența personală, însă accesul la această procedură este condiționat de respectarea unor criterii stabilite prin lege.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Hotel cu 24 de camere, restaurant și sală de conferințe, construit lângă aquaparkul din Salonta
    Municipiul Salonta va avea un nou hotel, după ce administrația locală a finalizat procedurile pentru valorificarea unui teren destinat unei investiții în domeniul turismului.

    România

    Prima reacție a lui Bolojan la numirea lui Veștea premier: ,,Nu am fost informați anterior. Un act ostil"
    La scurt timp după desemnarea noului premier, președintele PNL a reacționat pe rețelele de socializare.
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X