BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
BIHON Ştirile judeţului Bihor
O zi fără avocați. Procese amânate în instanțele din Oradea, în ziua protestului avocaților

O zi fără avocați. Procese amânate în instanțele din Oradea, în ziua protestului avocaților

De Adrian Laboș
la 4 October 2023 15:10

O zi fără avocați. Procese amânate în instanțele din Oradea, în ziua protestului avocaților

4 October 2023 15:10
Atmosferă aparte, miercuri, în instanțele din Oradea, unde mai multe procese au fost amânate din cauza lipsei avocaților.
Scris de Adrian Laboș - Atmosferă aparte, miercuri, în instanțele din Oradea, unde mai multe procese au fost amânate din cauza lipsei avocaților.

Trimite articolul

X

Maeștrii barei au participat la un protest desfășurat la nivel național sub denumirea „O zi fără avocați – Ziua în care statul de drept nu există” și nu s-au prezentat decât la procesele cu caracter urgent.

[eadvert]

Astfel, miercuri în jurul orei 11, coridoarele Judecătoriei Oradea și ale Tribunalului Bihor erau goale, aproape toate ședințele programate la instanțe fiind finalizate.

„Avocații din cadrul Baroului Bihor nu au intrat în sălile de judecată, nu au asistat și nu au reprezentat persoanele fizice sau juridice în fața instanțelor sau organelor de urmărire penală decât în cauzele urgente. Au fost dispuse amânări și nu am cunoștință ca instanțele să-i fi sancționat pe avocați”, a explicat decanul Baroului Bihor, avocatul Adrian Stancu.

„Nu am participat azi la audieri sau la termene, în instanță. Doar am redactat niște acte”, a confirmat un avocat pentru Jurnal bihorean.

Avocații bihoreni au oferit asistență doar în cazurile care vizau infracțiuni contra vieții, fapte comise cu violență sau luarea unor măsuri preventive, precum și în procese care aveau ca obiect drepturi ale minorilor, ordine de protecție, procedura ordonanței președințiale ori măsuri asigurătorii și provizorii.

Întâlnire cu reprezentanți ai instanțelor, parchetelor și Poliției

În plus, la orele amiezii, conducerea Baroului Bihor s-a întâlnit cu președinți ai instanțelor din Oradea, cu reprezentanți ai parchetelor și ai Poliției județene. „Le-am prezentat situațiile punctuale cu care ne întâlnim noi, avocații, dar cu care și cetățenii se confruntă”, a precizat decanul Adrian Stancu.

Campania „O zi fără avocați – Ziua în care statul de drept nu există” a fost inițiată de UNBR ca urmare a mai multor problemele semnalate de avocații din țară. Printre altele, aceștia au acuzat amenzile abuzive ce le-au fost aplicate de procurori sau polițiști, „lipsa de respect manifestată de organele de urmărire penală în mod constant și frecvent”, limitarea abuzivă a pledoariei sau accesul îngreunat la arhive și la informațiile relevante ale dosarului electronic.

Membrii barourilor au mai acuzat nerespectarea termenului rezonabil de soluționare a cauzelor și limitări ale accesului la justiție cauzate de cuantumul nerezonabil al taxelor.

Trimite articolul

X
Taguri:
barou ,
instante de judecata ,
o zi fara avicati ,
oradea ,
protest
0 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    powered by Surfing Waves

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Accident pe strada Apateului din Oradea. O persoană este investigată medical la fața locului
    Incidentul s-a petrecut în cursul zilei de vineri, 7 august.

    FC Bihor

    10 portari „under” au apărat în prima etapă din Liga 2
    În primele etape ale campionatului trecut, 14 echipe din cele 22 au mizat în poartă pe jucător care îndeplinește regula „under”.

    Cultură

    Premieră la Teatrul Regina Maria: „Peţitoarea”, o comedie italiană spumoasă, în regia lui Ion Sapdaru
    Primele reprezentaţii vor avea loc la 14 şi 27 august, în Sala Mare a Teatrului Regina Maria din Oradea.

    BIHON CAO

    Locuitorii din Chișirid pot încheia contracte cu Compania de Apă Oradea

    BIHON CAO

    Întreruperea furnizării apei potabile în zona Magheru–Republicii

    BIHON CAO

    Întreruperea alimentării cu apă în localitățile Tileagd, Tilecuș, Șerghiș, Vârciorog și Fâșca

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Festival coral internațional la Oradea. Coruri din România și Ungaria se reunesc la „Francisc Hubic”
    Coruri și dirijori din România și Ungaria se vor reuni la Oradea în cadrul Festivalului internațional „Francisc Hubic”. Evenimentul va cuprinde concerte, repetiții comune și activități dedicate muzicii corale, iar accesul publicului va fi gratuit.

    Economic

    Noi reguli pentru apartamentele cumpărate „pe hârtie”. Ce se schimbă pentru cumpărători și dezvoltatori
    Persoanele care cumpără locuințe înainte ca acestea să fie finalizate vor beneficia de reguli mai clare privind identificarea apartamentelor și a locurilor de parcare.

    România

    Numărul tinerilor care își pierd viața în accidente rutiere a depășit decesele provocate de tuberculoză și consumul de droguri
    Accidentele rutiere au ajuns să reprezinte un risc major pentru tineri, iar numărul deceselor provocate de acestea a depășit numărul celor cauzate de tuberculoză și consumul de droguri, atrage atenția CNAIR. 1
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X