Pe ordinea de zi a ședinței extraordinare a Consiliului Județean Bihor, din 14 martie, se află proiectul privind aprobarea depunerii spre finanțare pentru construirea pasajului suprateran peste strada Matei Corvin, care face parte din proiectul mai amplu de realizarea a unui drum de legătură dintre Paleu și strada Uzinelor din Oradea. Finanțarea, în cazul în care proiectul care va fi depus de CJ Bihor va primi sumele necesare, se va face prin intermediul Programului Operațional Regional Nord Vest 2021-2027, componenta privind măsurile pentru creșterea asiguranței rutiere.
„Drumul de legătură dintre Paleu și strada Uzinelor se va realiza în parteneriat între Consiliul Județean Bihor, Primăria Oradea și Asociația de Dezvoltare Intercomunitară Infrastructură Metropolitană. În felul acesta se va fluidiza traficul din acea zonă, care va fi mai accentuat și după ce vom finaliza destul de curând drumul de legătură dintre Paleu și Biharia, inclusiv centura Bihariei. “ a mai declarat președintele CJ Bihor, Mircea Mălan.
Trimite articolul
XMai importantă ar fi lărgirea la 4 benzi sub pod. În următorii 5 ani sigur nu va fi posibil, că se lucrează pe M300. Poate când se va electrifica linia Oradea-Arad…, poate….
Degeaba daca masinile ajung in intersectia de la UAMT, acolo e jale si acum, mai bine merg pe la LIDL decat sa stau jumate de ora pe Uzinelor. Bine ca le creste valoarea caselor la cei care sunt sub pasaj si langa drum
Oncea nu e cartier e sat cu primaria in Episcopia
-
Informează-te înainte de a dezinforma ! Episcopia Bihor este cartier al orașului începând cu anul 1956.
-
Si Iosia apartine de Santandrei
-