BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Primul oraș din Bihor care intră în carantină. 46 de localități bihorene în scenariul roșu și 4 în carantină

Primul oraș din Bihor care intră în carantină. 46 de localități bihorene în scenariul roșu și 4 în carantină

De Costel Demian
la 30 November 2020 19:27 Reactualizat la: 30 November 2020 19:37
6 Comentarii
30 November 2020 19:27 Reactualizat la: 30 November 2020 19:37
CJSU anunță că începând de miercuri, 2 decembrie, orașul Nucet și satul Sighiștel vor intra în carantină, în timp ce pentru comuna Câmpani și satul Fînațe se va prelungi carantina cu încă 14 zile.
Scris de Costel Demian - CJSU anunță că începând de miercuri, 2 decembrie, orașul Nucet și satul Sighiștel vor intra în carantină, în timp ce pentru comuna Câmpani și satul Fînațe se va prelungi carantina cu încă 14 zile.

Trimite articolul

X

 

Potrivit datelor transmise de Comitetul Județean pentru Situații de Urgență Bihor, incidența cazurilor din ultimele două săptămâni este în scădere în județ. Cu toate acestea, 4 localități bihorene se vor afla în carantină începând cu data de 02 decembrie.

Comitetul Județean pentru Situații de Urgență Bihor (CJSU), prezidat de prefectul Dumitru Țiplea, a decis în cadrul ședinței săptămânale de luni, 30 noiembrie, prelungirea măsurii de carantină în localitățile Câmpani și Fînațe, și a propus instituirea carantinei în localitățile Sighiștel și Nucet.

„În cadrul ședinței s-a evidențiat că, în urma măsurilor adoptate de CJSU, numărul cazurilor Covid-19 este în continuă scădere la nivelul județului Bihor. Astfel, conform deciziei CJSU, lista localităților în care se impun limitări în domeniile HoReCa, cultural și
de divertisment pentru a preveni răspândirea virusului SARS-CoV-2 cuprinde cu 8 localități mai puțin față de săptămâna trecută, de la 88 de localități în 23 noiembrie la 80 de localități în data de 30 noiembrie. De asemenea, numărul localităților cu incidență de peste 3 cazuri / 1.000 locuitori a scăzut cu 9, de la 54 de localități în 23 noiembrie, la 46 de localități în data de astăzi, 30 noiembrie”, precizează CJSU.

Carantină în Nucet și Sighiștel

Timp de 14 zile, Nucet și Sighiștel se vor afla în carantină, alături de Fânațe și Câmpani. Incidența cazurilor din Nucet a ajuns la 8,19 la mia de locuitori.

[eadvert]

„Se solicită Centrului Național de Coordonare și Conducere a Intervenției emiterea Ordinului Comandantului Acțiunii, în vederea instituirii măsurilor propuse în prezenta Hotărâre, începând cu data de 02.12.2020, ora 07:00, pe o perioadă de 14 zile, pentru orașul Nucet, județul Bihor”, transmite CJSU Bihor.

Perimetrele vizate de măsura prevăzută la alin. 1 sunt delimitate de următoarele coordonate geografice pentru orașul Nucet:
1. V: 46.487726, 22.549750
2. S: 46.480398, 22.564856
3. E: 46.483737, 22.573053
4. N: 46.493576, 22.551423

Perimetrele vizate de măsura prevăzută la alin. 1 sunt delimitate de următoarele coordonate geografice pentru localitatea Sighiștel:
1.V: 46.519082, 22.537014
2.S: 46.517030, 22.544117
3.E: 46.524575, 22.556262
4.N: 46.524929, 22.551820

Model declarație pe proprie răspundere

Model de declarație pe proprie răspundere, în format editabil, pentru localnici din zone aflate în carantină. Aceștia vor fi nevoiți să completeze un formular de fiecare dată când părăsesc locuința.

46 de localități în scenariul roșu

Luni, 30 noiembrie, în județul Bihor se aflau 46 de localități în scenariul roșu, cu o incidență a cazurilor de peste 3 la mia de locuitori. Cea mai mare incidență a cazurilor se regăsește în continuare în Câmpani, 10,05 la mie. Pe poziția secundă a urcat orașul Nucet, care a ajuns la o incidență a cazurilor de 8,19 la mie.

În Oradea incidența este în scădere, aceasta scăzând sub 6 la mie.

Reamintim că scenariul roșu este prevăzut în localitățile care o incidență, în ultimele 14 zile, de peste 3 la mia de locuitori. În cadrul scenariului roșu localurile, restaurantele, barurile și discotecile sunt închise.

36 de localități în cod galben

În 36 de localități din județul Bihor se înregistrează o incidență a cazurilor între 1,5 și 3‰. În cadrul acestora este permisă funcționarea localurilor, restaurantelor și barurilor, însă fără a depăși 30% din capacitate.

 

Trimite articolul

X
Taguri:
bihor ,
Câmpani ,
carantina ,
Fanate ,
nucet ,
sighistel
6 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

  1. Popescu says:
    November 30, 2020 at 8:49 pm

    Nucet orașul de sub 2000 locuitori , unul din multele aberații adminstrative din Romania .

    Reply
    • gic says:
      November 30, 2020 at 9:55 pm

      Mic,mic da pozitiv++++++++++++++++++++++

      Reply
    • Vasile says:
      November 30, 2020 at 10:08 pm

      Așa ne-a integrat politicul în UE, modificând toate comunele în orașe ca să dea bine la statistică. Adică avem populația la oraș nu la țară, suntem “integrabili”.

      Reply
      • Popescu says:
        December 1, 2020 at 8:43 am

        Nucet a fost “ridicat ” la rang de Oras de Ceasca, Bihorul are 10 Orase si municipii din care maxim 5 ar putea avea statut de oras , si 81 de comune care comasate pt a avea o populație minim de 5000 loc pentru a fi ins-tare sa se susțină administrativ ar ajunge 30 .

        Reply
        • claudiu says:
          December 1, 2020 at 9:40 am

          Nucetul este oras din 1956, avea vechime cand a venit Ceasca

          Reply
  2. popor says:
    December 1, 2020 at 8:49 am

    cum vor merge la vot, sau in 6 dec. deja se ridica carantina ?

    Reply
  3. powered by Surfing Waves

    România

    Prima reacție a lui Bolojan la adresa moțiunii de cenzură: „Cei care au generat această criză să găsească soluția”
    Moțiunea de cenzură anunțată de PSD și AUR a generat o reacție critică din partea lui Ilie Bolojan, care pune sub semnul întrebării nu doar oportunitatea demersului, ci mai ales lipsa unei alternative guvernamentale clare.

    Economic

    ANAF anunță bonificații pentru zeci de mii de români care și-au plătit impozitele anticipat
    Un număr semnificativ de români care și-au achitat din timp obligațiile fiscale au fost recompensați financiar, potrivit unui anunț făcut luni de Agenția Națională de Administrare Fiscală.

    Educație

    Elevii bihoreni, provocați să gândească financiar: competiția CECCAR ajunge la a IV-a ediție
    Ministerul Educației și Cercetării, în parteneriat cu Corpul Experților Contabili și Contabililor Autorizați din România (CECCAR), a organizat cea de-a IV-a ediție a Concursului de cultură și educație financiar-contabilă, un demers care își propune să apropie elevii de realitățile economice și de importanța gestionării responsabile a resurselor financiare.

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă Oradea

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    GALERIE FOTO/VIDEO
    Operațiunea Jupiter. Magazin clandestin cu produse contrafăcute, descoperit în Oradea, în urma a 3 percheziții
    Un magazin clandestin cu zeci de articole vestimentare și de încălțăminte, în valoare de peste 30.000 de lei, a fost descoperite cu ocazia a trei percheziții făcute, luni, în Oradea de polițiștii Serviciului de Investigare a Criminalității Economice (SICE) Bihor. 1

    Cultură

    „Lumina ce o ducem mai departe”, expoziție itinerantă a fotografilor Emil Pușcașu şi Liviu Florin Cionca
    Expoziţia cuprinde o serie de peste 30 de fotografii vechi, reprezentând chipuri ale locuitorilor din Valea de Sus, comuna Câmpani.

    România

    Bătălia pentru 233: calcule tensionate și voturi decisive pentru căderea Guvernului Bolojan
    Criza din Parlament se intensifică după ce reprezentanții Partidului Social Democrat (PSD) și Alianța pentru Unirea Românilor (AUR) au anunțat în cursul zilei de luni, 27 aprilie au anunțat că vor depunde o moțiune de cenzură împotriva Guvernului Bolojan.
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X