BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Președintele interimar Ilie Bolojan - primit de Emmanuel Macron la Palatul Elysee

Președintele interimar Ilie Bolojan - primit de Emmanuel Macron la Palatul Elysee

la 19 February 2025 19:36 Reactualizat la: 19 February 2025 20:18

Președintele interimar Ilie Bolojan - primit de Emmanuel Macron la Palatul Elysee

Foto: reuters
19 February 2025 19:36 Reactualizat la: 19 February 2025 20:18
Președintele interimar al României, Ilie Bolojan, a fost primit miercuri după-amiază de președintele Franței, Emmanuel Macron, la Palatul Elysee.
Președintele interimar al României, Ilie Bolojan, a fost primit miercuri după-amiază de președintele Franței, Emmanuel Macron, la Palatul Elysee.

Trimite articolul

X

Cei doi au avut programate convorbiri bilaterale.

Ilie Bolojan a plecat miercuri dimineața la Paris, pentru a participa la întâlnirea informală organizată de președintele Republicii Franceze privind situația din Ucraina și provocările de securitate din Europa.

Președintele interimar este însoțit de consilierul prezidențial pentru afaceri europene, Luminița Odobescu.

Luni, lideri din Germania, Italia, Regatul Unit, Polonia, Spania, Olanda și Danemarca s-au reunit la Paris, la invitația președintelui Emmanuel Macron, alături de conducerea Uniunii Europene și de secretarul general al NATO, pentru a dezbate ultimele evoluții legate de Ucraina, în contextul inițiativelor de pace lansate de noua administrație americană. Potrivit unor oficialități UE, unele țări au fost nemulțumite de faptul că întâlnirea a fost doar pentru anumiți lideri și nu a fost un summit al întregii Uniuni Europene.

https://www.bihon.ro/wp-content/uploads/2025/02/9989091AQMvfDqikrWjCuhjObK8p4HLxW37FB58XspD8thMB7BybzSd3YyyvfEqnK9nS2TN6b57KCNAkRE3WY5pDLGY.mp4

Ministerul român al Afacerilor Externe a precizat marți că reuniunea de la Paris a fost inițiată de președintele Franței, într-un format cunoscut ca Weimar Plus. Acesta a inclus pe președintele Consiliului European, președinta Comisiei Europene, secretarul general al NATO și un număr de șefi de stat și de guverne ai țărilor din Europa care sunt susținători majori ai Ucrainei.

”România, în calitatea sa dublă – vecinul european cu cea mai lungă frontieră cu Ucraina și țară care a oferit constant și de la început un sprijin multidimensional, umanitar, economic și militar țării vecine – are un interes direct în continuarea susținerii colective europene și euroatlantice pentru Ucraina, ca răspuns la războiul brutal și ilegal de agresiune din partea Federației Ruse. Acest lucru a fost transmis clar participanților, în primul rând președintelui Franței, Emmanuel Macron, prin demersuri diplomatice”, a precizat MAE, într-un comunicat de presă.

Totodată, a subliniat Ministerul de Externe, România a fost reprezentată la reuniune prin intermediul Poloniei, care asigură președinția rotativă a Uniunii Europene.

Sursa: AGERPRES

Trimite articolul

X
Taguri:
ilie bolojan ,
Macron ,
presedinte
0 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    powered by Surfing Waves

    Cultură

    GALERIE FOTO
    Rock Filarmonica Oradea ţine vie tradiția: „Give Peace a Chance” a adunat din nou artiștii orădeni în memoria Hiroshimei
    La 81 de ani de la tragedie, la concertul comemorativ au participat două reprezentate ale Centrului Cultural Japonez al Universității Babeș-Bolyai din Cluj-Napoca.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    FOTO
    Flagrant delict cu droguri de mare risc, în Oradea. Un bărbat a fost arestat pentru trafic de substanțe interzise
    Un orădean de 33 de ani a fost arestat de Tribunalul Bihor, după ce a fost prins în flagrant delict în momentul în care încerca să vândă droguri de mare risc.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Listă cu inexactități. Primarii comunelor din județul Bihor sunt nemulțumiți de lista vicepremierului Gheorghiu
    Vicepremierul interimar Oana Gheorghiu a anunțat, într-o postare publicată pe pagina sa de socializare, că toate primăriile din România trebuie să fie înrolate în platforma Ghișeul.ro până la 25 august.

    BIHON CAO

    Locuitorii din Chișirid pot încheia contracte cu Compania de Apă Oradea

    BIHON CAO

    Întreruperea furnizării apei potabile în zona Magheru–Republicii

    BIHON CAO

    Întreruperea alimentării cu apă în localitățile Tileagd, Tilecuș, Șerghiș, Vârciorog și Fâșca

    Cultură

    Un spectacol cu scântei: Copiii descoperă electricitatea statică alături de Profu' Zăpăcit
    Atelierul electricității statice cu Profu' Zăpăcit are loc în amfiteatrul din parcul Muzeului Ţării Crişurilor.

    România

    Guvernul pregătește raționalizarea energiei pentru marii consumatori. Bolojan: „Criza ar mai putea dura o săptămână, două”
    Criza din sectorul energetic ar putea să mai dureze între una și două săptămâni, iar sistemul s-ar putea confrunta cu dificultăți suplimentare în cazul în care grupul 2 al Centralei Nuclearoelectrice Cernavodă nu va mai putea funcționa sau dacă România nu va mai reuși să asigure importurile necesare în orele de seară.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Bihorul este lovit de cea mai cruntă secetă din ultimii 140 de ani. Criza apei va mai dura cel puțin până în octombrie
    Seceta care afectează județul Bihor a ajuns într-o etapă critică, iar autoritățile avertizează că problemele legate de resursele de apă nu se vor încheia odată cu scăderea temperaturilor. 5
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X